دکتر سارع زرع پیما
زایمان در اهواز
زایمان در اهواز

سزارین در اتاق عمل انجام می شود و شامل ایجاد برش برای شکم و بعد از آن بیرون آوردن نوزاد از درون رحم می باشد و سپس جای برش و بخیه می زنند در این روش نوزاد به جای عبور از مجاری زایمان طبیعی از طریق برش که برای شکم ایجاد می‌شود از رحم خارج می گردد در اکثریت موارد زایمان سزارین در اهواز به دلیل جلوگیری از بروز بیماری و گاهی به دلیل اینکه زایمان طبیعی در اهواز می‌تواند تهدیدی برای سلامت و مادر و فرزند باشد انجام می‌شود.

با توجه به درخواست ‌های ویزیت مادر و برای انجام این نوع زایمان متخصصین زنان و زایمان شرایط و وضعیت مادر و مورد ارزیابی قرار می دهند و سپس تصمیم به نوع زایمان می کند مادران باید توجه داشته باشند و گاهی برای این روش زایمانی آن را انجام دهند البته امکان دارد که به صورت اورژانسی و گاهی پیش بینی شده در صورت وجود آمدن پارگی های زودرس کیسه آب انجام شود.

زایمان سزارین در چند هفتگی انجام میشود؟

این نوع زایمان معمولاً در هفته ۳۹ بارداری انجام میشود و نوزاد حدود دو هفته زودتر از موعد به دنیا می آید به همین جهت برخی از پزشکان سزارین را نوعی زایمان زودرس می کنند.

چه مادرانی باید عمل سزارین را انجام دهند

مادرانی که نیاز به زایما نسزارین دارند
مادرانی که نیاز به زایما نسزارین دارند

به طور طبیعی انجام زایمان های سزارین زمانی پیشنهاد می شود که به دلیل مشکلات جسمی و عوارض ناشی از بارداری بعد از زایمان طبیعی وجود داشته باشد یا مادر نوزاد در معرض خطر قرار داشته باشد مهمترین علتی که باعث میشود پزشک انجام سزارین را توصیف کنند عبارتند از:

عدم تناسب سر لگن مادر که اصطلاحاً به آن سفالوپلویک می‌گویند به معنای آن است که سر و بدن یا قسمتی از کودک بیش از حد بزرگ است و نمی تواند از طریق لگن خارج شود یا لگن مادر برای تحویل دادن نوزاد بعد از باز نمی شود و کوچک است.

مادرانی که سابقه زایمان سزارین داشتند اگرچه بعد از سزارین امکان زایمان واژینال وجود دارد اما برای همه خانم ها انجام  نمیشود عواملی که می‌تواند در زایمانهای بعدی نقش داشته باشند نوع برش رحم در سزارین قبلی و خطر پارگی رحم است .

بارداری از روی چند قلویی باشد از طریق واژن خارج شدن هر دو از زمان بر و سخت می باشد و در برخی از موارد نوزاد نمی تواند از لگن خارج شود جفت سرراهی از عواملی است که باعث می‌شود مادرن زایمان طبیعی در اهواز انجام دهد.

می توان گفت طبیعی می باشد ضمن آنکه بخش کمی از جمله دیواره رحم اتصال داده شود مانع از رشد نوزاد از دهانه رحم میشود زایمان باید به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد قرار گیری نوزاد در رحم به صورت برعکس هم یکی از مشکلاتی است که منجر به سزارین میشود.

قرارگیری کودک به حالت بریچ یعنی زمانی که کودک به صورت باشد که باسن یا هر دو ناحیه کودک بالا می باشد در این حالت می گویند که در چنین شرایطی زایمان طبیعی امکان پذیر نیست و باید حتما سزارین اتفاق بیفتد.

اگر مادر برخی از بیماری های جنسی و مقاربتی مبتلا باشد نمی تواند زایمان طبیعی انجام دهد این بیماری شامل تب خال زگیل تناسلی هستند.

اگر نوزاد از کانال زایمان عبور کند ممکن است به این بیماری مبتلا شود.

از عوامل تاثیر گذار بر روی زایمان سزارین میتوان به مشکلات بند ناف در بارداری چند قلویی وزن جنین اگر بیشتر از ۴ نیم کیلوگرم باشد پارگی رحم زمانی که جنین در رحم دفع کرده باشد.

بیماری های مادر مثل فشار خون بالای بیماری قلبی بزرگ بودن سر نوزاد که امکان عبور از مجاری زایمان را دشوار می‌کند. تغییر در ریتم ضربان قلب نوزاد همه این ها منجر به زایمان سزارین در اهواز میشود.

آمادگی قبل از زایمان سزارین

مراقبت های قبل ا ززایمان سزارین
مراقبت های قبل ا ززایمان سزارین

اگر به هر دلیلی برای تولد فرزند خود را به سزارین را انتخاب کرده بهتر است قبل از ورود به اتاق عمل آمادگی های لازم را پشت سر بگذارید مرحله سزارین که به وجود آمده است را مورد بررسی قرار دهید و در برخی از بیمارستان ها باید قبل از پذیرش پرونده تشکیل بدهید و در روز عمل در اختیار پزشک بگذارید همین طور در تاریخی که برای پذیرش نوبت دهی داده شده است آن را به تاخیر نیندازید.

در اتاق پذیرش تمامی وضعیت حیاتی جنین و مادر مورد بررسی قرار میگیرد برای اینکه به اتاق عمل بروید یکسری آزمایشات برای شما انجام می دهند و شما را آماده عمل می کند به جهت پیشگیری از هر نوع عفونتی که از قبل داشته اید برای مادر دارو ها آنتی بیوتیک تجویز می کند مثانه باید کاملاً تخلیه شود احتمال هر نوع آسیبی کم شود از روز قبل مو های زائد را اصلاح کنید تا برش به سرعت داده شود.

در زمان ورود به اتاق عمل داروی مسکن و لوله برای دفع ادرار به شما وصل میشود دستبند سفید برای شناسایی مادر دستبند صورتی برای آلرژی به دستان نصب می گردد.

دستبند دیگری هم که معمولاً به رنگ آبی است برای شناسایی نوزاد شما داده میشود.فرم های مخصوص پذیرش و عدم پذیرش انتقال خون را باید تایید و امضا کنید اتاق عمل جراحی همه خدمات به شما فرزندان آماده میشود بدون بیهوشی با نظارت دقیق بر میزان فشارخون اقدام می کند از  نظر ناحیه پرده میان شما که در قسمت شکم نصب می شود در  بین صورت و شکمتان قرار می‌گیرد که شما مرحله سزارین را نبینید.

مراقبت های بعد از عمل سزارین

بعد از عمل سزارین
بعد از عمل سزارین

بعد از جراحی یکسری مراقبت احتیاج است که باید از آنها آگاهی داشته باشید. درد بعد از زایمان طبیعی مشکل بسیار رایج است به همین جهت عقربه مادر تا چند روز بعد از زایمان باید دارو های خوراکی و تزریقی استفاده کند بعد از زایمان سزارین در اهواز امکان دارد به دلیل فراوانی از محل برش و جای بخیه درد بیاید با  دارو های مسکن به منزله آرام شدن مادر به خانه برگردید.

که این امر غیر طبیعی تلقی نمی شود بعد از همه این ها باید رعایت بهداشت را مد نظر داشته باشید استراحت کافی کنید و اندازه لازم آب بنوشید رژیم غذایی انسان سالم باشد از کودک محافظت کنید از رابطه جنسی نداشته باشید از شکم بند استفاده کنید بخیه ها را مورد بررسی قرار دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =