دکتر سارع زرع پیما

کیست تخمدان

فهرست مطالب

کیست تخمدان زمانی به وجود می‌آید که غشای نازک در آن را داخل تخمدان به صورت مایع جمع شود اندازه آن می تواند به اندازه یک نخود کوچک و بزرگ و یا یک پرتقال باشد.

کیست یک کیسه غیر طبیعی است که حاوی مایع می ‌باشد شبیه به یک تاول می ‌باشد و حاوی مواد مایع گاز یا نیمه جامد است کیست یا آبسه متفاوت است و برخلاف آبسه با عفونت و چرک پر نشده است بیش تر کیست های تخمدان بی ضرر و کوچک می باشد و در طول سال های تولید مثل ایجاد خواهد شد .

کیست ها می‌تواند در هر سنی ظاهر شود کیست تخمدان علائم و نشانه خاصی ندارد اما گاهی با درد و خونریزی همراه است اگر قطر کیست بیشتر از ۵ سانتی‌متر باشد ممکن است با جراحی برداشته شود در این مطلب می خواهیم در رابطه با انواع کیست های تخمدان با شما صحبت کنیم.

انواع کیست های تخمدان

به طور کلی دو نوع کیست تخمدان وجود دارد کیست های عملکردی تخمدان و کیست های پاتولوژیک

شایع ترین نوع کیست کیست های عملکردی هستند این کیست ها بی ضرر می باشند و در چرخه قاعدگی طبیعی و خانم ها شکل می گیرند و عمر  آن ها کوتاه است و خود به خود درمان می شود کیست های پاتولوژیک به نوعی از کیست می ‌گویند که در تخمدان ها به وجود می‌آید ممکن است بی ضرر باشند و در برخی از مواقع که بد خیم هستند به سرطان تبدیل شود.

دلیل کیست تخمدان چیست

هر یک از انواع آن دلیل متفاوتی دارد و ما می‌خواهیم این جا تمامی کیست ها را مورد بررسی قرار بدهیم.

کیست های عملکردی تخمدان بدون مایع هستند.

کیست فولیکولار

کیست تخمدان

لوتئال کیست

کیست های فولیکولار شایع هستند و جز کیست عملکردی می باشند و در نتیجه چرخه قاعدگی طبیعی به وجود می‌آید اگر فرد باردار شود و در سنین باروری قرار گرفته باشد تخمدان ها به صورت ماهیانه فولیکول های را رها می‌کند این فولیکول‌ها هورمون ‌ها استروژن و پروژسترون را به وجود می‌آورند و همچنین تخمک را که در زمان تخمک گذاری آزاد می کنند از طریق این هورمون ها آزاد می شود .

اگر فولیکولی که تخمک را آزاد نکند به کیست تبدیل خواهد شد که می‌تواند به رشد خودش ادامه بدهد و با مایع یا خون پر شودکیست تخمدان لوتئال از انواع دیده شده ی کیست ها هستند بعد از آزاد شدن تخمک بافتی به نام جسم زرد در آن باقی می ماند این کیست ها تا زمان به وجود می‌آید که جسم زرد از خون پر شود این نوع از کیست به صورت معمولی در عرض چند ماه از بین خواهد رفت و این حال گاهی اوقات ممکن است شکافته و کاهش دهد و باعث درد های ناگهانی و خونریزی های داخل شکم می گردد.

کیست های پاتولوژی دو نوع دارند کیست درموئید کیست آدنوما

کیست های درموئید خوش خیم هستند این نوع کیست سلول هایی می باشند که تخمک را به وجود می‌آورند و باید با جراحی برداشته شود کیست های درموئید شایعترین نوع کیست های پاتولوژی در میان خانم های زیر ۳۰ سال است است کیست های آدنوما از نوع کیست های تخمدانی هستند که بافت تخمدان را محاصره می کنند برخی از آن ها با یک ماده غلیظ پر می‌شوند در حالی که برخی دیگر دارای و مایعات آبکی و رقیق هستند کیست آدنوما به جای این که در داخل تخمدان رشد کند معمولا توسط یک ساقه از تخمدان آویزان می شود این کیست ها با وجودی که خارج از شکم قرار می‌ گیرند بسیار بزرگ می‌شوند و به ندرت به سرطان تبدیل می‌گردند اما باید با جراحی به صورت کامل برداشته شوند کیست آدنوما در خانم‌ های بالای ۴۰ سال معمولا شایع ‌تر است.

نشانه های کیست

معمولا اکثر کیست ها هیچ گونه علامتی ندارند در صورت وجود نشانه ها همیشه برای تشخیص کیست مفید نیست نظیر سایر بیماری ها مثل آندومتریوز علائم مشابهی با کیست های تخمدانی دارند از جمله نشانه‌های کیست تخمدانی می‌توان به قاعدگی ‌های نامنظم و دردناک اشاره کرد که ممکن است این قاعدگی ها سبک تر از قبل و یا سنگین تر از حد معمول باشد.

درد در لگن به صورت یک درد مداوم یا یک درد مبهم و متناوب که به قسمت های کمر و پایین ران ها کشیده می‌شود و ممکن است درست قبل از شروع یا زمان قاعدگی ظاهر شود.

دیسپارونیا درد های لگنی است که در زمان رابطه جنسی به وجود می آید برخی از خانم ها ممکن است بعد از رابطه جنسی به نوعی در دچار شوند که معمولا در ناحیه شکم و زیر شکم تجربه می گردد.

مشکلات روده مثل درد در زمان دفع و فشار بر روی روده یا احتیاج مداوم به دفع مدفوع یکی از نشانه های کیست تخمدان است مشکلات شکمی مثل نفخ تورم و یا سنگین در شکم مشکلات ادراری که معمولاً به صورت دفع مکرر ادرار و تخلیه نشدن کامل مثانه به وجود می آید ناهنجاری های هورمونی که به ندرت در بدن ایجاد می شوند و بدن مقادیر غیر طبیعی هورمون را تولید می نماید و در نتیجه باعث تغییر در نحوه رشد سینه ها و مو های زائد بدن می‌شود برخی از نشانه ها ممکن است شبیه علایم بارداری باشد مثل حساسیت سینه و حالت تهوع

عوارض کیست تخمدان چیست

کیست هایی که بزرگ هستند معمولا باعث حرکت تخمدان و احتمال چرخش آن را بیشتر می کند علائم پیچ خوردگی تخمدان معمولا با شروع ناگهانی درد شدید لگن استفراغ و حالت تهوع شدید همراه است پیچ خوردگی تخمدان می‌تواند جریان خون را به در رحم را کم کند و یا آن را کاملا متوقف نمایند در صورت پاره شدن کیست بیمار درد شدیدی را در ناحیه شکم می‌کند.

اگر کیست عفونی باشد درد ب دتر میشود از علائم دیگر پارگی کیست های تخمدان می توان خونریزی های شدید آن را نابود کند.

علائم ممکن است شبیه علائم آپاندیس یا دیورتیکولیت باشد در موارد نادر کیست ها ممکن است به سرطان ‌های تخمدان تبدیل شود.

درمان کیست تخمدان چگونه است

درمان کیست تخمدان بستگی به موارد زیر دارد

ژن فرد

اندازه و ظاهر کیست یا بیماری باعث شده است

آیا بیمار علائمی دارد یا خیر

در برخی از موارد باید صبر کرد و بعد از چند ماه دوبار آزمایش را انجام داد تا مشخص شود که اثری از کیست باقی مانده است یا خیر در این روش اگر فرد نشانه های خاصی از خود نشان نداده باشد و یا سونوگرافی تنها یک کیست ساده کوچک را نشان دهد بیمار باید  تحت نظر گرفته شود تا در صورت هرگونه تغییر روش‌های درمانی آن بر روی او تغییر پیدا کند بنابراین از بیمار می خواهند که بعد از گذشت مدتی دوباره به پزشک مراجعه کنند و با دادن سونوگرافی لگنی تغییرات در اندازه کیست او مورد بررسی قرار بگیرد.

قرص های ضد بارداری برای فرد تجویز می شود که جلوی تشکیل دوباره کیست را می گیرد باید توجه کنید که قرص های ضد بارداری می تواند کوچک ترین کیست های تخمدان موجود در بدن را حذف کنند دارو های ضد بارداری خوراکی ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان و هم تا حدودی کاهش دهند.

در روش لاپاراسکوپی جراح با استفاده از یک موچین کوچک به کمک ابزار های ریز کیست را در می آورد در بیشتر موارد بیماری می‌تواند در همان روز هم به خانه برود این جراح معمولا برای کسانی که می خواهند باردار شوند هم مشکلی ایجاد نمی کند.

تشخیص کیست تخمدان

معمولا کیست های تخمدانی هیچگونه علامتی ندارند برای تشخیص آن ها سخت است گاهی اوقات کسی که هیچ گونه علامتی ندارد فقط توسط پزشک و معاینات لگنی تشخیص داده میشود. به تشخیص کیست تخمدان می ‌پردازند عبارت‌اند از :

اسکن سونوگرافی و آزمایش خون تست بارداری لاپاراسکوپی

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 16 =

بهترین متخصص زنان در اهواز

به طور کلی متخصص زنان و زایمان یکی از پزشکان است که در مسائل مرتبط با سیستم های تولید مثل خانم ها تخصص دارد پزشکان جداگانه در معالجه خانم ‌ها تخصص دارند قرن‌ ها ست که این متخصصان در امور

ادامه مطلب»
آیا عمل لابیاپلاستی بر میل جنسی خانم ها تاثیر می گذارد؟؟
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از شایع ترین جراحی های زنان در قسمت تناسلی شده است که به دلایل مختلفی از قبیل برطرف شدن عفونت های دائم و برای زیباتر شدن و بهبود در روابط جنسی انجام می‌گیرد. برخی از افراد فکر می‌کنند

ادامه مطلب»
زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»