دکتر سارع زرع پیما

قرص استرادیول

فهرست مطالب

استرادیول به عنوان جانشین درمانی در کمبود هورمون استروژن قرار می‌گیرد و در حالتی مثل هیپوگنادیسم واژینیت نارسایی های تخمدانی درمان علائم آندومتریوز دوران یائسگی و پیشگیری از یائسگی به کار گرفته می شود این دارو می تواند در درمان خونریزی های رحمی سرطان پستان و پروستات نقش داشته باشد و آن را تا حدودی کم کند.

مکانیسم اثر قرص استرادیول

اثرات استرادیول در سیتوپلاست میزان dna و rna و پروتئین های مختلف و بافت های هدف را افزایش می دهد همچنین باعث ترشح هیپوگنادیسم و هیپوتالاموس می‌شود و هورمون استرس تحت تاثیر این دارو کم می شود.

در زمان یائسگی علائم که به وجود می‌آید ناشی از کمبود ترشح هورمونی به نام استروژن از قرص استرادیول باعث افزایش سطح این هورمون می شود و می تواند به دوران یائسگی را کم خطرتر کمک کند که به دلایل خاصی از جمله نارسایی‌های تخمدان نمی توانند مقدار کافی استروژن تولید کنند و در آقایون که مبتلا به سرطان پروستات هستند بسیار موثر است و برای همه آن ها تجویز می‌شود مدت مصرف قرص استرادیول معمولاً ۴ هفته می باشد اما ممکن است بسته به میزان تشخیص پزشک متفاوت شود.

مقدار و روش مصرف قرص استرادیول

قبل از شروع مصرف این قرص ها برشور در داخل جعبه را بخوانید این بروشور اطلاعات جامع و کامل را در مورد قرص استرادیول در اختیار شما می گذارد و شما را از عوارض جانبی احتمالی قرص ‌ها مطلب می نماید قرص استرادیول را دقیقا همانند تجویز پزشک مصرف کنید و مقدار داروی مصرفی را بدون مشورت کم یا زیاد نکنید.

موارد منع مصرف قرص استرادیول

تاریخ انقضای قرص باید حتما توجه کنید اگر دارویی در دسترس دارید تاریخ انقضاش تمام شده از آن مصرف نکنید هرگز قرص استرادیول را به فرد دیگری که مشابه الان شما دارد تجویز نکنید تداخل دارویی قرص استرادیول را حتما چک کنید اگر در حال استفاده از داروی دیگر هستید آن را به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف قرص استرادیول در دوران بارداری و شیردهی

در گذر زمان بارداری و شیردهی از قرص استرادیول استفاده نکنید قرص استرادیول روی روی مقدار هورمون‌های شما تاثیر می گذارد و می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد

تداخل دارویی قرص استرادیول

تداخل دارویی ممکن است عملکرد دارو را تغییر دهد و یا ابتلا به عوارض جدی برای فرد کند یکی از تمام دارو هایی که مصرف می کنید را به پزشک خود اطلاع دهید تا با توجه به آنها برای شما این دارو را تجویز کند برخی از دارو ها با عملکرد قرص استرادیول تداخل دارند از جمله مهارکننده هایی مثل آروماتاز ترانگزامیک اسید طول می فن رالوکسیفن فلوس ترانت است.

برخی از آزمایشات مثل آزمایش متیراپون هم تداخل ایجاد کنند و بر نتایج تست آزمایشی تاثیر بگذارد و نقل از انجام هر آزمایش هسته ‌ای و دارو هایی که مصرف می‌کنید با پزشکتان در میان بگذارید.

مواد هشدار با احتیاط ویژه حین مصرف قرص استرادیول

برخی از دارو ها را نمی توان در بعضی از افراد تجویز کرد و بعضی دار وها در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌شود و بهتر است قبل از مصرف این قرص حتما با پزشکتان صحبت کنید و آن را در جریان بگذارید اگر سابقه بیماری‌ های قلبی و سکته مغزی دارد اگر فشار خون بالا دارید اگر سابقه خونریزی واژینال به صورت غیر عادی دارید و یا مشکلات رحیمی مثل فیبروم آندومتریوز یا هیپرپلازی آندومتر داشته‌ا اید.

اگر مبتلا به سرطان پستان و یا هر نوع توده در پستان هستید و اگر تا به حال اعضای نزدیک خانواده شما سرطان پستان درگیر بوده اند

اگر شما و یا یکی از اعضای خانواده تا مشکل لخته خون در رگ های خونی مواجه هستید.

اگر دچار هرگونه مشکل کبدی هستید

اگر سابقه افسردگی دارید

اگر باردار هستید و یا به نوزاد خود شیر می دهید.

اگر ابتلا به هایپر پرولاکتینی هستید و یا اگر خودتان و یا یکی از اعضای خانواده تان مشکل چربی خون بالا دارید

در دوران بارداری خود مشکلی مثل تاول پوستی زردی خارش شدید حرکات عضلانی غیر ارادی داشته ‌اید یا سابقه واکنش آلرژیک به یک نوع دارو دارید یا هر نوع بیماری خاص دیگری مثل دیابت لوپوس و بیماری‌های التهابی روده داشته اید به شما توصیه می‌کنیم همه این موارد را حتما با پزشکتان در در میان بگذارید.

عوارض قرص استرادیول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی خاصی داشته باشند و بسیاری از مصرف کنندگان از بروز این عارضه ها اطلاعی نداشته باشند یک سری از عوارض بعد از گذشت مدتی کوتاهی بعد از مصرف قرص استرادیول از بین می‌ روند.

در صورت به وجود امدن عوارض با پزشک مشورت کنید احساس بیماری و تهوع داشتید. غذا های ساده کم چرب و بدون ادویه بخورید و سعی کنید ان  را بعد از مصرف غذا استفاده کنید.

اگر سردرد مکرر داشته باشد از پزشک خود بخواهید که مسکن مناسب را در این رابطه به شما بدهد اگر دچار سردرد و غیرعادی و طولانی مدت شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تغییر وضع حساسیت به لمس پستان اسپاسم معده ورم تغییر در میل جنسی تغییر در خوب اسپاسم عضلانی اگر این عوارض برایتان آزاردهنده است به پزشک مراجعه کنید.

اگر دچار علائم درد های ناگهانی قفسه سینه خونریزی قاعدگی و یا لکه بینی تنگی نفس ناگهانی تورم یا درد پا تغییر در بینایی مشکل در تکلم تعریق زیاد زردی سردرد های غیرمنتظره شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا مورد بررسی قرار گیرد.

مصرف بیش از حد قرص استرادیول

هرگز قرص استرادیول را بیش از مقدار تجویز شده استفاده نکنید اگر احساس کردید که فرد دچار مسمومیت شده است علائمی مثل تهوع شدید خونریزی واژینال غیر معمول تنگی نفس و غش و ضعف را دید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

شرایط نگهداری قرص استرادیول چگونه است؟

قرص استرادیول را دور از دسترس کودکان نگهداری در جای خشک و دور از گرما و نور مستقیم خورشید نگهداری شود اگر باردار هستید از استرادیول استفاده نکنید در زمان درمان بیماری  هستید استفاده از استراتژی اول به شما پیشنهاد نمی‌شود .

این دارو خطر لخته شدن خون سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش می دهد اگر فشارخون بالا دارید دیابت کلسترول بالا افزایش وزن زیاد دارید یا سیگاری هستید در معرض بیشتر سکته قلبی قرار می گیرید استفاده از استراتژی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه رحم و تخمدان را تا حدودی افزایش دهد را کم می‌کند و می‌تواند تولید شیر را متوقف کند.

دستور تغذیه فرزندتان با شیر مادر باید حتما این موضوع را با پزشک مطرح کنید استرادیول رو دقیقا همانطور که پزشک برای شما تجویز کرده است و طبق توصیه او مصرف کنید ما از خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد برای کمک به کاهش این خطر پزشک ممکن است به خط پروژسترون را هم در کنار این قرص مصرف کنید.

بلافاصله ممکن است دچار خونریزی غیرطبیعی واژینال شوید اگر به جای عمده را به استراحت بلندمدت احتیاج دارید ممکن است لازم باشد از این دارو مدت کوتاهی استفاده نکنید.

اگر در زمان دوز بعدی و یادآوری دو دوز یادتان رفت فقط یک دوز مصرف نمایید و دارو های اضافه برای دوز از دست رفته مصرف نشود در صورت استفاده بیش از اندازه به پزشک  مراجعه کنید تا اورژانس شما را معالجه کند مصرف بیش از حد می‌تواند باعث تهوع استفراغ و خونریزی واژینال شود. این دارو عوارض زیادی دارد قبل از خوردن ان مطمن شوید سپس ان را مصرف کنید

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»