دکتر سارع زرع پیما

فیبروم و میوم رحم

فیبروم یا میوم توده از بافت های عضلانی رحم که به سمت داخل و خارج رحم به گسترش پیدا می ‌کند. این توده بسیار رواج دارند به طوری که حدود ۸۰ درصد از آن ها در طول زندگی شان دچار فیبروم میشود اما همه آنها علامت‌ دار نیستند، به طوری که بیشتر مواقع ممکن است از وجود فیبروم اطلاع نداشته باشند و در هنگام مراجعه به متخصص زنان در سونوگرافی رحم و معاینه به طور تشخیص داده شود همه میوم های رحم به درمان و جراحی ندارند اما در سال ‌های باروری خانم ها بیشترین شیوع را پیدا کردند و بعد از یائسگی پیشرفت می کند.

فیبروم رحم خوش خیم است یا بدخیم

خوش خیم یا بدخیم بودن ان ها  در مواردی که مختلف متفاوت است. در صورت رشد سریع تر باید به پزشک متخصص و جراح زنان صحبت کنید و آن را بررسی و پیگیری کنید.

انواع فیبروم رحم

تعداد از فیبروم های ساب سروز هستند یعنی روی رحم به وجود می آید و ارتباطی با حفره ندارند این میوم ها پایه دار هستند و وظیفه آنها مختلف می باشد به جز اثرات فشاری که بر روی روده و مثانه و بزرگی شکم به وجود می آورند علامت جدی ندارند.

این فیبروم های رحمی داخل جدای عضلانی رحم شکل می گیرد اما ممکن است باعث خونریزی شود  در اثر فشاری که بر اعضای ناگهانی در داخل حفره رحم به وجود می آید و مانند پریود باعث خونریزی میشود و ناباروری را به همراه دارد.

علت وجود فیبروم رحم

علت به وجود آمدن فیبروم های رحم که در دستگاه زنانه به وجود آید و برخی از عوامل بر روی ان تاثیر دارد

و روش زندگی و تولید مثل در آن دخیل است با گذشت زمان باعث فیبروم ها رشد کرده و گزارش های کوچک مانند بسیاری از آنها کوچکتر است و یا بعضی وقتا به اندازه یک گریپ فروت می تواند متغیر باشد .

در مواردی که هورمون استروژن بدن زیاد باشد مانند چاقی و پریود شدید در سنین پایین و همچنین یاستگی در سن بالا احتمال رشد فیبروم میشود آنهایی که ورزش می کنند احتمال ابتلا به فیبروم می‌شود کمتری دارند.

علائم میوم رحم

فیبروم رحم ممکن است در کیفیت زندگی فرد اثر بگذارد و باعث خارج کردن رحم یا عمل هیسترکتومی شود از طرفی میوم های کوچک بدون علامت می باشند ولی بستگی به سایز و تعداد محل قرارگیری آنها هم دارد که از علائمی باعث تشخیص آن شود از جمله این علائم عبارتند از خونریزی های شدید و طولانی مدت در فشار لایه تداخل با باروری فقط کم خونی و احساس خستگی تداخل با حاملگی و عوارض بعد از زایمان خونریزی شدید و فقر آهن اختلال در کار و زندگی فرد احساس خستگی مزمن می شود.

در صورتی که خانم در اثر خونریزی شدید و غیر طبیعی مراجعه کنند و اگر در سونوگرافی فیبروم رحم تشخیص داده شود باید از نظر سایر بیماری ها و علل خونریزی مورد بررسی قرار بگیرد.

میوم ها بر اعضای لگنی باز احساس سنگینی یبوست اگر ادرار ارتباط ادرار بعد در موارد شدید در مشکلات کلیوی می‌شود تا تغییرات در بافت فیبروم رخ می‌دهد که واسه درد لگنی بهروز به صورت حاد میشود در دوران پریود در زمان رابطه جنسی در آینده بیشتر می شود.

طبقه بندی فیبروم ها

فیبروم ها به طور کامل توسط جایی که در رحم قرار می‌گیرند طبقه بندی می شوند در قسمت پایینی در دیواره عضله رحم رشد می کند میوم ها زیر مخاطی در داخل رحمی شکل می گیرند و فیبروم های زیر پوستی به طرف خارج از رحم کشیده می شوند و رشد می کنند در صورتی که ریشه موکوزال با پایه های آویزان شده باشند به آنها ساب موکوزال می گویند.

دلیل به وجود آمدن میوم ها یا فیبروم

اگرچه علت میوم ها کاملا مشخص و در تحقیقات انجام شده مطالعات بالینی را بر روی عوامل زیر نشان می‌دهد تغییرات ژنتیک می‌تواند بسیاری از فیبروم ژن ها را تغییر دهند و در بین اعضای هم دیده نمی‌شود هورمون هایی مثل استروژن و پروژسترون دو هورمونی هستند که تحریک کننده رشد دیواره رحم می باشند و در طول چرخه قاعدگی آنها برای بارداری احتمالی آماده سازی می شود و به نظر می‌رسد.

در تقویت رشد فیبروم ها موثر باشد میان های گیرنده های پروژسترون و استروژن بیشتری نسبت به سلول های عضلانی و طبیعی رحم می باشند و به همین دلیل است که بعد از یائسگی کوچک میشوند یکسری فاکتور دیگر هست که به رشد میوم کمک می کند عواملی مثل بالا رفتن سن در حفاظت بافت های بدن کمک می کند مانند فاکتورهای رشد شبه انسولین می توانند در میوم تاثیر بگذارند.

ماتریکس خارج سلولی ماده‌ای است که مثل ملات بین آجر عمل می‌کند و باعث می‌شود سلول‌ ها به هم بچسبند این ماده در فیبروم ها افزایش پیدا می کند و آنهارا مورد برسی قرار می دهد.

به علاوه فاکتورهای رشد ذهنی می کند و از این طریق هم باعث تغییرات بیولوژیکی در سلول میشود.

رشد میوم ها یا فیبروم ها

متخصصین بر این باور هستند که فیبروم های رحمی در یک سلول بنیادی در بافت ‌های ماهیچه‌ای به وجود می‌آید این سلول منفعت به طور مداوم تقسیم می‌شود و در نهایت به طول های محکمی از بافت ‌های اطراف متمایز می گردد و الگوی رشد میوم های رحمی متفاوت است و ممکن است به آرامی به سرعت رشد کنند یا ممکن است به همان اندازه و باقی بماند برخی از آنها به جوانه های در حال رشد خواهد شد.

در حالی که برخی دیگر به خودی خود کوچک می شود و از بین می ‌رود بسیاری از فیبروم موجود در دوران بارداری وجود دارد بعد از بارداری به موازات برگشتن اندازه را هم به حالت طبیعی کوچک یا ناپدید می شوند.

عوامل خطر

عوامل خطر شناخته شده بر رشد فیبروم تاثیر می گذارد عبارتند از شروع قاعدگی در سنین پایین چاقی کمبود ویتامین رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز و فقر از سبزیجات برگی و لبنیات نوشیدن مشروبات الکلی از جمله آبجو خطر وجود آوردن فیبروم را بالا می‌ برد همچنین اگر مادر یا خواهر شما میوم داشته باشد شما شانس بیشتری برای داشتن میوم را دارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سه =