دکتر سارع زرع پیما

درد پریود و خونریزی پریود

فهرست مطالب

علائم دوره قاعدگی دردهای ضربان دار و گرفتگی ‌های در قسمت تحتانی شکم هستند بسیاری از خانم‌ های کمی قبل و در زمان دوره قاعدگی خود دچار این درد ها می‌شوند برای برخی از خانم‌ های ناراحتی ها بسیار آزار دهنده است.

اما در برخی قابل تحمل می باشد که در طول قاعدگی برای عده ‌ای به اندازه است که می‌تواند فعالیت های روزانه آن ها را چند روز در هر ماه با اختلال روبرو کنند.

شرایطی مانند آندومتریوز یا فیبروم های رحمی می تواند باعث درد های شدید قاعدگی شود درد قاعدگی اگر ناشی از بیماری دیگری نباشد به راحتی بهبود می یابد.

علائم درد پریود

نشانه های درد پریودی عبارتند از درد ضربان دار گرفتگی در قسمت تحتانی شکم که می‌تواند بسیار شدید باشد دردی که یک تا سه روز از قبل از موعد پریود آغاز می شود و ۲۴ ساعت بعد از شروع پریود به اوج خودش می رسد و در عرض ۲ تا ۳ روز کم خواهد شد درد وم مهبل دردی که به سمت کمر و ران هم می رسد برخی از خانم ‌ها علائمی مثل حالت تهوع و اسهال سردرد سرگیجه را هم گزارش می ‌دهند.

در چه صورتی درد های قاعدگی نیاز به مداخله پزشک دارد

اگر علائم زیر را دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا قاعدگی هر ماه زندگی شما را به صورت کلی مختل نکند درد پریود به تدریج در حال وخیم شدن باشند و بیشتر از ۲۵ سال سن دارد.

علت درد پریود

در طول زمان قاعدگی رحم قرمز میشود تا به بیرون راندن افشای تخریب شده کمک کند و مواد پروستا گلاندین ها در نوع هورمون هستند باعث انقباضات عضلات رحمی می شود در به وجود آمدن التهاب و درد شکم کی شوند به همین خاطر است که وقتی سطح این هورمون بالا می‌ رود شاهد درد های شدید پریود می شوید.

با این حال درد پریود ممکن است از موارد زیر نشأت بگیرد از جمله این موارد عبارتند از:

 • آندومتریوز وقتی بافت داخل رحم در خارج از رحم و معمولا درون لوله های فالوپ تخمدان با یک بافت پوشاننده لگنی رشد کند آندومتریوز به وجود می ‌آید.
 • ممکن است پریود به این دلیل باشد فیبروئید رحم فیبروئید یا رشد غیر سرطانی در دهانه رحم یا برخی موارد در دیواره رحم باعث ایجاد درد های شدید شود.
 • آدنومیوز ure رشد سلول های داخلی رحم در دیواره عضلانی رحم این عارضه باعث خونریزی ها و درد های شدید پریود میشود.
 • بیماری التهابی لگن این نوع از عفونت های اندام تناسلی را به دنبال دارد که می‌تواند ناشی از باکتری های مقاربتی باشد.
 • تنگی دهانه رحم در برخی از خانم ها دهانه رحم به اندازه کوچک است که از عبور خون قاعدگی جلوگیری می‌کند و باعث افزایش درد در زمان دفع خون پریود می شود اگر کمتر از ۳۰ سال سن دارید بلوغ زودرس رخ می دهد.

یعنی در سنین کمتر از ۱۱ سالگی داشته‌اید در طول دوره قاعدگی خونریزی شدیدی به همراه دارید قاعدگی نا منظم و سابقه خانوادگی درد های قاعدگی سیگار کشیدن همه این ها می تواند در تشدید درد های پریود تاثیر بگذارد در پیگیری این موضوع بهتر است با پزشک مشورت کنید.

عوارض درد پریود

درد پریود عوارضی دارد که ممکن است در تحصیل کار و فعالیت اجتماعی اختلال به وجود آورد با این حال برخی از شرایط مرتبط با درد های قاعدگی می تواند عوارضی هم داشته باشد به عنوان مثال آندومتریوز می ‌تواند باعث مشکلات بر روی باروری شود بیماری التهاب لگن می تواند باعث به وجود آمدن زخم‌های لوله فالوپ و خطر بارداری خارج از رحم شود.

شناخت و درمان درد پریود

در زمان قاعدگی درد هایی بر اثر انقباضات رحمی احساس می‌شود به نوع جزئی از فرآیند خونریزی ماهانه هم حساب می آید اما این به آن معنا نیست که باید به این درد ها عادت کنید و بهتر است فکر تسکین تان باشید.

بهترین روش این است که نظم قاعدگی تان را دنبال کنید و تعداد روزهای دوره پریود تان را بنویسید روز شروع پایان آن را در تقویم یک اپلیکیشن وارد کنید به این ترتیب زمان قاعدگی بعدی را پیشبینی خواهید کرد.

فراموش نکنید که این نوسانات سطح انرژی تغییرات در حرکات روده خلق و خو میل جنسی هوس و تغییرات خواب را هم به صورت کلی یا داشتن این اطلاعات شخصی شما کمک خواهند کرد تا بدانید چه چیزی به طور خاص برای بدن شما طبیعی است و همیشه رخ می‌دهد با شناخت علائم همیشه می توان به فکر راه هایی برای تسکین سردرد شوید.

از جمله اینکه به تغذیه خود در این دوره توجه کنید و برای سایر فعالیت ‌های خود برنامه‌ریزی داشته باشید. کسانی که درد  شدید را ترجمه تجربه می کنند نباید از خوردن منیزیم غافل شود اگر قرار باشد فقط یک ماده معدنی به طور خاص برای خانم ها در این دوره تجویز شود منیزیم است.

این ماده بدون شک بسیار مفید می باشد بعضی از کارشناسان تغذیهنبود منیزیم را عامل درد می دانند.

چرا که حامی سیستم عصبی بدن شما است و احساس درد عصبی بی قراری تحریک پذیر و اضطراب را در شما رفع می کند.

منیزیوم را می‌توان در سبزیجات دارای برگ پهن سبز رنگ پیدا کرد اسفناج برگ چغندر کلم پیچ کلم بروکلی سرشار از منیزیم هستند توجه داشته باشید.

بسیاری از ما در زمان کمبود خواب به مشکلاتی برمی‌خوریم اگر بخشی از درد های دوره پریود با استراحت از بین می ‌رود حتما این کار را انجام دهید.

خواب شبانه برای بدن ضروری است و وقتی در خواب هستید فقط خواب شبانه می تواند کمبود آن را جبران کند علائم کمبود خواب باعث احساس خستگی در زمان بیدار شدن کوفتگی در شب و کاهش انرژی در طول روز می شود.

خونریزی در پریود

امروزه خون ریزی های سنگین قاعدگی می توانند نگران کننده باشد ولی در برخی از موارد طبیعی است اگر دچار خونریزی شدید شده اید و نمی تونید فعالیت ‌های خود را انجام دهید باید به پزشک مراجعه کنید اگر این خونریزی‌ ها به دلیل ترس وحشت است بهتر است است ان را کنترل کنید.

علائم خونریزی شدید در دوران پریود چیست؟

دلیل خونریزی شدید قاعدگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خیس شدن یک یا چند نوار بهداشتی تامپون در هر ساعت برای چندین ساعت متوالی
 • خونریزی طولانی تر از یک هفته
 • محدود شدن طریقه روزانه به دلیل خونریزی شدید
 • قاعدگی طولانی
 • نیاز به استفاده از دو نوار بهداشتی برای کنترل جریان خون قاعدگی
 • نیاز به بیدار شدن برای تغییر نوار بهداشتی در طول شب
 • نشانه های کم خونی مانند خستگی تنگی نفس

دلایل خونریزی شدید پریودی

زمانی که دچار مشکلات شدید پریود می شوید حتما برایتان سوال پیش می آید که چه چیزی باعث شد که خونریزی بشدت زیاد میشود برخی از علائم تشدید خون پریود عبارت است از:

 • عدم تعادل هورمون ها در دوره چرخه قاعدگی
 • نا منظم هورمون های پروژسترون و استروژن هم
 • انقباضات شدید رحمی به وجود می‌آید

اگر عدم تعادل هورمون به وجود بیاید بافت آندومتر بیش از حد را شاید کرد و در نهایت خونریزی به وجود می آید برخی از بیماری ها می تواند باعث عدم تعادل هورمون ها شود از جمله چاقی سندروم تخمدان پلی کیستیک مشکلات تیروئید مقاومت به انسولین.

اختلال در عملکرد تخمدان

اگر در زمان دوره پریود تخمدان ها تخمک گذاری نکنند عملکرد طبیعی چرخه قاعدگی رخ نمی دهد و هورمون پروژسترون تولید نخواهد شد و منجر به عدم تعادل هورمون ها می‌شود و به دنبال آن خونریزی ایجاد خواهد شد.

آدنومیوز

این وضعیت هنگامی اتفاق می ‌افتد که غده های رحمی برا عضلات رحم فرو برود و باعث خونریزی های شدید در زمان قاعدگی گردد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هفده =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»