دکتر سارع زرع پیما

سونوگرافی واژینال در اهواز

فهرست مطالب

سونوگرافی واژینال یکی از ابزار پرکاربرد و مهم در علم پزشکی برای خانم ها می باشد. در روش سونوگرافی واژینال با استفاده از امواج و فرکانس ‌های بالا اندام های داخلی بدن را مورد بررسی قرار می ‌دهند.

سونوگرافی ترانس واژینال یکی از انواع سونوگرافی هایی است که در آن به  بررسی اندام های داخلی لگنی خانم ها می پردازند و توسط فردی متخصص در این زمینه این کار انجام می‌شود در زمان سونوگرافی ترانس واژینال واژن و دهانه رحم تخمدان و رحم و مثانه ارزیابی خواهند شد سونوگرافی واژینال هم توسط رادیولوژیست و هم توسط متخصصین زنان قابل اجرا است.

تفاوت سونوگرافی واژینال و سونوگرافی شکمی در چیست؟

سونوگرافی واژینال با سونوگرافی شکمی تفاوت ‌های زیادی دارد در سونوگرافی شکمی پروب سونوگرافی را بر روی شکم فرد قرار خواهند و لازم است مثانه بیمار پر باشد.

اما در سونوگرافی واژینال پروب سونوگرافی که فرم متفاوت ‌تری و برش کمی دارد را در داخل واژن خانم می‌کنند و باید مثانه بیمار خالی باشد در سونوگرافی واژینال به دلیل قرار دادن پروتز در واژن و فاصله نزدیک تر به اعضای لگنی تصاویر نسبت به سونوگرافی شکمی بسیار دقیق تر خواهند بود.

سونوگرافی شکمی برای مواردی ازجمله، کنترل بارداری، بررسی دیواره رحم، یافتن کیست در تخمدان ها، بررسی علت ناباروری و غیره استفاده می شود.

در سونوگرافی شکمی ژلی شفاف را روی قسمت پایینی شکم قرار می دهند و پزشک سنسور را روی پوست قرار می دهند و ان را حرکت می دهند.

در سونوگرافی واژینال پزشک مقداری ژل به سنسور می زند و ان را وارد واژن می کند. درانجام سونوگرافی شکمی بیمار باید مقداری اب قبل از انجام تست بنوشد تا تصویر واضحی از ارگان های لگن ایجاد شود اما در سونو گرافی واژینال نیازی به این کار نیست.

مزایای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال
سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال بدون درد انجام می‌شود و به دلیل عدم استفاده از امواج رادیویی کاملا بی خطر می باشد در سونوگرافی ترانس واژینال امواج صوتی با فرکانس های بسیار بالا تصاویر را با جزئیات دقیق ایجاد می نماید به همین دلیل در متخصصین زنان سونوگرافی واژینال نسبت به شکمی کاربرد و کارایی بیش تری دارد معمولا در هنگام سونوگرافی واژینال تزریق انجام نمی‌شود و در صورت صلاح دید پزشک سونوگرافی با تزریق و اجرا خواهد شد.

کاربرد سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال به جهت بررسی موارد زیر انجام می‌شود:

  • پولیپ و فیبروم توده
  • کیست تخمدان
  • ناباروری حاملگی
  • خارج رحم
  • ارزیابی اولیه و
  • وضعیت بارداری
  • خونریزی غیر طبیعی
  • رحم سرطان
  • رحم لکه بینی
  • دوره یائسگی بررسی محل ای یو دی

آمادگی لازم جهت انجام سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال
سونوگرافی واژینال

انجام سونوگرافی واژینال به کار خاصی نیاز ندارد و فقط از بیمار می خواهند که قبل از انجام سونوگرافی مثانه اش را به صورت کامل تخلیه کند سونوگرافی واژینال در زمان قاعدگی هم قابل انجام است زیرا ارزیابی برخی از بیماری های زنان در دوران قاعدگی را راحت تر خواهد کرد.

پزشکان فوق تخصص نازایی به جهت ارزیابی اولیه وضعیت تخمدان ها برای بیمارانشان سونوگرافی واژینال را در اوایل دوره پریود انجام خواهند داد اگر خانم از تامپون استفاده کند در زمان انجام سونوگرافی واژینال باید تامپون از داخل رحم و واژن خارج شود.

سونوگرافی واژینال در دختران باکره قابل انجام نیست و قبل از انجام سونوگرافی شخص باید پزشک را از وضعیت تغذیه و باکره بودن خود آگاه کند.

اقداماتی که بعد از سونوگرافی واژینال باید انجام دهیم؟

سونوگرافی واژینال عوارض جانبی خاصی نخواهد داشت و بیمار می تواند بعد از انجام سونوگرافی به فعالیت های خود را بپردازد و همچنین بعد از سونوگرافی واژینال ممکن است بیمار ترشحات زیادی داشته باشد که خروجی این طرح تا ۲۴ ساعت طبیعی است و بعد از آن متوقف می‌شود.

آیا سونوگرافی واژینال دردناک می باشد؟

بیشتر خانم ‌ها خواهان انجام سونوگرافی واژینال بدون درد هستند و شاید کمی ترس و نگرانی همراه خود داشته باشند به طور کلی سونوگرافی واژینال دردناک نیست و فرد ممکن است یک درد خفیفی را تجربه کند در صورتی که فرد خود را کاملا شل و ریلکس نشان دهد درد را نخواهد کشید.

هیدرو سونوگرافی

برای مشاهده دقیق تر اندام‌ های داخلی از سونوگرافی با تزریقی به نام sis یا همان هیدروگرافی استفاده می کنند. در این روش با تزریق مایع به درون رحم ضایعات داخل رحم مانند چسبندگی فیبروم و پولیپ رحم با بیشتر قابل بررسی خواهند بود این سونوگرافی روش بسیار مفید و کارآمد جهت ارزیابی نازایی است که به واسطه پزشکان فوق تخصصی ناباروری انجام خواهد شد.

سونوگرافی واژینال در اهواز به چه شکل صورت می‌گیرد؟

سونوگرافی واژینال در اکثر مراکز رادیولوژی و مطب های متخصصین زنان در اهواز انجام می‌شود از ان تجربه متخصص در چگونگی و انجام سونوگرافی واژینال به جهت تشخیص دلایل بیماری زنان بسیار حائز اهمیت است و بهترین پزشکان متخصص زنان اهواز از سونوگرافی به عنوان ابزاری مفید و کارآمد و در دسترس به جهت کمک به بیماران خود استفاده می نمایند.

سونوگرافی واژینال چقدر طول میکشد؟

سنوگرافی واژینال معمولا از بین یک ربع تا نیم ساعت به طول می ‌انجامد سپس تصاویر سونوگرافی به بیمار داده می‌شود و توسط پزشک معالج بررسی می‌گردد معمولا سونوگرافی در طول انجام سونوگرافی واژینال نتایج حاصل از بررسی های خود را همان موقع به بیمار توضیح می‌دهد.

سونوگرافی ترانس واژینال چه عوارضی دارد؟

سونوگرافی واژینال عوارض شناخته شده ای ندارد زیرا در سونوگرافی واژینال به جای استفاده از امواج رادیوی از امواج صوتی استفاده می‌کنند معمولا انجام سونوگرافی در بارداری خطری برای جنین ندارد اگر کیسه آب در طول بارداری پاره شده باشد به دلیل افزایش احتمال عفونت انجام سونوگرافی واژینال توصیه نمی‌شود.

در چه موارد استفاده از سونوگرافی واژینال ضروری است؟

به خودی خود نمی‌تواند درخواست سونوگرافی واژینال بدهید بلکه این کار فقط توسط پزشک دلایلی امکان پذیر خواهد بود از نظر ساختار رحم و تخمدان مشکلاتی داشته باشید که بافت قابل بررسی باشد به دنبال بررسی سرطان در تخمدان رحم و مثانه شما باشند یک دستگاه در داخل رحم شما مثل وجود داشته باشد به دنبال بررسی مواردی مثل تومور های غیرسرطانی کیست و فیبروم باشند.

بخواهید علت خونریزی و درد و غیرطبیعی را پیدا کنند مشکلات باروری را ارزیابی کنند رشد کودک را در دوران بارداری کنترل کند بیماری التهاب لگنی را بررسی کنند حاملگی خارج رحمی را تشخیص دهند و به دنبال تکه برداری از آندومتر رحم باشند.

سونوگرافی واژینال در زمان توصیه می شود که پزشک به ما بخواهد تصویر واضح تری را از اعضای داخلی شکم شما ببیند سونوگرافی واژینال می تواند باردار بودن فرد را هم تایید کند ضربان قلب جنین را در اوایل بارداری تشخیص دهد همچنین می تواند محل و اندازه جنین را هم صبر کند تعداد نوزادان را تعیین نماید.

سنوگرافی واژینال توسط پزشک متخصص سونوگرافی در کلینیک یا بیمارستان یا اتاق مطب انجام می شود از نوع استفاده می‌کنند که کمی پهن تر از انگشت است احتمالا از فرد می‌خواهند قبل از سونوگرافی مثانه خود را خالی کنند این پروژه توسط یک غلاف پوشانده شده است که به ژل روان کننده آغشته است به آرامی به مدت ۵ تا ۸ سانتی متر داخل واژن می رود این کار معمولا ضرری ندارد اما فرد احساس فشار خواهد کرد و ممکن است ناراحت شود به اطراف حرکت داده می شود تا بهترین دید را به پزشک بدهد.

معاینه معمولا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد در انجام معاینه توسط پزشک مرد راحت نیستید این می‌توانید به یک سونوگرافیست زنان مراجعه کنید و این کار را درخواست کنید همچنین می تواند یک کارمند درمانی زن برای حمایت از خود درخواست انتقالی یا یکی از اعضای خانواده خود را همراه تان ببرید تصاویر حین انجام سونوگرافی را برای مانیتور را می‌بینید اگر متخصص آنجا باشد دوران نتیجه را به شما می گوید.

خطرات سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال تا هنگامی که کیسه پاره نشده باشد برای کودک و مادر بی خطر خواهد بود اگر به لاتکس حساسیت دارید به سونوگرافیست خود اطلاع دهید تا بتواند از غلاف بدون لاتکس برای استفاده کند این روش عارضه ای برای شما ندارد و می‌تواند به سرعت به فعالیت ‌های عادی خود بپردازید.

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 10 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»