دکتر سارع زرع پیما

زگیل تناسلی

فهرست مطالب

زگیل تناسلی یکی از بیماری‌ های بسیار واگیردار است که با اولین تماس جنسی از فرد آلوده به فرد و سالم انتقال پیدا می ‌کند و به دنبال آن زائده های در اطراف مقعد ناحیه تناسلی و حتی در دهان هم دیده می‌شود اما آمار ابتلا به زگیل تناسلی روز به روز رو به افزایش است و مبتلایان به دنبال راه حل هایی برای درمان سریع این عارضه هستند در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل این بیماری علائم زگیل و دلایل آن و حتی راه های تشخیص آن صحبت کنیم.

بیماری زگیل تناسلی یکی از بیماری ‌های عفونی می باشد که از ویروس پاپیلومای انسانی یا همان hpv برگرفته شده است این ویروس از طریق تماس پوست با پوست و از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند با تغییر الگو ها و عادت های جنسی افراد امروزه بیشتر در معرض این بیماری قرار گرفتند و سن آن به ۱۲ سال هم رسیده است.

میزان شیوع این بیماری در خانم ها و آقایون به یک اندازه است و در فاصله های سالی ۱۲ تا ۳۵ سال اتفاق می افتد زیرا در این سنین افراد فعال در هستند احتمال ابتلا به این بیماری بسیار بالا رفته است بهترین راه پیشگیری از این عفونت واکسن گارداسیل یا واکسن زگیل تناسلی می باشد.

که علاوه بر ویروس hpv از سرطان‌ های دهانه رحم و سرویس جلوگیری می کند ممکن است کودکان هم به این بیماری مبتلا شوند در کودکانی که به زگیل تناسلی دشوار هستند به خصوص در کودکان زیر دو سال عوامل زیر مطرح می‌شود تماس مستقیم و دست آلوده با پوست کودک تجاوز جنسی به کودک ویروس hpv درس ناحیه بدن که برقراری رابطه جنسی بیشتر در آن انجام می شود اتفاق می افتد.

زگیل ناحیه تناسلی که از طریق ارتباط جنسی واژینال منتقل می گردد زگیل تناسلی در ناحیه مقعدی زگیل تناسلی در دهان و ناحیه لب و گلو و دهان که ناشی از برقراری رابطه جنسی دهانی می باشد.

 

علائم و نشانه ها و نحوه تشخیص زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی نشانه و علامت واضح و مشخصی دارد که بسیاری از آن ها بسیار اشکار هستند و افراد به سادگی می‌توان آن را تشخیص دهند.

در برخی از موارد این زائده ها درون دستگاه تناسلی یعنی در داخل رحم یا واژن شکل می‌گیرند که در خصوص آن ها سخت است برای تشخیص زگیل تناسلی در آقایان روش راحت تری هم وجود دارد در چنین شرایطی تشخیص زگیل ها کار آسانی نیست و به بررسی های دقیق تر پزشکی احتیاج است بیشتر رفتار افراد زمانی به وجود این بیماری در بدن خواهد بود که نشانه ها و علائم ظاهری آن را دیده باشند.

 

نشانه های زگیل تناسلی در زنان و مردان

وجود زائده های سفت و توپر گوشتی شکل و برجسته در ناحیه تناسلی و اطراف مقعد به شکل‌های زگیل پراکنده و پر برآمدگی ریز خوشحال و متمرکز رنگ زگیل های تناسلی معمولا به رنگ پوست است و در برخی از موارد ممکن است برای روشن تر شدن به نظر بیاید در افرادی که رابطه جنسی دهانی داشتن این زائده ها ممکن است در نواحی دهان لثه گلو هم دیده شود.

احساس خارش و سوزش در محل زگیل ها به وفور دیده می شود وجود رطوبت رشد در محل زگیل های تناسلی وجود دارد اگر زائده ها در مسیر مجاری ادرار باشند می‌تواند باعث خونریزی درد و انسداد مجاری ادراری شوند.

نحوه تشخیص زگیل تناسلی در خانم ها

برای تشخیص این بیماری به پزشک معاینات لازم را به صورت ساده و روتین انجام خواهد داد و معاینات ظاهری فرد را مورد بررسی قرار می ‌دهد زگیل های تناسلی ظاهر و علائم مشخص دارند و به سادگی قابل تشخیص هستند.

اگرعلائم زگیل تناسلی برای آلت تناسلی تان وجود نداشت دلیل بر نبودن زگیل تناسلی نیست و باید یکسری آزمایشات داخلی انجام دهید و پزشک قسمت های پنهان و داخلی دستگاه تناسلی و مقعد شما را بررسی می ‌کند چون معمولا زگیل ها در ناحیه داخلی دهانه رحم و درون واژن تکثیر می شوند از این رو به راحتی قابل مشاهده نخواهند بود.

در صورتی که ابتلای فرد به ویروس hpv و سایر عفونت‌ ها توسط پزشک تشخیص داده شد و مراقبت های لازم را در جهت انتقال ندادن این بیماری به شریک جنسی انجام دهد در صورتی که تشخیص داده نشد با استفاده از روش ‌هایی مثل تست پاپ اسمیر و آزمایش خون می توان به وجود آن ها پی برد.

تست پاپ اسمیر

برای تشخیص ویروس زگیل تناسلی بررسی‌ هایی احتمالی آن به خانم های بالای ۳۵ سال توصیه خواهد شد کرد حداقل 24 ساعت یکبار تست پاپ اسمیر انجام خواهند داد این تست و مختص خانم ها می باشد و با نمونه برداری مختصری از سلول های داخلی واژن و رحم به بررسی دقیق پیرامون این بیماری و طبقات آن پی می‌برند.

همچنین تست پاپ اسمیر بسیاری از عفونت‌ها سرطان ها که مربوط به دستگاه تناسلی زنان هست را نشان می دهد در این روش درمانی رحم به وسیله اسپکولوم باز می شود و با یک برس استریل از سلول های دیواره رحم و واژن نمونه برداری های لازم را انجام خواهند داد.

آزمایش خون زگیل تناسلی

برای تشخیص نوع زگیل های تناسلی علاوه بر تست پاپ اسمیر در خانم ها روش دیگری هم وجود دارد که هم برای خانم ها و آقایان قابل استفاده است.

میزان حساسیت و دقت این روش بسیار زیاد است و می‌تواند به صورت دقیق مشخص شود یکی از راه های انجام این روش ژنوتایپینگ است که به وسیله آن ژن های اچ پی وی را مورد بررسی قرار می‌دهند و به این مسئله پی می‌برند که آیا فرد به این ویروس مبتلا شده است یا خیر همچنین برای تشخیص این ویروس روش دیگری هم به نام ریل تایم pcr وجود دارد که در آن ژن مورد نظر بیشتر از ۱۰۰۰ بار تکثیر می شود و سپس نتیجه آن بر روی دستگاه آن آنالیز خواهد شد.

دلیل به وجود آمدن زگیل تناسلی

اصلی‌ترین دلیل زگیل تناسلی ویروس hpv پاپیلومای انسانی از این ویروس به طور کلی موجب به وجود آمدن تمامی زگیل ها می شود ولی از آنجایی که تا به امروز بیشتر از ۱۰۰ نوع مختلف از آن ها شناسایی شدند هر زگیل ویژگی های متفاوتی را در درون بدن ایجاد می کند برخی از این ژن hpv شناخته شدند و برخی دیگر هنوز در دست بررسی هستند به طور کلی تمامی زگیل های تناسلی و زگیل های پوستی در بدن فرد به وجود می‌آید در اثر ابتلا به اچ پی وی هستند ولی همه آن ها خطرناک نیستند که در این ویروس وجود دارد دوره خاموش یان است.

همانطور که قبلا گفتیم اچ پی وی در اثر اولین تماس و یا لمس پوست فردی که آلوده به این بیماری است انتقال پیدا می‌کند ولی نشانه ها و علائم آن در فرد ممکن است در همان لحظه به وجود می‌آید با توجه به وضعیت سیستم ایمنی فرد هر زمان ممکن است به وجود بیاید تا زگیل های تناسلی نشانه هایشان را بیرون کنند .

نمی توان به آن پی برد این مدت زمان را نمی‌توان به صورت مشخصی بیان کرد و به فاکتور های زیادی بستگی دارد در حدود سه ماه طول می‌کشد تا علائم و نشانه های زگیل های تناسلی در بدن فرد دیده شود در برخی افراد که به سایر بیماری های امیزشی دچار هستند سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است علائم و نشانه های زگیل های تناسلی در مدت کوتاهی خودشان را نشان می دهند در برخی از موارد دیده می‌شود که فرد بعد از رابطه جنسی با شریک جنسی سریع زگیل تناسلی را خواهد دید ولی خود فرد ممکن است آنها هیچ علائمی از زگیل های تناسلی برای بدنش نداشته باشد

راه های انتقال زگیل تناسلی

مهمترین عامل شناخته شده در رابطه با انتقال زگیل تناسلی تماس مستقیم پوست فرد مبتلا و فرد سالم است رابطه جنسی این اتفاق ممکن است رخ بدهد ارتباط جنسی با فرد آلوده به یک میزان در مبتلا شدن به زگیل تناسلی در خانم ها و آقایان تاثیر خواهد داشت و در اولین ارتباط جنسی با فرد آلوده به این ویروس می تواند به فرد سالم منتقل شود البته عوامل تأثیرگذار دیگری هم باعث به وجود آمدن برخی از دلایل مبتلا شدن به زگیل تناسلی می شود و حتی ممکن است بدون داشتن رابطه جنسی مذکر تناسلی دچار شوید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 13 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»