دکتر سارع زرع پیما

جفت سرراهی یا جفت پایین

فهرست مطالب

جفت، اکسیژن و مواد مغذی جهت رشد جنین را به او می رساند و محصولات زائد را از خون خارج می کند. جفت به دیواره رحم می چسبد و جنین به واسطه بند ناف که به آن متصل است نمی‌تواند مواد را دریافت و یا دفع کند در بسیاری از بارداری ‌ها جفت در قسمت فوقانی یا کناره های رحمی می چسبد.

پدیده‌ای به نام جفت سرراهی زمانی به وجود می‌آید که به طور کامل یا نیمه دهانه خروجی رنگ در قسمت فوقانی واژن مادر را می‌پوشاند جفت سرراهی می ‌تواند منجر به خونریزی های شدید در زمان زایمان یا قبل از زایمان شود.

زمانی که جفت سرراهی شکل می‌گیرد به قسمت تحتانی رحم وصل می شود اگر شما جفت سرراهی رخ دهد احتمالا از انجام فعالیت ‌های سنگین در قسمتی از دوران بارداری مادر منع می شود و برای زایمان ایمن تر مجبور به سزارین هستید و در طول دوره بار داری باید استراحت مطلق تا حدودی داشته باشید.

علائم جفت سر راهی

خونریزی از واژن به رنگ قرمز روشن یا صورتی و بدون درد در طول نیمه دوم بارداری صورت می گیرد که از اصلی ترین علائم جفت سرراهی می باشد.

این خونریزی به تدریج رو به افزایش می رود خونریزی معمولا بدون درمان متوقف خواهد شد و پس از چند روز تا چند هفته دوباره شروع خواهد شد برخی از خانم ‌ها انقباضات رحمی را در این دوره تجربه می کند و این نشانه جفت سرراهی است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در طول سه ماهه دوم بارداری و سه ماهه سوم بارداری دچار خونریزی شدید شده اید باید حتما به پزشک مراجعه کنید اگر خونریزی بسیار شدید بود باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

دلیل جفت سر راهی

جفت در محل لانه گزینی رویان در رحم به وجود می آید و اگر رویان در قسمت بالای رحم قرار گرفته باشد جفت نیز در نزدیکی سرویکس تشکیل می‌شود و منجر به جفت سرراهی خواهد شد.

بسیاری از موارد جفت پایین در سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری تشخیص داده می شود اگر جفت به طور مشخص در نزدیکی دهانه رحم قرار نگرفته باشد و فقط کمی پایین بیاید با بزرگ شدن رحم ممکن است به سمت بالا هم کشیده شود و سرویس دور شده و باعث اصلاح این وضعیت می گردد.

اگر جز به طور کامل بر روی سرویس قرار گرفته باشد حتی با بزرگ شدن رحم مشکل رد نمی شود انواع جفت سر راهی که به طور دائم در بارداری وجود دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زایمان قبلی
 • داشتن سن ۳۵ سال
 • بارداری های چند قلویی
 • محل جراحی که درون رحم بوده است مانند جراحی قبلی انجام شده بر روی رحم

عوامل خطرآفرین در جفت سرراهی

 • خانم هایی که در معرض خطر بالا تری برای جفت سرراهی هستند  که معمولا در جراحی ‌های بر روی رحم شما داشته اند مانند سابقه سقط جنین.
 • برداشتن فیبروم ‌رحمی
 • سابقه کورتاژ جنین
 • داشتن حداقل یک بار زایمان
 • بارداری دوقلو یا چند قلویی
 • سابقه جفت سر راهی در بارداری ‌های قبلی
 • زن ۳۵ ساله و بالا تر سن دارد.
 • نژاد غیر سفید پوست
 • مصرف سیگار
 • مصرف کوکائین
 • مصرف الکل

عوارض جفت سرراهی

اگر جفت سر راهی دارید پزشک معالج برای کاهش عوارض باید شما را زیر نظر بگیرد و رشد جنین را بررسی کند خونریزی شدید قبل و در زمان زایمان و ساعتی بعد از زایمان می تواند تهدید کننده باشد و زندگی مادر را به خطر بیندازد خونریزی شدید قبل از رسیده شدن جنین ممکن است باعث انجام سزارین اورژانسی شود و نوزاد نارس به دنیا بیاید.

تشخیص جفت سرراهی

به دنبال مراقبت های روزانه بارداری و یا نداشتن خونریزی و مراجعه به پزشک توسط سونوگرافی مشخص میشود تشخیص قطعی امکان دارد نیازمند هر دو نوع سونوگرافی باشد.

یعنی هم سونوگرافی شکمی و هم سونوگرافی واژینال در تشخیص درست و به موقع جفت سرراهی کمک می‌ کند.

سونوگرافی واژینال توسط وسیله‌ای گرد شکل دار وارد واژن می شود و پزشک می تواند به راحتی درون رحم را ببیند و محل قرار گرفتن جفت و آسیب زننده را مشخص کند.

در برخی از موارد ممکن است راه هایی به تشخیص جفت سر راهی کمک کند.

اگر پزشک شما به داشتن جفت سرراهی و انجام  معاینات روزانه واژینال را برای شما انجام می دهد تا خطر خونریزی برای شما کم شود قبل از زایمان معمولا سونوگرافی برای تشخیص محل دقیق جفت در وضعیت جنین تجویز میشود.

درمان جفت سر راهی در اهواز (درمان جفت پایین در اهواز)

درمان جفت سر راهی و سایر فاکتور های زیادی دارد که شامل مقدار خونریزی توقف خونریزی سلامتی مادر زمان باقی مانده از بارداری سلامتی جنین موقعیت قرار گرفتن جفت و جنین اگر خون ریزی کمی دارید یا اصلا خونریزی ندارید پزشک برایتان استراحت نسبی در منزل را توصیه می کنند.

در برخی از موارد ممکن است به استراحت مطلق در بارداری کشید باشد و پزشک شما را از داشتن رابطه جنسی منع کند زیرا می‌تواند این امر موجب خونریزی شدید شود از ورزش کردن باید دوری کنید برای مواقع اورژانسی مثل خونریزی شدید آمادگی کامل داشته باشید تا سریعا خودتان را به بیمارستان برسانید و اگر جفت به طور کامل درون دهانه سرویس را نپوشانده باشد ممکن است با تجویز پزشک زایمان طبیعی صورت گیرد اما اگر در زمان زایمان دچار خونریزی شده باید سریعا شما را تحت عمل سزارین قرار دهند.

اگر خونریزی شدید ممکن است در بیمارستان بستری شد و یا حتی نیاز به تزریق خون داشته باشید با شروع زودتر درمان ممکن است بتوانید از بروز زایمان زودرس جلوگیری نمایید.

شاید پزشک برای سلامتی جنین زودتر از موعد دارو را تجویز کند که معمولا پس از هفته سی و ششم بارداری این کار انجام شود و اگر نیاز سریع به این اورژانسی داشتید و قبل از هفته سی و ششم بارداری بودی برای تکامل سریع تر ریه‌ های جنین برایتان کورتیکواستروئید تزریق می کنند اگر خونریزی شما کنترل شد و جنین در معرض خطر قرار گرفت باید به صورت اورژانسی سزارین کنید حتی اگر جنین نارس باشد.

توصیه ها برای کسانی که جفت سرراهی دارند

بارداری ها باید پیش ‌بینی ‌های کننده همراه باشد اگر دکتر شما سزارین برای شما تشخیص داده می شود.

نگرانی شما بر کودکان و اطرافیان هم تاثیر می‌گذارد و موارد زیر در رفع نگرانی هایتان کمک خواهند کرد اطلاعات خود راجع به جفت سر راهتان بالا ببرید.

برای جمع‌آوری اطلاعات به کارشناسی کمک می‌کند با پزشک و متخصص زنان در این باره صحبت کنید تا مشاوره های لازم را در رابطه با نگهداری و مراقبت های خود به شما بگویند برای جراحی زایمان سزارین آماده باشید جفت سرراهی ممکن است شما را از داشتن زایمان طبیعی دور کند و اگر شما به خاطر این موضوع ناراحت هستید به خاطر داشته باشید سلامت شما و کودکتان از همه چیز مهم تر است.

می توانید استراحت کنید از هفته سی و ششم به بعد آمادگی انتظار این را داشته باشید راجع به مراقبت های اولیه نوزاد مطالعه کنید و وسایل مورد نیاز کودک را  به صورت اینترنتی خریداری کنید تا موجبات شادی هایتان را فراهم کند در نهایت این که مراقب خودتان باشید تا می توانید کتاب بخوانید موسیقی مورد علاقه تان گوش کنید و از همسر دوستان و خانواده‌تان در انجام کارهایتان کمک بگیرید و لذت ببرید.

اگر تمام توصیه ها را گوش دهید بسیار موفق می شوید و می توانید زایمان راحتی داشته باشید و سلامت کودکتان تضمین می شود.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»