دکتر سارع زرع پیما

قرص اورژانسی بارداری

فهرست مطالب

خانم هایی که رابطه جنسی دارند و قصد بارداری ندارند باید با انواع روش های پیشگیری از بارداری به صورت کامل آشنا باشند داشتن یک روش پیشگیری مطمئن باعث آسودگی خاطر در زمان رابطه جنسی میشود.

در روش‌ های پیشگیری مختلفی وجود دارند که می توان به استفاده از کاندوم آمپول آیودی و قرص های اورژانسی اشاره کرد. ما در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با قرص ‌های ضدبارداری اورژانسی صحبت کنیم پس ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

قرص اورژانسی چیست؟

این قرص به اسم صبح روز بعد یا ضد بارداری اورژانسی هم شناخته می شود همانطور که از اسمش مشخص است و باید در موارد اورژانسی مصرف شود نمی‌توان به عنوان یکی از روش ‌های پیشگیری آن روی آن حساب کرد.

چون که تاثیرات زیادی روی سلامت فرد می گذارد میزان مصرف نرمال قرص های اورژانسی تنها دو تا ۳ بار در سال جایز می باشد.

اگر یک رابطه محافظت نشده داشته اید و یا اگر در زمان رابطه کاندوم پاره شده است می توانید برای جلوگیری از بارداری ناخواسته از قرص های اورژانسی یا قرص صبح روز بعد استفاده کنید همچنین اگر در معرض تجاوز جنسی قرار گرفت های قرص اورژانسی می تواند از بارداری جلوگیری کند.

قرص اورژانسی چگونه از بارداری جلوگیری میکند؟

قرص اورژانسی چگونه از بارداری جلوگیری میکند؟
قرص اورژانسی چگونه از بارداری جلوگیری میکند؟

قرص ضد بارداری اورژانسی با جلوگیری به عقب انداختن تخمک گذاری از بارداری جلوگیری می کند آیودی حاوی مس با ایجاد تغییرات شیمیایی از به وجود آمدن لقا جلوگیری به عمل می ‌آورند قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی نمی تواند حاملگی ثابت شده را قطع کنند و به جنین در حال رشد آسیب برساند.

انواع قرص های اورژانسی

این قرص ها را در دو نوع یک عددی و دو عدد در بازار وجود دارد که این قرص ها حاوی هورمون پروژسترون هستند و با نام تجاری لوونورژسترول شناخته می شود نوع یک عددی این قرص ها در دوز یک و نیم میلی گرمی تهیه می‌شود و بعد از رابطه محافظت نشده قابل استفاده هستند.

نوع ۲ عددی این قرص ها در دوز های۰.۷۵ میلی‌گرمی تهیه شده اند از آن ها بلافاصله بعد از رابطه محافظت نشده و دیگری ۱۲ ساعت بعد از آن استفاده می‌شود.

اما می‌توان هر دو را هم به صورت همزمان مصرف کنیدElla از قرص های اورژانسی هستند یا غیر هورمونی می باشند و فقط با تجویز پزشک به فروش می رسند این قرص آزاد پروژسترون هستند و در صورت مصرف ۱۵ روز اول بعد از هر رابطه محافظت نشده از بارداری جلوگیری خواهند کرد.

جایگزین قرص اورژانسی

اگر بعد از یک رابطه محافظت نشده قرص اورژانسی در دسترستان نبود میتوان از قرص های ضد بارداری و همان ال دی و اچ دی هم استفاده کنید در این صورت با قرص ها میزان هورمون هایی که وارد بدنتان می کنند را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است بعد از آن حالت تهوع بیشتری هم داشته باشید.

طریقه مصرف قرص ضد بارداری به عنوان قرص اورژانسی به این صورت است که قرص های ال دی را با ۴ عدد به صورت همزمان باید مصرف کنید و بعد از ۱۲ سال دوباره ۴ قرص ال دی را میل کنید قرص اچ دی به دلیل اینکه قوی تر است به این گونه می باشد که دو قرص اچ دی به شکل همزمان مصرف می شود و ۱۲ ساعت بعد باز هم دو قرص باید مصرف کنید.

در چه صورت در بارداری اورژانسی اثر نمی کند؟

جایگزین قرص اورژانسی
جایگزین قرص اورژانسی

به طور کلی قرص های اورژانسی حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تاثیرگذار می باشند هر چه زودتر مصرف شوند اثرگذاری بیشتری خواهند داشت است یک فرد از نظر بسیاری داشته باشد و شاخص توده بدنی آن بالای ۳۰ باشد در این صورت تاثیر قرص کم می شود و ممکن است تاثیری هم نداشته باشد.

زمانی که فرد داروی خاصی مصرف می ‌کنند که با قرص اورژانس تداخل پیدا می‌ کند مثل دارو های ضد افسردگی می‌تواند از تاثیر قرص کم کنند زمانی که تخمک گذاری انجام شده است دیگر نمی توان کاری کرد بهتر است بلافاصله بعد از رابطه محافظت نشده مصرف شود اما تا ۷۲ ساعت بعد هم می توان از قرص استفاده کرد تاثیر قرص اورژانسی معمولاً ۳ تا ۵ روز می باشد.

نکات مهم در رابطه با مصرف قرص اورژانسی

قبل از مصرف قرص ‌های ضدبارداری حداقل نکاتی را بدانید اگر بعد از گذشت سه تا چهار هفته بعد از مصرف این قرص ‌ها پریودی اتفاق نیفتد بهتر است آزمایش بارداری بدهید در صورتی که میزان خونریزی بیشتر از ۲ تا ۳ هفته زمان ببرد حتما باید به پزشک مراجعه کنید همچنین توجه داشته باشید که با مصرف قرص اورژانسی واکنش هر فرد متفاوت است و ممکن است یک یا چند دوره پریود نامنظم شود و یا تجربه برای در این زمینه داشته باشید و ممکن است دچار لکه بینی های غیر طبیعی پیشرفته شوید.

که جای نگرانی نیست توجه داشته باشه که هر بار مصرف قرص اورژانسی برای همین رابطه جنسی ۱۷۲ ساعت موثر می باشد و رابطه مقعدی تاثیر نخواهد گذاشت اگر بعد از مصرف قرص اورژانسی لکه بینی و خونریزی شما بیشتر از ۲ تا ۳ هفته زمان برد یا درد های شدید داشته اید.

حتما این موضوع را با پزشک مصرف کنید ممکن است بارداری خارج از رحم برای زنان اتفاق افتاده باشد قرص اورژانسی از بیماری ‌های مقاربتی هیچ گونه جلوگیری نمی‌کند و در روابط پرخطر باید حتما از کاندوم استفاده کنید تا احتمال بیماری های مقاربتی کم شود. مصرف قرص اورژانسی باعث سقط جنین خواهد شد اگر با وجود بارداری آن را مصرف کنید هیچ مشکلی برای جنین به وجود نمی ‌آید.

از چه سنی به بعد می توان قرص های ضد بارداری و اورژانسی را مصرف کرد؟

از آن جایی که این قرص ها کاملا هورمونی هستند برای سنین قبل از شروع قاعدگی و زیر ۱۷ سال مجاز نیستند و سنین بالاتر می توانید مصرف کنید.پاره شدن قرص اورژانسی با حالت تهوع در مواردی که بعد از مصرف قرص حالت تهوع شدید تان باشد که محتویات معده تان خارج شود لازم است مجددا قرص را مصرف کنید زیرا برداشت این را پیدا نکرده است که در دستگاه گوارش شما جذب شود و برای رفع این مشکل و سریعاً باید قرص دیگری را مصرف نمایید.

چه زمانی نباید از قرص اورژانسی استفاده کنند؟

چه زمانی نباید از قرص اورژانسی استفاده کنند؟
چه زمانی نباید از قرص اورژانسی استفاده کنند؟

همه خانم‌ ها می‌توانند از این قرص استفاده نمایند اما کسانی که جزو موارد زیر هستند باید از استفاده قرص های اورژانس خودداری نمایند :

  • خانم های باردار
  • کسانی که دوره تخمک گذاری شان را پشت سر گذاشته اند.
  • کسانی که به قرص های اورژانسی حساسیت داشته اند و خانم‌هایی که در دوره شیردهی هستند
  • دخترانی که قبل از قاعدگی می باشند و و سن آن ها کمتر از ۱۷ سال باشد
  • مصرف برخی داروها که اثر این قرص را کم می‌کند به طور کلی خانم ‌هایی که وزن اضافه دارند یا چاق هستند این داروها برای شان کم اثر است.

مصرف قرص اورژانسی در زمان شیردهی

ممکن است که خانم بعد از تولد نوزاد دوباره باردار شود تا درصدی که در دوره شیردهی باشد و حتی اگر پریود نشده باشد این امکان وجود دارد در صورت نیاز به قرص اورژانسی باید به خانم ‌ها توصیه کرد که پیشگیری از بارداری اورژانسی فقط با قرص پروژسترون از روز بیست و یکم بعد از زایمان و استفاده از آیودی های مسی درون شکم امکان پذیر است. بنابراین قرص های بارداری را زیر نظر پزشک بخورید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»