دکتر سارع زرع پیما

فشار خون بالا در بارداری

فهرست مطالب

فشار خون نیروی وارد شده به رگ های دیواره قلب است فشار خون یا فشار خون بالا زمانی اتفاق می‌ افتد که این نیرو از حالت طبیعی خود بالا تر برود فشار خون انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

فشار خون حاملگی

فشار خون مزمن

پره اکلامپسی

فشار خون حاملگی

فشار خون حاملگی در زمان بارداری به وجود می‌آید این عارضه بعد از هفته ‌های بیستم بارداری شروع شده و معمولا یک خطری ندارد در بسیاری از موارد بالا رفتن فشار خون به مادر و جنین آسیب نمی رساند و در عرض ۱۲ هفته بعد از زایمان به صورت کامل از بین خواهد رفت اما خطر ابتلا به فشارخون بالا در آینده افزایش پیدا می‌کند در موارد نادر اگر فشار خون شدید باشد.

ممکن است این عارضه به وزن کم در نوزادان یا زایمان زودرس منجر شود برخی از خانم ها بر اثر فشار خون حاملگی به پره اکلامپسی مبتلا می شوند.

فشار خون مزمن و مواردی که در آن افراد قبل از هفته‌ های بیستم بارداری یا قبل از حاملگی به فشار خون مبتلا می شوند فشار خون مزمن می گویند.

برخی از خانم ‌ها مدت ‌ها قبل از بارداری به عارضه فشار خون مبتلا هستند اما امکان دارد تا قبل از اندازه گیری فشار خون در زمان ویزیت قبل از زمان هیچ اطلاعی نداشته باشند فشار خون مزمن گاهی وقت ها می تواند به بروز پره اکلامپسی هم منجر شود.

پره اکلامپسی

به افزایش ناگهانی فشار خون بعد از هفته ‌های بیست و دوم بارداری پره اکلامپسی می‌گویند که معمولا در سه ماهه آخر زمان بارداری به وجود می‌آید در موارد نادر ممکن است این نشانه ها تا بعد از زایمان هم به وجود نیاید در این حالت پره اکلامپسی پس از زایمان می گویند در اثر پره اکلامپسی به برخی از اندام های داخلی مثل کبد و کلیه آسیب وارد می ‌شود.

علائم این بیماری ممکن است شامل دفع پروتئین در ادرار و فشار خون بالا باشد پره اکلامپسی می‌تواند خطرات جدی را برای مادر و جنین داشته باشند و در برخی از موارد نتایج مرگباری برای هر دو به همراه دارد.

چه کسانی در معرض فشار بالا در بارداری هستند

خطر ابتلا به پره اکلامپسی افزایش پیدا می کند اگر خانم بالای ۴۰ سال سن داشته باشد قبل از باردار شدن فشار خون بالا یا بیماری ‌های کلیوی مزمن داشته باشد در دوران بارداری قبلی هم فشار خون بالایی داشته باشد یا به پره اکلامپسی دچار شده باشد اضافه وزن زیاد می تواند موجب این بیماری شود.

اگر چند قلو باردار باشند اگر نژاد خانم آفریقایی باشد سابقه خانوادگی از اتلاف برای اتمام رسید داشته باشند به بیماری خاصی مثل لوپوس دیابت ترومبوفیلی مبتلا باشد برای بارداری از روش های مصنوعی مثل ivf  اهدای تخمک یا اهدای اسپرم استفاده کرده باشد.

عوارض فشار خون بالا در بارداری

بر اثر پره اکلامپسی می توان گفت از رحم جدا شود به علت کمبود مواد مغذی و اکسیژن جنین رشد کافی پیدا نکند زایمان زودرس به وجود بیاید وزن نوزاد در زمان تولد کمتر از حد طبیعی باشد جنین مرده به دنیا بیاید به کلیه ‌ها کبد مغز سایر اندام ها و سیستم گردش خون آسیب وارد شود.

خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی برای مادر افزایش پیدا کند و به پره اکلامپسی بروز پیدا کند زمانی که پره اکلامپسی شدید باشد و کارکرد مغز را مختل کند و به تشنج و کما رفتن منجر شود سندروم هلپ به وجود بیاید این عارضه زمانی می‌تواند رخ دهد که بر اثر پره اکلامپسی یا اکلامپسی به کبد و سلول های خونی آسیب وارد شود البته این سندروم نادر است ولی می تواند بسیار خطرناک باشد.

علائم فشار خون در بارداری

علائم احتمالی عبارتند از فشار خون بالا و دفع بیش از حد پروتئین در ادرار سردرد ماندگار یا ایجاد تورم در صورت دست ها و پا ها مشکلات بینایی از جمله تاریکی دید نقاط نورانی احساس درد در بالای سمت راست شکم سختی و مشکلات در نفس کشیدن می‌تواند باعث تشنج و حالت تهوع و استفراغ و خروج ادرار شود در مواردی که این عارضه به سندروم هلپ منجر گردد می تواند بیماری درگیر خونریزی کبودی خستگی شدید و نارسایی کبد می کند.

موسس پره اکلامپسی و فشار خون در بارداری

پزشکان در هر نوبت روز ۲۲ قبل از زایمان فشار خون و ادرار مراجعین را مورد بررسی قرار می دهند افرادی که فشار خون است طبیعی بالاتر باشد به خصوص اگر در هفته بیستم بارداری باشند ممکن است پزشک برای ان ها پره اکلامپسی را تشخیص دهد و برای آزمایشات تکمیلی تجویز نماید از جمله آزمایش ها شامل آزمایش خون تست تشخیص پروتئین اضافی در ادرار و همچنین آزمایشات مرتبط با تشخیص علامه دیگر عوارض می باشد.

درمان فشار خون بالا در بارداری

در بیشتر موارد بعد از زایمان هم عوارض برای یک پره اکلامپسی وجود دارد ولی بعد از مدتی از بین می ‌رود زمان تصمیم‌گیری در مورد درمان پزشک چندین فاکتور را مورد توجه قرار می‌دهد از جمله خطر بالقوه برای جنین و مادر را در نظر می‌گیرد بر اساس مدت بارداری دو روش را برای درمان تجویز می‌ کنند در صورتی که بیشتر است یا هفته است شروع بارداری گذشته باشد معمولاً پزشکان به دنیا آوردن نوزاد را پیشنهاد می‌کند.

اگر کمتر از ۳۷ هفته از بیمار گذشته باشد پزشکان وضعیت نوزاد و مادر را زیر نظر می‌گیرند نظارت در سقط جنین اغلب به واسطه‌ی سونوگرافی و بررسی وضعیت رشد جنین و ضربان قلب او انجام می‌شود این در حالی است که سلامت و مادر هم با آزمایش خون و ادرار مورد بررسی قرار می گیرد که از پزشک برای کنترل فشار خون و جلوگیری از تشنج برای ما در یک سری دارو ها را تجویز کند و در برخی از موارد برای تسویه بلوغ گریه های نوزاد دارو های استروئیدی برای مادر تغذیه می‌کنند در صورتی که عوارض پره اکلامپسی شده باشد ممکن است پزشک درمان زودتر از آن را برای مادر توصیه نماید.

پیشگیری از پره اکلامپسی

راه پیشگیری قطعی برای این بیماری وجود ندارد و فقط در افرادی که عوامل خطر برای آن ها ذکر شده است این یک سری پیشگیری و پیشنهاد می‌شود به عنوان مثال افرادی که در معرض فشار خون مزمن قرار دارد توصیه می‌شود قبل از باردار شدن حتما به یک متخصص زنان مراجعه کنند و مشاوره قبل از بارداری انجام دهند تا اقدامات لازم برای بارداری شان جهت کنترل فشار خون انجام شود کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن شدید دارند و کنترل هرگونه مشکل پزشکی دیگری مثل دیابت در زمان قبل از بارداری می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

توصیه های برای مادران با فشار خون بالا

مادران که به فشار خون بالا مبتلا هستند باید رژیم غذایی خود را تغییر بدهند و غذایی غنی از پروتئین و کلسیم و ویتامین داشته باشند و مکمل آهن را در برنامه غذایی شان بگذارند محدودیت مصرف نمک برای آن ها توصیه می‌شود و دقت مصرف روزانه باید این نمک بخورند تا به تعادل الکترولیتی بدنشان کمک شود.

در صورت بروز علائم حتما باید سریعاً به پزشک مراجعه کننده به مراکز درمانی برود اگر احساس کاهش حرکات جنین کردن درد زایمان گرفتن سردرد مداوم داشتن تهوع و استفراغ شدید اختلالات بینایی خونریزی واژینال یا پارگی کیسه آب و درد در قسمت های فوقانی شکم داشتن حتما باید سریعا به پزشک مراجعه کنند

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»