دکتر سارع زرع پیما

سرکلاژ

فهرست مطالب

سرکلاژ

همان طور که می دانید بارداری یکی از سخت ترین و در عین حال شیرین ترین دورانی که برای هر خانم اتفاق می‌افتد و رخداد های غیرمنتظره و تلخ می تواند شیرینی آن را به کام ما در تلخ کنند که از واقعیت‌ های ناگواری که در زمان بارداری ممکن است به وجود بیاید این است که پیامد های بدی را با خود به همراه می‌آورد و ممکن است به دلایل متفاوت اتفاق بیفتد و وقوع آن احتمال تکرار حادثه ای را بالا می ‌برد.

یکی از روش های برای جلوگیری از سقط جنین انجام می‌گیرد عمل سرکلاژ رحمی است اما این عمل چگونه است و به چه شکل باید انجام شود در این مطلب قصد داریم به تمام سوالات در رابطه با سر کلاژ برای شما پیش می آید پاسخ دهیم و اگر در آستانه بارداری هستید یا با مشکلات سقط جنین روبرو شده‌اید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

عمل سرکلاژ چیست

با تشکیل شدن نطفه و به وجود آمدن جنین درون رحم گردن رحم و استخوان تا زمان زایمان این گردن باز نمی شود برخی از خانم ‌ها در زمان بارداری به دلیل اختلالات نارسایی دهانه رحم این روزهای سرویکس با مشکلاتی روبرو می شوند که نتیجه آن باز شدن دهانه سرویکس به صورت زود هنگام است و در زمان دور از زایمان است و به همین دلیل سقط جنین اتفاق می افتد.

در خانم هایی که به نارسایی دهانه رحم مبتلا از آن با افزایش وزن جنین و جفت آن ها رحم دیگر توانایی حمل و نگهداری را نخواهد داشت به همین دلیل جفت جنین به سمت دهانه رحم کشیده می‌شود و در نتیجه سخت خواهد شد این واقعیت بیشتر در خانم ‌ها اتفاق می ‌افتد که در گذشته سابقه سقط داشته اند.

پزشکان در ۵۰ سال گذشته روشی را ابداع کردند که در آن بیشتر از ۹۵ درصد نتیجه مثبت دیدند در خانم هایی که دهانه رحم شان در اثر بارداری باز می شود دهانه رحم به واسطه یک عمل جراحی خیس می شود و از سقط جنین جلوگیری شود.

معمولا دوختن دهانه رحم در زمان بارداری به تنهایی هیچ نتیجه ای ندارد و به مادر باردار توصیه می شود بعد از انجام عمل سرکلاژ تا زمان رفع شدن خطر احتمالی استراحت مطلق داشته باشد.

انواع سرکلاژ

بعد از آشنایی با مفهوم این عمل و گرفتن پاسخ ها در رابطه با سرکلاژ بهتر است با انواع روش های مرتبط با عمل سرکلاژ آشنا شوید عمل دوختن دهانه رحم به روش مک دونالد معروف ترین روش است. این نوع سرکلاژ روش مک دونالد است که معمولا قبل از هفته پانزدهم یعنی در هفته ۱۲ یا چهاردهم بارداری سرکلاژ انجام می شود.

در این روش دهانه رحم به سمت بیرون برخیزد خواهد شد ورودی این بخیه ها تا پایان هفته سی و هفتم بارداری باز ‌نمیشود مک دونالد یک روش سنتی است که اولین راه برای این عمل به حساب می ‌آید بعضی از پزشکان اعتقاد دارند که عمل دوختن دهانه رحم در هفته بعد از نوزدهمین بارداری  شروع می شود.

در این روش دهانه رحم به صورت کامل بسته نخواهد شد تا راهی برای خروج ترشحات در رحم باقی بماند روش مک دونالد در بیشتر بانوان نتیجه مثبت داد و جز روش  های موفق به حساب می آمد.

روش سرکلاژ شیرود کار از انواع سرکلاژ دهانه رحم است در این روش سخت تر از روش مک دونالد عمل می ‌کنند معمولاً برای خانم هایی انجام می‌شود که مک دونالد برای آن ها قابل اجرا نبوده است یا با شکست مواجه شده است در روش شروع کار دهانه رحم از داخل و خیز داده می‌شود و این به غیر قابل مشاهده نیستند در این روش گاهی بخیه ها برداشته خواهد شد و به عنوان یک روش دائمی از آن استفاده می ‌کنند.

سرکلاژ شکمی از دیگر روش هایی است که بعد از روش مک دونالد و شیرودکار انجام می‌شود و اگر این دو قابل اجرا نبودن را با شکست مواجه شدن از روش سرکلاژ شکمی استفاده می‌کند در این روش قسمت بالای دهانه رحم را با استفاده از بخیه می دوزند و بخیه را تا پایان دوره بارداری باز نخواهند کرد و همین در استفاده از شکم یک روش دائمی محسوب می‌شود.

سرکلاژ اورژانسی

در مواردی که دهانه رحم به حدی باز می‌شود که احتمال سقط جنین در آن لحظه وجود داشته باشد در این مورد پزشک به صورت اورژانسی روی مادر باردار سرکلاژ انجام می‌دهد و از سقط جنین جلوگیری می کند به این بخش که مانع از تلف شدن جنین میشود در اصطلاح و ذخیره نجات می گویند.

سرکلاژ و زایمان طبیعی

اثراتی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که با استفاده از سرکلاژ امکان زایمان طبیعی وجود دارد یا خیر.

در روش مک دونالد که برخی اوقات در اواخر بارداری باعث شده اند امکان زایمان طبیعی هست همچنین اگر بخیه های روش شیرودکار قابل باز کردن مشعل زایمان طبیعی با مشکل مواجه نخواهند شد در رابطه با روش کار باید گفت که امکان زایمان طبیعی از مادر گرفته می‌شود و تنها راه زایمان سزارین می باشد.

موارد تجویز سرکلاژ

معمولا در زمان بارداری دهانه رحم سفت می‌شود و هر چه به اواخر دوره بارداری نزدیک شرایط سرویکس یا همان دهانه رحم به کوچکی می‌رود ولی خود را برای زایمان طبیعی آماده می کند.

ان هایی که دهانه رحم آنها در هفته اول بارداری به دلیل متعددی تنگ می‌شود باید تحت درمان قرار بگیرند و برای جلوگیری از سقط جنین در بررسی آن ها عمل سرکلاژ انجام شود مادرانی که سابقه زایمان یا سقط نداشتند باید این عمل را به تشخیص پزشک انجام دهند اگر از هفته بیستم و بیست و چهارم طول دهانه رحم مادر کوتاه شد یا به طور ناگهانی شل یا باز شد سیرویکس در هفته بیستم تا بیست و یکم انجام می گیرد.

کسانی که به عمد اقدام سقط سقط جنین کرده اند یا در گذشته به واسطه دارو درمانی سقط جنین انجام داشتند باید با نظر پزشک عمل سرکلاژ را انجام دهد و همه برای خانم ‌ها انجام شود که رحم آن ها دوشاخ دارد و احتمال وقوع سقط جنین در آنها وجود دارد و برخی از مادران که سابقه التهابی عفونت را دارند یا به روش آی وی اف باردار شده اند با تجویز پزشک سرکلاژ برای آن ها انجام می‌ شود.

فواید عمل سرکلاژ

همانطور که در قبل گفته شد این کار برای جلوگیری از سقط جنین بسیار موثر است به همین دلیل برای فواید آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

جلوگیری از سقط جنین

جلوگیری از زایمان زودرس

کمک به تولد نوزاد سالم و طبیعی بودن زمان نگهداری جنین

طولانی بودن نگهداری آن درون رحم مادر

عوارض سرکلاژ

این عمل مانند سایر روش ‌های جراحی فواید و عوارض خاص خود را دارد اگر شما هم به پزشک مراجعه کرده اید باید از آن از جزئیات آن باخبر باشید و از خطرات احتمالی اطلاع کامل داشته باشید خطرات و عوارض این عمل در همه افراد یکسان نیست و ممکن است برخی اتفاق نیفتد ولی در برخی از بانوان به دور از انتظار نیست بعضی از این عوارض عبارتند از

ایجاد عفونت

احتمال وقوع زایمان زودرس است.

انتقال از دست دادن جنین

امکان پارگی غشای زود تر از موعد

مقرر شدن کیسه آب ب

یهوش شدن

آسیب دیدن

در مواردی خونریزی در موارد نادر ممکن است.

زایمان قبل از زمان رخ دهد و به دلیل بسته بودن دهانه رحم کار انقباض و پارگی افزایش پیدا کند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هشت =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»