دکتر سارع زرع پیما

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی
فهرست مطالب

زایمان طبیعی یکی از روش های تولد نوزادان هستند که معمولا به صورت طبیعی اتفاق می ‌افتد اما گاهی این روند امکان دارد باعث به وجود آمدن درد و ناراحتی هایی برای مادر باردار شود یکی از این موارد می‌تواند پارگی پرینه باشد.

در آن زمان زایمان در انتهای آن لایه های پوستی و ماهیچه ای که در اطراف واژن قرار دارند و شکل  نازک به خود می‌گیرند و نوزاد به دنیا بیاید و این اتفاق برای بعضی از آنها می تواند دردناک باشد.

متخصصین زنان و زایمان و ماما ها با توجه به اندازه گیری بافت و میزان پارگی که درگیر شده است آن را به چهار دسته تقسیم بندی می کنند.

برخی از پارگی های درجه یک تا پارگی درجه ۴ وجود دارد پارگی درجه یک شامل پارگی های نازکی هستند که پوست پرینه دچار آسیب می شود و هیچ کدام از ماهیچه ها آسیب خاصی نخواهد ماند و تعداد کمتری بخیه  داشته باشند.

پار گی درجه دو شامل آسیب به پوست ماهیچه هم می‌شود و معمولاً در این موارد مورد نیاز به بخیه است و دو  ماه زمان می‌برد تا دوباره احساس راحتی داشته باشید.

یک برش است که برای بزرگ کردن دهانه واژن در داخل پرینه انجام می شود این کار برای کمک به تولد کودک در زمان زایمان بسیار موثر است اپیزیوتومی چیست که نوع درجه دو را دارد.

با این حال برخی از اپیزیوتومی ها می تواند گسترش پیدا کند و در زمان زایمان شدت آنها بیشتر شود و به عنوان پارگی های درجه ۳ و درجه ۴ شناخته شود.

پوست واژن و پوستی که در قسمت گردن قرار دارد و لایه عضلانی آن پاره می شود این کار به بخیه نیازی نخواهد داشت و زمان بهبود آن را مشابه با پایگاه درجه دو می‌دانند پارگی  درجه ۴ شامل پارگی عضله های اسفنک تور مقعد و بافت اطراف مقعد می گردد.

با مدیریت مناسب شخصی توسط خود فرد و فیزیوتراپی داروهای ضد درد و ملین و رژیم غذایی خاصی مشکل به وجود نمی آید.

ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی
ترمیم ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی

با این حال امکان دارد گروه کوچک از خانم‌ها در زمان ادرار کنترل شان را از دست بدهند یا دچار دفع مدفوع ناگهانی و از دست دادن کنترل گاز روده شود که به اختیار به صورت بی اختیاری اتفاق بیفتد و بررسی بالینی مداوم و مشاوره های پزشکی احتیاج دارند.

پارگی های درجه ۳ و ۴ یک عارضه غیر معمولی در زایمان های طبیعی هستند که میتوانند در کوتاهترین مدت عملکرد مثانه روده و حتی عملکرد جنسی خانم ها را تحت تاثیر قرار دهند.

اساس های پزشک و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات این چنینی عوارض بدی را به همراه دارد مدت زمان بهبودی متناسب با شرایط و فردی اتفاق می‌افتد و متفاوت است.

پیش بینی و جلوگیری از پارگی های درجه ۳ یا ۴ امکان پذیر نیست. برخی از عوامل در زمان زایمان اتفاق می‌افتد و احتمال  به وجود آمدن پارگی را بالا می برند.

این عوامل می‌تواند این باشد که امکان دارد یکی از نشانه های جنین در واژن گیر کند اولین تجربه زایمان مادر باشد طولانی شدن زمان زایمان باعث می شود که دهانه رحم در زمان تولد کامل به صورت کاملاً باز بماند.

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + ده =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»