دکتر سارع زرع پیما

تبخال تناسلی

فهرست مطالب

تبخال تناسلی یکی از بیماری های مسری جنسی به حساب می ‌آید که می‌تواند باعث ایجاد وقفه در زمان رابطه جنسی تان شود.

تبخال تناسلی یکی از بیماری ‌هایی است که علت اصلی آن ویروس هرپس سیمپلکس می باشد و اگر فرد دچار آن باشد باید حتما یکسری از مراقبت های جنسی را رعایت کند و شریک جنسی اش به این بیماری مبتلا نشود و در مواردی از این روابط جنسی به صورت کامل پرهیز کند دستگاه تناسلی به طور کلی یکی از عفونت های شایع جنسی به حساب می‌آید که توسط ویروس هرپس سیمپلکس که عبارت استک از اچ اس وی به وجود می‌آید مهمترین راه انتتشار این ویروس تماس جنسی بعد از عفونت اولیه ویروس در بدن پنهان می شود و می تواند چندین بار در سال اتفاق بیفتد این بیماری می‌تواند باعث زخم خارش در ظاهر تناسلی مشخص شود.

اما ممکن است که نشانه و علامتی از آن وجود نداشته باشد این نکته مهم است که در صورت آلودگی حتی اگر نشانه در آن وجود نداشت یک سری از مراقبت ها را انجام دهید هیچ درمانی برای تبخال دستگاه تناسلی نیست اما استفاده از برخی دارو ها باعث کاهش درد و خارش و آن ها می‌شود و همچنین خطر انتقال آن را تا حدودی می کاهد کاندوم همچنین می تواند به جلوگیری از این ویروس بپردازد.

نشانه های تبخال تناسلی

در مورد نشانه هایی که تبخال تناسلی دارد باید گفت بیشتر افرادی که به این ویروس مبتلا هستند نمی‌دانند که به این نوع تبخال دچار شدن همه آن ها این بیماری را بدون علامت بودن می دانند.

این بیماری ممکن است ۱۲ روز بعد از اینکه فرد در معرض ویروس قرار گرفته باشد شروع بشود و نشانه های آن به شکل تبخال در میان دستگاه تناسلی ظاهر شود به طور کلی می توان نشانه ها و علائم تبخال تناسلی را به شرح زیر عنوان کرد درد یا خارش این علائم تبخال تناسلی عفونت در ناحیه مورد نظر برطرف نمی‌شود درد و خارش و حساسیت ایجاد می‌ نمایند برجستگی های کوچک قرمز از علائمی که در مورد این بیماری نمایان می ‌کند.

جوش سفید و برجستگی های قرمز رنگ است تا هفته های بعد از عفونت ظاهر می گردد زخم در اثر پاره شدن بر خونریزی و زخم ایجاد شود که بعد از ادرار کردن یا همراه با ادرار درد را حس می کنید زخم های پوسته پوسته شده این زخم ها معمولا در زمان ایجاد می‌شوند که تبخال رو به بهبودی می رود.

البته در مواردی علایم و نشانه‌ های این بیماری را با آنفولانزا اشتباه می ‌گیرند و احساس می‌ کنند تورم غدد لنفاوی در قسمت کشاله ران اتفاق افتاده است این درد همراه با سردرد و تب هم نشان داده میشود.

دلایل تب خال های تناسلی

ویروس هرپس سیمپلکس یا همان بیماری تناسلی است که باعث ایجاد این بیماری در همه انسان ها می شود hsv  سیمپلکس نوع یک معمولا باعث تبخال می شود.

‏hsv ۲ تبخال تناسلی می شود نوع از ویروس ها از غشا های مهاجم مخاطی بدن وارد می شوند و غشا های مخاطی را پاره می کنند ها مثل لایه های نازکی از بافت های بدن هستند که دهانه ناحیه تناسلی را به خود اختصاص می‌دهند در برخی از موارد این ویروس را می‌توان در بینی هم مشاهده کرد.

زمانی که ویروس در داخل بدن وارد می شود خود را در سلول های شما جان می دهد و سپس در سلول های عصبی لگن وارد می‌شود ویروس به راحتی قابل پخش هستند و محیط‌های خود سازگار می‌شوند این باعث می‌شود تا درمان آن ها دشوار تر شود همچنین نوع اول و دوم که ویروس هرگز نمی‌تواند در مایعات بدن که شامل ترشحات واژن منی و بزاق هست وارد شود و از این طریق انتقال یابد.

محل بروز علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان

زخم در محل ‌های از بدن که دچار عفونت ‌های شدید هستند به وجود می‌آید عفونت از طریق لمس کردن خاراندن ناحیه بدن مالیدن قسمتی از بدن مثل چشم انتقال پیدا می ‌کند در زنان و مردان زخم در نواحی مثل نشیمنگاه مقعد دهان به وجود می ‌آید این زخم ها در زنان در ناحیه دهانه رحم نمای خارجی الت تناسلی و واژن ایجاد می‌شوند و در مردان در نواحی  بی ضرر آن ها مجاری ادرار و آلت تناسلی شان دیده خواهد شد.

در هر فردی زگیل تناسلی یا تبخال متفاوت خواهد بود این علائم و نشانه ها و احتمال دارد در سال‌ ها وجود داشته باشد ولی در یک سری از مواقع خود از بین برود در برخی از افراد تا سال ها ممکن است هیچ گونه عفونت دیده نشود و تب خال های تناسلی با گذشت زمان خودشان خود به خود از بین خواهند رفت.

درمان تبخال تناسلی

همانطور که گفته شد هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد ولی می‌توان آن را کاهش داد روش درمان می‌تواند به دو صورت مراقبتی و داروی انجام شود روش دارویی، داروهای ضد ویروسی می تواند به سرعت بخشیدن زمان بهبودی و کاهش درد کمک کند دارو ها می‌توانند در اولین علائم که شامل خارج گزگز و سایر علائم هستند مصرف شود تا کاهش درد را به دنبال داشته باشند افرادی که این بیماری را دارند ممکن از آن را انتقال دهند دارو های بیان و تجویز می شود تا احتمال انتقال این بیماری به دیگران در آینده کمتر شود.

مراقبت در منزل مراقبت شخصی در منزل می تواند یکی دیگر از روش‌های درمانی باشد زمان استحمام یا دوش گرفتن در آب گرم از پاک کننده های ملایم استفاده نمایید محل آسیب را تا حدودی تمیز و خشک کنید لباس های نخی گشاد بپوشید تا به محل مورد نظر برخورد نکند.

برای درمان باید به یک دکتر اورولوژی مراجعه کنید اورولوژی بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی می ‌پردازد بنابراین در میان گذاشتن این مشکل با یک دکتر ارولوژیست می تواند به شما کمک کند.

راه های پیشگیری از تبخال تناسلی

بخش پیشگیری از تبخال تناسلی همان روش سنتی برای جلوگیری از سایر عفونت های مقاربتی باید انجام شود برای پیشگیری از تبخال باید از انجام فعالیت جنسی دوری کنید یا تماس جنسی را با فردی که مبتلا به عفونت هست قطع کنید همچنین باید در هر تماس از کاندوم لاتکس استفاده نمایید در ساعت شروع رابطه ناحیه تناسلی یا هر جای دیگر تان ممکن است درگیر شود و به این نکته توجه کنید که اگر مبتلا به زگیل  هستید و باید با شریک جنسی خود این موضوع را درمیان بگذارید و بگویید که شما دچار این مشکل شده و می‌تواند با انتقال پیدا کند.

استفاده از کاندوم خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهند اما به طور کامل نمی تواند جلوی آن را بگیرد وجود زخم در کف پا از علائم دیگر تبخال است که خطر شیوع آن را افزایش می‌دهد و اگر هیچ گونه علمی نداشته باشد باز هم می تواند شریک جنسی خود را آلوده نمایید پس در زمان رابطه جنسی باید حتما از محصولات پیشگیرانه استفاده کنید.

میزان شیوع تبخال دستگاه تناسلی

در صورت داشتن تماس جنسی با شخصی که به hiv مبتلا شده است منتقل شدن این ویروس به راحتی امکان پذیر است اگر فرد ناقل باشد و چون اطلاعی نداشته باشد می‌تواند فرد دیگری را مبتلا کند منظور از تماس جنسی شامل تماس پوستی مقعدی تناسلی دهانی و واژینال است بسیاری از افراد می‌کنند که فقط از طریق تماس جنسی واژینال بیماری انتقال می‌یابد اما باید همه موارد را در نظر بگیرید و هیچ گونه رابطه جنسی نداشته باشید در موارد بسیار نادر امکان انتقال این ویروس از مادر به فرزند وجود دارد.

آیا می توان از شیوع بیماری جلوگیری کرد؟

برخی از عوامل می توان موجب سوی بیمار شود ولی برخی از موارد آن را افزایش می دهد از جمله استرس های قبل از قاعدگی نوشیدن الکل بیش از حد خستگی‌های مفرط در این زمینه می‌تواند بستر به وجود آمدن بیماری کمک کند.

جلوگیری از شیوع این بیماری راهکارهای تجویز می‌شود مثل استفاده از دارو های که توسط پزشک برای شخصی که یک بار به این بیماری مبتلا شده است تجویز می‌شود استفاده از راهکار های کاهش استرس داشتن برنامه غذایی مناسب و مفید فعالیت بدنی و اندازه داشتن خواب کافی و مناسب کنترل مصرف الکل و سیگار

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»