دکتر سارع زرع پیما

تهوع و استفراغ بارداری

فهرست مطالب

 

در برخی از خانم های باردار نشانه های در زمان صبح تشدید می‌شود و در طول روز کاهش پیدا می ‌کند. این نشانه ها مثل تهوع در دوران بارداری است.

اما بسیاری از ان ها دچار حالت تهوع و استفراغ هستند و علائم مختلف شدت نشانه های بارداری متفاوت خواهد بود اصطلاح پزشکی بیمار صبحگاهی تهوع و استفراغ بارداری می باشد.

بیشتر از یک چهارم خانم های باردار تهوع کمی را در هنگام صبح در سه ماهه اول و حدود نیمی از خانم ها حالت تهوع و  استفراغ شدید را تجربه می کنند حالت تهوع معمولا از شش هفتگی آغاز می شود البته در برخی از موارد از چهار هفتگی هم قابل مشاهده است که در ماه های بعدی شدت آن بیش تر خواهد شد.

احتمال وجود دارد در مراحل بعدی درصد ناچیزی از خانم های باردار تا پایان بارداری و زمان زایمانش هم حالت تهوع و احساس کنند.

علت تهوع در بارداری

دقیقا مشخص نیست که چه چیزی باعث تهوع در بارداری میشود اما ترکیب از تغییرات فیزیکی در بدن خانم باردار منجر به تشدید این تحویل خواهد شد برخی از دلایل احتمالی عبارتند از:

هورمون های بارداری که در اول بارداری روند آن ها رو به افزایش است.

نحوه اثرگذاری این هورمون و تهوع آن نا مشخص است.

به دلیل افزایش هم زمان استفراغ و تهوع در بارداری و با بالا رفتن سطح این هورمون احتمالا در ایجاد این مشکل موثر خواهد بود.

هورمون استروژن هورمونی است که به سرعت در دوران اول بارداری افزایش پیدا می کند و می تواند یکی دیگر از دلایل احتمالی تهوع باشد افزایش میزان حس بویایی در خانم ‌های باردارباعث ایجاد حالت تهوع می شود.

و پژوهشگران معتقدند تغییر در حس بویایی یکی دیگر از دلایل افزایش هورمون های استروژن در دوران بارداری و خانم ها می باشد دستگاه گوارش برخی از خانم ها به زمان بارداری احساس می ‌شود همچنین برخی تحقیقات می‌گویند که خانم ها دارای نوعی باکتری معده به نام هلیکوباکتر پیلوری هستند که با احتمال بیش تری با استفراغ و حالت تهوع  می پردازد و در دستگاه گوارش اثرات نامطلوبی را می‌تواند در هنگام صبح در خانم ها بگذار تا آن ها نیز به دلیل قطعی برای این موضوع وجود ندارد.

 

حالت تهوع بیش تر برخی از خانم ‌های باردار نسبت به دیگران

اگر بیشتر از دیگران دچار استفراغ و تهوع در زمان بارداری ممکن است جزئی از موارد زیر باشید:

بار داری چند قلویی

این نوع بارداری به دلیل وجود مقادیر بیشتری از هورمون بارداری استروژن یا هورمون های دیگر منجر به تب و استفراغ شدید در فرد می شود از طرف این نظریه قطعی هم نخواهد بود.

جنسیت دختر در بارداری می تواند تاثیر بر روند تحول در خانم های باردار داشته باشد مطالعات نشان می ‌دهد که حدود ۵۵ درصد از خانم های که دختر باردار هستند در سه ‌ماهه‌ی اول مبتلا به تهوع و استفراغ خواهد شد.

سابقه تهوع شدید در زمان بارداری قبلی می‌تواند بر بارداری بعدی هم تاثیر بگذارد. سابقه داشتن عارضه جانبی تهوع بعد از مصرف قرص ضد بارداری و ال دی سابقه خانوادگی تهوع و استفراغ شدید در زمان بارداریسابقه سردرد های میگرنی می تواند یکی از دلایل ایجاد تهوع و استفراغ در خانم باردار شود.

تاثیر تهوع بر جنین

به طور کلی تهوع استفراغ های خفیف تا متوسط می تواند طبیعی باشد و وزن جنین را تهدید نمی‌کند عدم وزن‌گیری در زمانی اول بارداری نگران کننده خواهد بود و تنها آب بدن و رسیدن انکار کمی مواد غذایی به بدن کافی نباشد و بازگشت اشتها و کم شدن تهوع فرد می تواند شروع به وزن گیری نمایند لازم است.

از مقدمه و کافی بودن ویتامین در رژیم غذایی تان مطمئن باشید البته باید به این نکته توجه کنید که استفراغ شدید و طولانی مدت با افزایش خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد رابطه مستقیم دارد.

نداشتن بیماری صبحگاهی دلیل بر سقط جنین می باشد

هنوز مشخص شدن اینکه تهوع کمتر در خانم‌هایی که باردار ایشان به صف خرید شدند و بسیاری از خانم‌ها تهوع و استفراغ را کمی در سه ماه اول بارداری دارند و این دوران را به صورت طبیعی و بدون مشکل به سر خواهند بود اگه تهوع و استفراغ و کمبودهای خوشحال باشید زیرا از اندک موارد و خوش شانس در زمان بارداری هستیم

روش های رهایی از تهوع و استفراغ بارداری

اگر حالت تهوع استفراغ سفید دارید امکان بهبود آن وجود دارد ولی کار هایی هستند که به کاهش این تحول ها می پردازدک

کاهش حجم مواد غذایی در هر وعده شبانه‌ روز اجتناب از خالی ماندن معده در طول شبانه روز و پر کردن معده با تنقلات ریزه ‌خواری

مصرف مواد غذایی که سرشار از کربوهیدرات و پروتئین های پیچیده هستند

خوردن غذا

اجتناب از دراز کشیدن بعد از غذا

استفاده از بیسکویت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از بلند شدن از تخت

آرام خارج شدن از تختخواب

دوری از بو های زننده خوردن غذا های نیمه گرم

اجتناب از غذا های چرب و سرخ کردنی و تند

شستشوی دهان مسواک زدن دندان‌ها بعد از غذا مصرف آب و مایعات به اندازه کافی به صورت تجربه در طول روز پرهیز از محرک‌ های محیطی

استراحت کافی

قرار گرفتن در هوای تازه

مصرف ویتامین هایی در دوران بارداری با غذا یا قبل از غذا

مصرف زنجبیل

چای نعناع

مکیدن آب نبات نعنا به خصوص بعد از خوردن غذا استفاده از راه های درمانی با عطر هایی مانند نارنج لیمو و نعناع

دارو درمانی در تهوع و استفراغ بارداری

از روش هایی که باعث کاهش و تهوع و استفراغ می‌شود این است که به پزشک مراجعه کنید و برای تامین دارو ها در بارداری را تجویز نماید که بیشتر شامل ویتامین b۶ و انواع دارو های ضد تهوع مثل دمیترون است تب و استفراغ بسیار شدید به صورتی که فرد دچار کم آبی بدن شود نیازمند بستری در بیمارستان می باشد.

در چه صورتی تهوع و استفراغ در بارداری نیاز به مراجعه به پزشک دارد

از دست دادن وزن بیشتر از یک کیلوگرم

آغاز تهوع استفراغ بعد از هفته نهم بارداری

ادامه تهوع و استفراغ بارداری تا ماه پنجم بارداری

استفراغ خونی سرگیجه

تیرگی رنگ ادرار

بدبویی آن در شکمی تب سردرد تورم در جلوی گردن

طب سوزنی

مچ بند های طبی سوزنی هستند که به نسخه نیاز ندارند و درمان قابل قبولی برای تهوع و استفراغ در دوران بارداری هستند استفاده از این گونه عارضه ای ندارند و استفاده از آن ها راحت است

زنجبیل

پودر زنجبیل در کاهش تهوع و استفراغ در بارداری تاثیر خواهد گذاشت با این وجود مطالعات نشان می دهند که در آن بدون عارضه و موثری است از زنجبیل در موارد خفیف میتوان استفاده کرد ولی میزان استفاده آن باید بسیار کم باشد.

مایعات و تغذیه

خانم هایی که نمی تواند مواد غذایی و مایعات را می‌کنند با مایعات وریدی مثل سرم درمان می ‌شوند که در این درمان در نهایت بیمارستان منجر می شود و بسته به میزان استفراغ و شدت آن بستری خواهند شد برای مدت کوتاهی به خانم ‌ها توصیه می‌شود که چیزی نخورند و دستگاه گوارش آن ها استراحت کند.

آنتی هیستامین و دارو های ضد تهوع برای درمان استفراغ تهوع در بارداری موثر هستند و بی ‌خطر است دارو هایی که گفته شد باید حتماً طبق تجویز پزشک مصرف شود مثلاً پرومتازین که به صورت قرص و محلول تزریقی هست و هم ۴ ساعت یکبار باید مصرف شود می تواند باعث خشکی دهان و گیجی شود.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»