دکتر سارع زرع پیما

زایمان طبیعی

فهرست مطالب

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم ها نگران کننده است و به همین دلیل مادران باردار برای انتخاب زایمان بیشتر به سمت زایمان ‌های سزارین می روند چون درک درستی از زایمان طبیعی ندارند.

زمان دقیق انجام زایمان مشخص نیست و زمانی را که پزشک در این زایمان در نظر می‌گیرد حدودی می باشد و حتی دو تا سه هفته هم امکان دارد زایمان زود تر اتفاق بیفتد.

مراحل انجام زایمان طبیعی

درمان طبیعی به سه مرحله تقسیم می ‌شود مرحله اول در این مرحله درد های مادر کم کم آغاز می شود و تا زمانی که دهانه رحم به صورت کامل باز نشده است این درد ها ادامه دارند مرحله اول زایمان خود به سه فاز تقسیم می‌شوند فاز اول درد های ابتدایی فاز دوم درد های فعال فاز سوم مرحله انتقالی

درد های ابتدایی از مرحله اول

دهانه رحم نازک می شود و درد های مادر آغاز خواهد شد برای مادر این درد نسبت به مراحل بعد قابل تحمل تر است که  دهانه رحم به آرامی شروع به باز شدن می کند.

درد های فعال

در این مرحله زمانی درد آغاز می‌شود که دهانه رحم از چهار به هفت سانتی متر بزرگ تر شده است  به طور میانگین تا ۶ سانتی متر باز می شود انقباضات شدید بیش تر است مادر مدام احساس گرما دارد.

مرحله انتقالی

در مرحله انتقالی زمانی اتفاق می‌افتد که دهانه رحم حدود ۸ تا ۱۰ سانتی متر باز شده باشد که بیشترین درد را مادر احساس می ‌کند این زمان طولانی نیست و حدوداً   تا ۹۰ دقیقه به طول می انجامد در این زمان جنین به روده مادر فشار زیادی وارد می کند و مادر باردار آماده زایمان طبیعی می‌شود.

مرحله دوم

در این مرحله دهانه رحم به صورت کامل باز شده است و جنین  خارج نشود پزشک از مادر می خواهد که تا تمام این زمان را انقباضات رحمی و دور زدن باعث پایین آمدن سر نوزاد می‌شود و سر نوزاد در دهانه رحم خود را جای می دهد و پزشک با مکش خون و مخاط رحم نوزاد را خارج خواهد کرد سپس از کتف و شانه ها و قسمت های دیگر بدن نوزاد خارج خواهد شد.

مرحله سوم

در این مرحله خروج نوزاد و جفت می ‌انجامد بعد از به دنیا آمدن نوزاد خون از دیواره رحم کند می‌شود از واژن به بیرون می‌آید مدت زمانی که جنین خارج خواهد شد بین ۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می ‌برد ولی مادرانی که اولین بار است باردار شدن و قصد انجام زایمان طبیعی دارند.

زایمان آن ها ۱۲ تا ۱۶ ساعت به طول می‌انجامد و دهانه رحم را به صورت کامل باز شود اما خانم ‌هایی که برای بار دوم زایمان طبیعی انجام می دهند ۵ تا ۶ ساعت زمان می ‌برد پزشک باز شدن دهانه رحم را پزشک در زمان زایمان بررسی می‌کند تا زمان زایمان کاملا مشخص شود.

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

لازم است، قبل از زایمان یک برنامه ‌ریزی دقیق در رابطه با دوره بارداری خودتان داشته باشید و با توجه به آن هفته های بارداری خود را زیر نظر بگیرید و زمان و زایمان را به صورت تقریبی مشخص کنید.

از متخصص زنان و زایمان بخواهید  که شما در این زمینه راهنمایی کند و نسبت به موارد بسیار مهم در دوران بارداری یک سری اطلاعات به شما بدهند.

باید بیماری هایی را که داشته‌اید و یا داروهایی که مصرف می کردید حتما با پزشکتان در میان بگذارید و باید بیماری‌های احتمالی که در دوره بارداری امکان دارد برای شما به وجود بیاید اطلاع داشته باشید و در زمینه پیشگیری از ان ها گام بردارید.

وجود درد در قسمت های شکم و کمر در طی فواصل کوتاه ممکن است رخ بدهد، تمامی ترشحاتی که در دوره بهرداری داشته اید را زیر نظر بگیرید تا بتوانید یک زایمان  خوب را سپری کنید.

زایمان طبیعی بدون درد

مدت ها است که بیشتر افراد تمایل دارند که فرزندان خود را با روش سزارین به دنیا بیاورند زیرا احساس می کنند زایمان طبیعی درد فراوانی دارد و قادر به تحمل این درد ها نخواهند بود.

ولی امروزه روش هایی روی کار امده است که درد را به صورت چشم گیری کم می کنند و مادر باردار را قادر به تحمل درد زایمان طبیعی می کنند و  یکی از این روش ها بی حسی اپیدورال است.

با استفاده از این بی حسی درد های تحتانی به حداقل خود می رسند و باعث می شود مادر نیازی،به بیهوشی نداشته باشد و به راحتی بتواند تحمل کند

اگر مادری قصد داشته باشد با این روش،زایمان کند باید با مشاوره پزشک بیهوشی مواد را  از راه لوله ای که به نخاع وصل شده است برساند بااین تزریق دارو های وارد شده از نخاع وارد  می شود و کار را راحت می کند.

فواید زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی
فواید زایمان طبیعی

زایمان طبیعی روند طبیعی دارد که سیستم بدنی مادر در این زایمان هیچ گونه دستکاری نشده است و نوزاد از کانال طبیعی خارج می‌شود و همین دلیل برای مادر و نوزاد بهتر است درد زایمان طبیعی تا چند ساعت قبل از زایمان و در حین زایمان طول می کشد بعد از زایمان مادر خیلی زود به حالت قبل بر می گردد اما در سزارین درد مادر بعد از زایمان ادامه خواهد داشت.

همچنین خونریزی در زمان زایمان طبیعی بسیار کمتر از زایمان سزارین می باشد.

زایمان به صورت طبیعی این امکان را به جنین می‌دهد که در روزهای پایانی بیشترین رشد سلولی مغزی و تنفسی و همچنین کلیه داشته باشد و جنین به تکامل برسد تنوع زایمان طبیعی هم آغوشی نوزاد و مادر امکان پذیر است و مادر باردار می تواند در همان لحظه نوزادش را بغل کند.

اگر در زمان بارداری مادر باردار به کلاس های دوره بارداری مثل ورزش تغذیه و خود مراقبتی توجه کرده باشد زمان زایمان طبیعی بدون درد کمتری احساس می‌کنند در سزارین به دلیل پرده های بزرگی که برگ شکم ایجاد می‌شوند نیاز به مراقبت بیشتری دارد تا جای برش عفونت نکند از عوارض سزارین میتوان به چسبندگی داخلی شکم و جالب اشاره نمود.

همانطور که می‌دانید تفسیرهای بسیاری از پزشکان برای خانم های باردار زایمان طبیعی است چرا که در این روش مزایای زیادی برای مادر و نوزاد به همراه خواهد بود از جمله مزایای عبارتند از کودکتان باکتری های مفید و دریافت می‌کنند مایعات وارد شده برای این را در زایمان طبیعی کاملا خارج خواهد شد به طور کلی از خطرات و عوارض زایمان طبیعی کم است.

شیردهی سریع‌تر اتفاق می افتد مادرانی که زایمان طبیعی کرده اند نسبت به مادرانی که سزارین کرده اند شیر بیشتری تولید می شود.

عوارض احتمالی زایمان طبیعی

زایمان به روش طبیعی می تواند عوارض خاص خود را داشته باشند ولی در زایمان طبیعی عوارض می تواند کوتاه مدت باشد و خیلی زود تر از زایمان سزارین رفع شود.

برای مثال شامل درد شدید در زنان و زایمان انقباضات رحمی و فشارخون بالا است و افتادگی رحم و مثانه و به وجود آمدن هموروئید از عوارض آن نیست و بیماری ها مربوط به دوران بارداری در اثر بی احتیاطی ها و ورزش های پی در پی است در حالی که هموروئید دارند به دلیل فشار زیاد خونریزی زایمان طبیعی به آن ها توصیه نمی گردد.

چه کسانی نباید از زایمان طبیعی انجام دهند؟

چه کسانی نباید از زایمان طبیعی انجام دهند؟
چه کسانی نباید از زایمان طبیعی انجام دهند؟

زایمانی در روشهای مصنوعی و برش در آن نقشی نداشته باشد به صورت طبیعی انجام می‌شود خیلی بهتر است به همین دلیل زایمان طبیعی جز اصلی ترین زایمان ها است و زمانی اتفاق می‌افتد که مادر باردار بدون هیچ گونه دارویی فرزند خود را به دنیا می آورند خانم های باردار از درد زایمان موجب می شود که کمتر این روش را انتخاب نمایید و با روش‌های مدرن درد زایمان به مراتب کم شده است و زایمان طبیعی راحت و موفق اتفاق می ‌افتد.

درد زایمان  برای هر مادری متفاوت است و تجربه خاصی را به دنبال دارد ۹۰ درصد از خانم‌ ها می‌توانند این زایمان را انجام دهند و برخی از زنان باردار به دلیل طبیعت بدن انسان قادر به انجام این روش نیستند و پزشک متخصص سزارین را برای آنها توصیه می کنند در زیر به معرفی برخی از شرایطی که منجر به سزارین می شود خواهیم پرداخت:

بیماری خاص مادر اگر مادر بیماری مثل بیماری قلبی و دیابت عفونتی مثل ایدز مبتلا باشد برای سزارین بهترین روش است در صورتی که مادر باردار تحمل درد و نداشته باشد و برای غلبه بر ترس از روش های زیادی وجود دارد که با متخصص زنان و زایمان می تواند آن را کم کند.

پایین آمدن سر نوزاد و از کانال رحم خارج نشود سزارین برای مادر تجویز می شود.

جایگاه نوزاد در رحم اگر نوزاد نچرخد و سر را به درستی قرار نگیرد و جایگاه خاصی را پیدا نکند سزارین توصیه میشود.

هموروئید مادر باردار اگر مادر باردار مبتلا به هموروئید حاد شده باشد به دلیل خونریزی در زمان بارداری سزارین به او توصیه میشود.

سابقه جراحی مادر باردار پیشنهاد می کند.

بارداری چند قلویی برای مادران باردار به دلیل اینکه به احتمال زیاد یکی از جنین ها دعوت غیر طبیعی قرار گرفته است برای آن ها زایمان سزارین تجویز می شود

اکسیژن رسانی نوزاد در زمان زایمان به شکلی است که به دلیل عدم اکسیژن رسانی سلامت عمومی است و خطر بیفتد و پزشکان نوزاد نیست و روش برای هرچه سریعتر انجام دادن زایمان انتخاب می‌کنند

وزن مادر و نوزاد اگر وزن مادر و نوزاد زیاد باشد سزارین انتخاب می شود.

تاثیر مواد خوراکی بر زایمان زودرس

طبق تحقیقات انجام شده مصرف خوراکی های نامناسب در بارداری عامل اصلی بسیاری از مشکلات خاص مانند سقط جنین یا زایمان زودرس خواهد بود.

با این حال مادران باید در دوره بارداری رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و انواع نوشیدنی های کافئین دار را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

بهتر است چای، نوشابه و انواع شکلات و محصولات انرژی زا را تا پایان دوران بارداری در مقادیر بسیار محدود مصرف کنید و مصرف آنها در سه ماهه اول بارداری به طور کامل ممنوع است.

نا گفته نماند پنیرهایی که بافت بسیار نرم دارند می توانند سبب ایجاد مسمومیت غذایی شده و سیستم ایمنی بانوان باردار را با ضعف شدید مواجه می‌ کنند در چنین شرایطی مادر نمی تواند دوران بارداری را به سلامت پشت سر گذاشته و منجر به زایمان زودرس و یا از دست رفتن جنین خواهد شد.

اگر مواد غذایی حاوی جیوه را به طور مرتب مصرف کنید روند رشد مغزی جنین را با اختلال مواجه کرده و می‌ تواند سبب بروز زایمان زودهنگام شود. بهتر است بدانید که تمامی مواد خوراکی را باید در مقادیر مناسب و تحت نظر متخصصان مصرف کنید.

به عنوان مثال اگر پزشک توصیه می کند که از تخم مرغ استفاده کنید به دلیل داشتن پروتئین و مواد مغذی برای بدن مادر و نوزاد مفید خواهد بود، اما باید آن را به طور کامل پخته و به هیچ عنوان از تخم مرغ خام استفاده نکنید.

همچنین محصولاتی که به صورت کنسروی هستند خطر بروز زایمان زودرس را افزایش داده و اگر سن بارداری پایین باشد منجر به سقط جنین خواهد شد.

از طرف دیگر زعفران، گلپر، فلفل، دارچین. زرشک و سایر محصولات خوراکی مانند سیاه دانه، جعفری و زیره برای افراد باردار مناسب نمی باشد.

باید بدانید که علاوه بر فعالیت هایی که در دوران بارداری خطر آفرین هستند داشتن رژیم غذایی ناسالم نیز می‌ تواند خطر زایمان زودرس را تا حد زیادی افزایش دهد، پس بهتر است که از سلامت خود محافظت کرده و محصولاتی را که در دوران بارداری توصیه نمیشود مصرف نکنید.

متخصصان تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا با برقراری تعادل در میزان هورمون ها و اصلاح رژیم غذایی افراد از زایمان زودرس جلوگیری کرده و مانعی برای سقط جنین باشد.

اگر نوزادان بالای ۷ ماه دچار زایمان زودرس شوند و به دنیا آیند قطعا روند طولانی را باید سپری کرده و برای کامل شدن رشد کودک باید تا چندین ماه در دستگاه بماند تا روند رشد جسمانی و مغزی آنها تکمیل شود.

باید در دوران بارداری سلامت خود را حفظ کرده و هرگونه استرس و تنش از مادران باردار دور بماند در کنار آن مصرف غذاهای مقوی و حذف غذاهای نامناسب از رژیم غذایی مادر سبب حفظ سلامت جنین شده و خطراتی مانند زایمان زودرس را به وجود نمی آورد.

برخی از خوراکی ها ممکن است سبب بروز دیابت و مسمومیت بارداری شوند که این نیز عاملی بر زایمان زودرس خواهد بود و شما باید رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید تا روند بارداری را با سلامت کامل و با کمترین میزان عارضه پشت سر بگذارید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 1 =

بهترین متخصص زنان در اهواز

به طور کلی متخصص زنان و زایمان یکی از پزشکان است که در مسائل مرتبط با سیستم های تولید مثل خانم ها تخصص دارد پزشکان جداگانه در معالجه خانم ‌ها تخصص دارند قرن‌ ها ست که این متخصصان در امور

ادامه مطلب»
آیا عمل لابیاپلاستی بر میل جنسی خانم ها تاثیر می گذارد؟؟
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از شایع ترین جراحی های زنان در قسمت تناسلی شده است که به دلایل مختلفی از قبیل برطرف شدن عفونت های دائم و برای زیباتر شدن و بهبود در روابط جنسی انجام می‌گیرد. برخی از افراد فکر می‌کنند

ادامه مطلب»
زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»