دکتر سارع زرع پیما

خشکی واژن

فهرست مطالب

از بیماری ‌های شایع در زمان یائسگی و بعد از آن خشکی واژن می باشد. دلایل مختلفی در هر دوره زمینه می‌تواند اتفاق بیفتد.

خشکی واژن برای نازک شدن دیواره واژن و التهاب آن در اثر کاهش هورمون استروژن و مبتلا شدن به برخی بیماری‌ ها و عفونت ‌های زنانه می باشد به طور طبیعی واژن مایع شفاف را تولید می ‌کند که سابقه لغزنده و مرطوب شدن واژن می گردد.

این مایع لایه نازک در دیواره واژن تولید می ‌شود که با کمک هورمون استروژن ایجاد لایه ‌های محافظتی سالم ضخیم و قابلیت ارتجاعی بالا می شود.

رطوبت ناحیه تناسلی تاثیر بسیار زیادی بر روابط جنسی فرد می‌گذارد و نبودن آن می تواند درد و احساس ناراحتی را در فرد ایجاد کند اما امروزه با پیشرفت‌ های بسیار در حیطه پزشکی جای هیچ گونه نگرانی زیرا این بیماری قابل درمان خواهد بود.

خشکی واژن چگونه رخ می دهد؟

هورمون استروژن در جهت چرخه قاعدگی و بارداری تاثیر به سزایی دارد و وظیفه آن روش اندام های زنان مثل سینه می باشد.

همانطور که ذکر شد این هورمون باعث افزایش سن بروز یائسگی کاهش می ‌یابد و همین امر هم می‌تواند منجر به بروز خشکی واژن شود با کاهش استروژن است که آن حالت سفتی و رطوبت را از دست می ‌دهد و دیواره آن آزاد می‌شود و در نهایت کیفیت و لجستیکی خود را از دست بدهد و ممکن است در برخی از موارد تغییر رنگ هم بدهد.

دلیل خشکی واژن

همانطور که میدانید کاهش و هورمون استروژن به دلیل یائسگی اتفاق نمی‌افتاد و عوامل متعددی برای آن تاثیر می گذارند در نهایت می تواند سبب خشکی واژن شود از جمله این دلایل عبارتند از:

 • زایمان و شیردهی
 • برداشتن تخمدان ها
 • درمان سرطان با پرتودرمانی و شیمی‌درمانی
 • مصرف دارو های ضد استروژن
 • استفاده از دوش واژینال در حالت خشکی واژن عبارتند از:
 • سندروم شوگران
 • مصرف دارو مصرف
 • دخانیات استرس

سندروم شوگران

شوگران یکی از بیماری ‌های خود ایمنی می باشد که باعث التهاب غده های بزاقی و پارگی غده های اشکی می‌شود که در نهایت سبب تاثیر بر روی ناحیه تناسلی در وجود آمدن سندروم خشکی واژن می گردد.

مصرف دارو ها

مصرف برخی از دارو ها می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری خشکی واژن را فراهم کنند از داروهایی که در زمان ابتلا به سرماخوردگی مصرف می‌شود دیفن هیدرامین است که در واقع این دارو منجر به کشته شدن ترشحات و در نهایت خشک شدن واژن می گردد همچنین مصرف برخی دارو های ضد درد می‌تواند برای کاهش میل جنسی و خشکی واژن تاثیر هم بگذارد.

مصرف دخانیات

افرادی دخانیات مصرف می‌کنند این امر باعث ابتلا به یائسگی زودرس میشود از علائم دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استرس

استرس زمینه های بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات را فراهم کند میل جنسی رطوبت ناحیه تناسلی تحت تاثیر این عامل اصلی کاهش پیدا می‌کند و در نهایت موجب بروز بیماری خشکی واژن میشود.

دلیل خشکی واژن

به طور حتم این علامت ها و ممکن است وجود نداشته باشند ولی در برخی از موارد ممکن است دلایل باهم باشد یا تعدادی از نشانه‌ها و علامت های خشکی واژن در فرد پدیدار شود به طور کلی علائم خشکی واژن عبارتند از:

 • سوزش
 • خارش واژن
 • واژینال عفونت
 • خانم ‌ها
 • ایجاد ترشحات غیر طبیعی واژن درد و خونریزی در زمان رابطه جنسی و تکرر ادرار

تشخیص خشکی واژن

از زیبا ترین روش های تشخیص دهنده خشکی واژن معاینات بوده است که امروز از ابتدایی ترین روش به حساب می‌آید اما درست ترین و دقیق ترین روش موجود است معاینه و گرفتن شرح حال از بیمار می‌تواند در تشخیص آن نقش بسزایی داشته باشد از دیگر روش های تشخیصی به منظور قطعیت این بیماری وجود دارد انجام تست پاپ اسمیر آزمایش ادرار و بررسی هورمون ‌ها است.

درمان خشکی واژن

با پیشرفت علم پزشکی و روشهای تشخیص ۲۰ بسیاری برای درمان خشکی واژن وجود دارد که در آن زمان با توجه به علت بروز آن را با توجه به صلاح دید پزشک متفاوت خواهد بود استفاده از ژل لوبریکانت و مرطوب کننده واژن، استروژن ،واژینال ،حلقه استری قرص ،واژیفم فوم

ژل لوبریکانت اولین روش درمانی است که باعث مرطوب شدن ناحیه واژینال می‌شود و از درد در زمان رابطه جنسی کمک می کند.

از دارو هایی است که می‌تواند به عنوان یک مرطوب کننده در قسمت واژن استفاده کرد که با تداوم استفاده از آن طی چند هفته در محدود کنندگی آن می‌تواند دائمی باشد و حالت ماندگار به خود بگیرد.

استروژن واژینال از موثر ترین روش ‌های درمانی است این روش درمانی به کمک به کاهش سطح هورمون استروژن کمک می‌کند استراتژیک خود جذب جریان خون قطعا که میزان بسیار کم است ولی باید تحت تجویز نظر پزشک باشد به این طریق می توان از استروژن واژینال استفاده کرد.

حلقه استریل  بسیار منعطف و نرم است که در داخل واژن قرار می‌گیرد و استفاده از آن به جریان مداوم و ترشح استروژن کمک می‌کند.

قرص واژیفم برای مدتی به صورت دو بار در هفته با استفاده از یک اپلیکاتور وارد واژن می شود که در نهایت به استفاده از این روش درمانی دیگر نیاز نیست کرم های استروژن واژینال سرشار از استروژن هستند و با کمک یک اپلیکاتور به صورت هفتگی به داخل واژن وارد می‌شود.

این امر می‌تواند به تولید سطح استروژن بدن کمک کنند و در نهایت استراتژی آن را ثابت نگه می دارد اما نکته که در رابطه با این دارو ها باید توجه کنید عارضه هایی مثل درد در ناحیه سینه و خونریزی واژینال است.

البته این برای همه پیش نمی‌آید و استفاده از این محصولات در برخی افراد به صورت کلی ممنوع است این افراد عبارتند از مبتلایان به سرطان آندومتریوز افراد باردار و شیرده خونریزی واژن به دلیل نامشخص.

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی از روش‌هایی است که با استفاده از گاز کربن دی اکسید در درمان بسیاری از بیماری‌ ها از جمله خشک باشند می پردازند اوزون تراپی همان کربن است.

به مرور زمان می‌تواند خشکی واژن را از بین ببرد دستگاه های لیزر در حیطه پزشکی کاربرد های فراوانی دارد و در درمان و انجام جراحی زیبایی و درمانی موثر هستند لیزر درمانی یک روش کم توجهی است که با حداقل عوارض به همراه خواهد بود و درمان خشکی واژن و جوانسازی واژن می پردازد.

تماس جنسی ابتلا به بیماری خشکی واژن برقراری تماس جنسی آزاردهنده و دردناک می‌شود و در صورت تداوم رابطه جنسی در فواصل نزدیک می تواند به درمان این بیماری کمک شود داشتن رابطه جنسی و سلامت ارتجاعی بودن واژن و بافت آن کمک می ‌کند.

کمبود آب بدن می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به خشکی واژن شود و بر سایر اعضای بدن تاثیر بگذارد از جمله اینکه پوست را خشک می کند و مخاط  آن را از بین می برد.

خشکی واژن بیماری است که بر روی کیفیت زناشویی تاثیر می‌گذارد و جز بیماری ‌های نگران کننده نیست زیرا قابل درمان است و با مراجعه به متخصصین زنان زایمان و مشورت با آن ها می توانید آن را درمان کنید.

علت خشکی واژن بعد از زایمان

سطح پروژسترون و استروژن در زمان بارداری افزایش پیدا می ‌کند و باعث ایجاد پوشش جفت می گردد و بعد از زایمان استروژن مقدار چشمگیری کم میشود.

به طور که ظرف ۲۴ ساعت به سطح استروژن قبل از بارداری می رسد استروژن باید در دوران شیردهی در سطح پایین قرار بگیرد اگر بالا باشد در شیردهی اختلال ایجاد می‌کند و کاهش شدید هورمون استروژن شخص دچار خشکی واژن می گردد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 2 =

بهترین متخصص زنان در اهواز

به طور کلی متخصص زنان و زایمان یکی از پزشکان است که در مسائل مرتبط با سیستم های تولید مثل خانم ها تخصص دارد پزشکان جداگانه در معالجه خانم ‌ها تخصص دارند قرن‌ ها ست که این متخصصان در امور

ادامه مطلب»
آیا عمل لابیاپلاستی بر میل جنسی خانم ها تاثیر می گذارد؟؟
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از شایع ترین جراحی های زنان در قسمت تناسلی شده است که به دلایل مختلفی از قبیل برطرف شدن عفونت های دائم و برای زیباتر شدن و بهبود در روابط جنسی انجام می‌گیرد. برخی از افراد فکر می‌کنند

ادامه مطلب»
زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»