دکتر سارع زرع پیما

علت به وجود آمدن چسبندگی رحم در خانم ها

علت به وجود آمدن چسبندگی رحم در خانم ها
فهرست مطالب

چسبندگی رحم که با آن سندروم آشرمن هم گفته می شود یک بیماری اکتسابی است که به داشتن اسکار زخم در درون رحم یا دهانه آنرا اشرمن می نامند این بافت اسکار بازمی‌گردد.

دیواره‌های این اندام به هم چسبیده شود و اندازه رحم را کم کند چسبندگی که در دهانه رحم اتفاق می‌افتد.

یک روش اشعه ایکس به نام هیستروسالپنگوگرافی تشخیص داده می شود خانم هایی که مبتلا به این سندرم می شوند دوره عادت ماهانه کوتاهی دارند و در برخی از خانم ها خون ریزی به قدری کم است که نمی‌توان آن را عادت ماهیانه نامید.

بسیاری از خانم ها در زمان قاعدگی  دچار درد می‌شوند و خونریزی ندارند.

از علائم چسبندگی رحم میتوان به داشتن دوره‌های قاعدگی بسیار سبک ناباروری و سقط کردن جنین گرفتگی درد شدید در قسمت لگن اشاره نمود.

برخی از خانم ها هیچ گونه نشانه و علامتی ندارند و برخی از آنها دوره عادت و قاعدگی طولانی تری را نشان می دهند زمانی که بافت داخلی رحم کم می شود چسبندگی اتفاق می‌افتد.

چسبندگی معمولاً به دلیل آسیب رساندن به رحم به وجود میاد این آسیب ها معمولا بعد از کورتاژ تشخیص داده می‌شود خون ریزی های بیش از حد بعد از زایمان و می‌تواند نشان‌دهنده چسبندگی باشد.

بروز عفونت و درد لگن و رحم از نشانه های دیگر چسبندگی رحمی هستند جراحی های سرپایی به جهت درمان بافت های پولیپ و فیبروم و آندومتریوز همگی به دنبال چسبندگی‌های رحم ایجاد می‌شود.

چسبندگی های داخلی رحم با استفاده از یک روش اشعه ای که گفته شد و در عکس رنگی رحم از تشخیص داده می گردد که در طی آن کوچک شدن دهانه رحم و پر کردن رنگ داخل رحم و مشاهده آن استفاده می‌شود.

همچنین با انجام این روش میزان چسبندگی مشخص می‌شود و عمل هیستروسکوپی از بهترین روش ها به دلیل تشخیص سندروم آشرمن است.

علت به وجود آمدن چسبندگی رحم در خانم ها
علت به وجود آمدن چسبندگی رحم در خانم ها

این روش متخصص زنان و زایمان در دهانه رحم را گشاد می کند و به واسطه یک کیسه اسکوپ آن آورده رحم می کند و می تواند به راحتی در را مشاهده کند و هر گونه زخم یا زائده ای را تشخیص بدهد عمل لاپاراسکوپی هم ولی مشاهده سطح رحم قابل اجرا است سونوگرافی با وضوح بالا با ترکیب هیستروسکوپی بسیار نتیجه بخش است.

در موارد شدیدتر امکان دارد بیش از یک روش برای درمان موفقیت آمیز چسبندگی رحم انجام شود علاوه بر این امکان دارد بیمار برای جلوگیری از ایجاد دوباره چسبندگی رحم هورمون یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را تجویز نماید.

بعد از انجام عمل به بیماران تیروئیدی داده می‌شود از عفو فونت جلوگیری به عمل آید در میان ذکر این نکته حائز اهمیت است که ممکن است چسبندگی رحم و معالجه به صورت مجدد خود کند به همین دلیل انجام یکسری روش ها و توصیه های پزشک بسیار حائز اهمیت می باشد.

چسبندگی رحم که از عوارض شایع در میان خانم ها است که معمولاً در مواقع حاد  به وجود می‌آید .

انجمن دانشگاه ها تشخیص می دهد که اگر سقط جنین دیده شود این اتفاق می‌افتد.

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»