دکتر سارع زرع پیما

درجه بندی سرطان رحم

درجه بندی سرطان رحم
فهرست مطالب

سرطان رحم که به آن آندومتر هم گفته می‌شود به وخیم ترین سرطان ها در قسمت تناسلی خانم ها است و نیمی از کل سرطان های دنیا را به خود اختصاص می‌دهند و چهارمین سرطان شایع در میان خانم‌ها به لحاظ بدخیمی است.

منجر به مرگ ۲ تا ۳ درصدی هم می شود هر چه این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود کمتر نیازمند پرتو درمانی و جراحی رادیکالی است.

و میزان مرگ و میر های به وجود آمده است در پی سرطان ها کاهش پیدا می‌کند این سرطان معمولا بعد از یائسگی به وجود می‌آید.

و با افزایش سن به میزان آنها افزوده می‌شود نقش استروژن در به وجود آمدن آن ثابت شده است.

هر عاملی که استروژن را افزایش بدهد خطر سرطان را در آن بالا میبرد.

نحوه درمان سرطان آندومتر به گونه ای است که به هیسترکتومی ختم شود یا خیر.

پیشگیری‌های آن بر اساس یافته های به وجود آمده از پاتولوژیک صورت می گیرد و درجه بندی سرطان رحم متفاوت است.

یکی از انواع سرطان های رحم به کارسینوم اندومتر  است این نوع تومور های سرطانی حدود ۷۵ تا ۸۵ درصد را تشکیل می‌دهند و معمولاً بیماران جوان تر را مبتلا می کنند.

کسانی که در سن و سال یائسگی قرار دارند  و سابقه تماس با استروژن های درون زا را داشته ‌اند را  بالاتر می‌برد در این خانم ها این تومورها وابسته به استروژن هستند نوع دیگری از درجه بندی سرطان رحم کارسینوم اندومتر نوع ۲ است.

این دسته از تومور ها در بدن خانم ها بدون اینکه هیچگونه تحریک استروژنی وجود داشته باشد ایجاد می‌شود.

این تومورها خود به خود به وجود می آیند و حتی گاهی تمایز میان این تومورها با تومورهای آتروفیک تشخیص داده نخواهد شد.

این تومورها غیر وابسته به استروژن در خانم ها هستند و معمولاً در خانم های مسن لاغر و در سنین بعد از یائسگی دیده خواهد شد.

درجه بندی سرطان رحم
درجه بندی سرطان رحم

بیشترین ریسک فاکتور های سرطانی و تحریکات طولانی آندومتر ختم می شوند. خطر سرطان اندومتر در خانم هایی که یائسته هستند دو تا سه برابر بیشتر از خانم های بارور می باشد.

ناباروری و سابقه قاعدگی های غیر منظم به دلیل عادت های ماهانه ریسک سرطان را افزایش می دهد چاقی هم از دیگر عوامل تشدید کننده ی اندومتر در خانم ها هست.

بعد از تشخیص سرطان آندومتر پزشک باید بررسی‌های لازم را انجام بدهد تا ببینند بیماری گسترش پیدا کرده است و پیشرفت آن به چه شکل است.

درجه بندی اندومتر تعیین می‌کند که این بیماری تا چه حد در بدن فرد جدی شده است و بهترین درمان را پزشک در این حالت پیشنهاد می‌کند.

درجه بندی سرطان رحم از مهمترین عوامل برای مشخص کردن نوع درمان است و تعیین اینکه تا چه حد درمان موفق می‌شود یا خیر در این مرحله مشخص می گردد.

مراحل سرطان رحم در خانم ها شامل یک تا چهار مرحله است عدد کمتر نشان دهنده این است که اندومتریوز پیشرفت کمتری داشته است و عدد بیشتر نشان دهنده پیشرفت بسیار زیاد سرطان درون رحم خانم ها است.

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 2 =

بهترین متخصص زنان در اهواز

به طور کلی متخصص زنان و زایمان یکی از پزشکان است که در مسائل مرتبط با سیستم های تولید مثل خانم ها تخصص دارد پزشکان جداگانه در معالجه خانم ‌ها تخصص دارند قرن‌ ها ست که این متخصصان در امور

ادامه مطلب»
آیا عمل لابیاپلاستی بر میل جنسی خانم ها تاثیر می گذارد؟؟
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از شایع ترین جراحی های زنان در قسمت تناسلی شده است که به دلایل مختلفی از قبیل برطرف شدن عفونت های دائم و برای زیباتر شدن و بهبود در روابط جنسی انجام می‌گیرد. برخی از افراد فکر می‌کنند

ادامه مطلب»
زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»