دکتر سارع زرع پیما

لکه بینی در بارداری

فهرست مطالب

لکه بینی و خونریزی در زمان بارداری امری شایع است و انواع خونریزی در بارداری متفاوت خواهد بود که خانم‌ های باردار میزان از لکه بینی و خونریزی را در سه ‌ماهه‌ی اول تجربه خواهند کرد در پاسخ به این سوال که چرا خونریزی در بارداری خطرناک است می‌توان گفت لکه بینی در اوایل بارداری همیشه نشانه وجود یک مشکل حاد نیست اما می تواند نشانه یک عارضه جدی باشد.

یعنی نشان دهد که بارداری خارج از رحم است یا می‌خواهد جنین سقط شود لکه بینی به صورت خونریزی باشند خفیف است در مایع خارج شده به رنگ قهوه‌ ای و یا صورتی می باشد و شبیه به لکه ‌های پایان دوره قاعدگی است اما اگر خون مشاهده شده به رنگ قرمز روشن باشد خونریزی در بارداری به حساب می‌آید.

دلایل لکه بینی در بارداری

لکه بینی در بارداری معمولا بدون درد است و ناشی از یکی از موارد زیر می باشد لکه بینی در اثر لانه گزینی ممکن است به وجود بیاید در اولین بخش از بارداری لانه گزینی جنین در دیواره رحم می تواند باعث به وجود آمدن خونریزی این در ۲۰ تا ۳۰ درصد از خانم‌ های باردار مشاهده می شود.

این حالت معمولا قبل و یا در برخی موارد در زمان انتظار قاعدگی اتفاق می‌افتد و از دلایل لکه بینی و خونریزی در سه ماه اول بارداری به حساب می ‌آید.

معاینات داخلی و نزدیکی می تواند یکی از دلایل اصلی لکه بینی در بارداری باشد در دوران بارداری دهانه رحم با مویرگ های خونی محسوب می شود و هر نوع برخورد جزئی مثل مقاربت و معاینات داخلی هم می‌تواند این مولکول ها را تحریک کند و لکه بینی و خونریزی به وجود آید عفونت واژن یا دهانه رحم یکی از دلایل خونریزی و لکه بینی دوره بارداری از تحریک و یا التهاب شدید دهانه رحم به دلیل مختلف مثل عفونت ممکن است باعث خونریزی شود.

ساب کوریونیک نوع خون ریزی است که در دوره بارداری معمولا دیده می شود آن در لایه های کوریون و یا در داخل لایه هایی که جفت در آن تجمع دارد در اغلب موارد خود به خود برطرف می‌شود و یک مشکل برای بارداری به حساب نمی آید

به طور کلی خونریزی های واژینال تقلید تقریبا در هر دوره‌ای از بارداری اتفاق بیفتد یکی از نشانه‌ های بدون عارضه است و باید جدی گرفته شود و نسبت به آن هوشیار باشید از دلایل احتمالی خونریزی در بارداری میتوان به سقط جنین بارداری خارج از رحم بارداری مولار جفت سرراهی زایمان زودرس اشاره کرد.

سقط جنین  با معنی از دست دادن خود به خودی بارداری در ۲۰ هفته اول می باشد اغلب با خونریزی و لکه بینی به وجود می آید و با نشانه های دیگری مثل درد همراه است.

حاملگی خارج از رحم زمانی رخ می‌دهد که جنین در جایی غیر از جراحی قلب در لوله های رحمی لانه گزینی می کند بارداری خارج رحم به طور معمول نمی تواند پیشرفت کنند و اگر به موقع تشخیص داده نشود ممکن است برای زندگی مادر خطر آفرین باشد و معمولا با خونریزی و درد کم همراه است بارداری مولار که در آن معمولا جنین و جفت به صورت غیر طبیعی رشد پیدا می ‌کند و در بارداری به حساب می‌ آید جفت سرراهی شرایطی است که جفت به طور کامل یا نسبی بر روی دهانه رحم قرار دارد.

احتمال خونریزی در بارداری در صورت وجود جفت سرراهی هم وجود دارد جدا شدن زودرس جفت که شایع‌ ترین علت خونریزی در زمان بارداری در اواخر بارداری اتفاق می افتد جدا شدن زود هنگام جفت پدیده ای نادری است و تنها در حد یک درصد از بارداری ها اتفاق می ‌افتد این عارضه معمولا با گرفتگی و یا انقباضات اسهال فشار لگنی کمردرد قبل از هفته سی و هفتم بارداری همراه است که می ‌توانند خطر جدی برای جنین و مادر داشته باشد زایمان زود رس  از دیگر دلایل و نشانه های خونریزی واژینال است در همان صورت به زایمان قبل از هفته سی و هفتم بارداری می گویند از دیگر نشانه های زایمان روز صورت می‌توان به ترشحات واژینال احساس فشار در شکم انقباضات رحمی درد در ناحیه پایین کمر اشاره نمود وجود هر گونه عفونت واژن در دهانه رحم ممکن است باعث خونریزی در زمان های اول بارداری شود.

درمان خونریزی در بارداری

درمان خونریزی در بارداری و درمان لکه بینی در بارداری با توجه به دلایل آن متفاوت خواهد بود در بیشتر موارد قبل از مشاهده لکه بینی در بارداری استراحت بهترین درمان است از دیگر روش های درمان خونریزی در دوره حاملگی تجویز دارو توسط پزشک معالج است همچنین گاهی اوقات بعد از مشاهده این که در بارداری نیاز به انجام معاینات دقیق تری به واسطه سونوگرافی آزمایش خون می باشد که برای درمان خونریزی در بارداری و نیز یافتن علت لکه بینی در بارداری به وجود می آیند.

اقدامات لازم هنگام مشاهده لکه بینی و خونریزی در بارداری

در صورت مشاهده هرگونه خونریزی در بارداری و لکه بینی در آن بدون توجه به زمان و باید هرچه سریعتر به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید خود را برای پاسخ دادن به سوالاتی در رابطه با رنگ لکه مقدار و زمان خونریزی به منظور کمک پزشک به شما آماده کنید به احتمال زیاد پزشک با معاینه دهانه رحم میزان  باز شدن آن را مورد بررسی قرار می ‌دهد.

در صورت باز شدن دهانه رحم قبل از هفته بیستم بارداری احتمال سقط جنین را خواهید داشت با بررسی از طریق سونوگرافی و اطمینان از وجود ضربان قلب جنین شانس ادامه بارداری افزایش خواهد داشت و بسته به علت خونریزی در هر فرد دارودرمانی و مراقبت ‌های ویژه‌ای تجویز می‌شود در برخی از موارد نداشتن نزدیکی و پس از بلند کردن اجسام سنگین می تواند کمک بسزایی کند.

حتی در برخی افراد نیاز به بستری در بیمارستان به صورت مطلق وجود دارد در صورت شدید بودن خونریزی به خطر افتادن جان مادرو جنین و ختم بارداری اعلام میشود.

اگردر اواخر بارداری دچار خونریزی شدید از این مشکل نهراسید زیرا علت آن می‌تواند جفت قبلی قبلی باشد و مراقبت های اضطراری و به موقع در این رابطه ضروری است اگر جریانی کمتر یا لکه بینی دارید باید فورا با پزشک تماس بگیرید بسته به علائم دیگر شما ممکن است نیاز به ارزیابی داشته باشید.

پزشک شما چگونه لکه بینی در بارداری را تشخیص میدهد

اگر لکه بینی در بارداری را تجربه کردید خونریزی از لانه گزینی نیست یا بعد از چند ساعت به خود به خودی خود متوقف شد ممکن است پزشک مراجعه کنند که برای ارزیابی یکسری معاینات واژینال را انجام دهد همچنین ممکن است برای تعیین جنین در حال رشد طبیعی به بررسی ضربان قلب و با استفاده از سونو گرافی و سونوگرافی شکم و لگن بپردازد در اوایل بارداری ممکن است با آزمایش خون گنادوتروپین جفتی انسان توصیه شود این آزمایش برای بارداری طبیعی به تشخیص حاملگی خارج از رحم و سقط احتمال کمک می ‌کند.

گروه خونی شما را نشان می دهند لکه بینی در بارداری همیشه دلیل هشدار دهنده ندارد به صورت از زنان در اوایل بارداری خود این خونریزی‌ها را تجربه می‌کند همچنین تجربه برخی از لک بینی ها بعد از رابطه جنسی طبیعی خواهد بود اگر خون ریزی به خودی خود توقف نداشته باشد یا سنگین باشد حتما اید یک پزشک مراجعه کنید اگر علائم دیگری همراه با لکه بینی و گر گرفتگی عضلات کمر درد و یا درد را داشتید به پزشک اطلاع دهید به یاد داشته باشید که بسیاری از زنانی که لکه بینی در بارداری را تجربه می‌کنند بارداری سالمی را پشت سر می‌گذارند و پزشک می‌تواند در ارزیابی علائم به ان ها کمک نماید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + سه =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»