دکتر سارع زرع پیما

بی اختیاری ادرار در خانم ها

فهرست مطالب

هرگونه خیسی از دفع ادرار به صورت بی اختیار به نحوی که فرد با اراده خود این کار را انجام ندهد بی اختیاری ادرار می گویند بی اختیاری ادراری زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دچار مشکلات شده باشد این بی اختیاری در هر دو جنس زن و مرد می‌تواند به وجود بیاید علاوه بر این امکان دارد در سنین مختلف از کودکی تا پیری به دلایل مختلف به وجود بیاید به جهت تشخیص و درمان بی اختیاری ادرار لازم است با یک سری از بی اختیاری ها آشنا شوید در ادامه این مقاله شما را با انواع بی اختیاری آشنا می کنیم.

انواع بی اختیاری ادرار در خانم ها

بی اختیاری ادراری فوریتی

در شرایطی که بی اختیاری ادرار همراه با حالت فوریت اتفاق می‌افتد به آن بی اختیاری فوریتی می‌گویند معمولا در این حالت ریزش ادرار قبل از اینکه فرد بتواند خودش را به دستشویی برساند رخ خواهد داد.

بی اختیاری ادراری استرسی

به شکلی از دفع بی اختیاری ادرار که با فعالیت‌ های ورزشی زور زدن از سرفه اتفاق می ‌افتد بی اختیاری استرسی می‌ گویند این بی اختیار در خانم ‌ها شایع ‌تر است و حدود نیمی از موارد بی اختیاری ادرار را به خود اختصاص داده است.

بی اختیاری ادراری ترکیبی

نوع ترکیبی بی اختیاری ادرار حالتی می باشد که هم با افزایش فشار شکمی و هم با احساس فوریت ادرار ریزش ادرار رخ می دهد این نوع از بی اختیاری کمتر از نیمی از بی اختیاری ها را به خود اختصاص داده اند.

بی اختیاری ادراری مداوم

بی اختیاری ادرار به صورت دائمی به نحوی که فرد هم در بیداری و هم در خواب در راه رفتن به دستشویی به سر می برد و هیچ گونه فشار شکمی و احساس فوریت ندارد و  به طور مداوم در حال ریزش ادرار است این نوع بی اختیاری شایع نیست و معمولا بر اثر جراحی های لگنی پرتو درمانی و ایجاد پارگی مثانه و رحم ایجاد میشود.

بی اختیاری ادراری در خانم ها چه اثراتی و زندگی اجتماعی آن ها می گذرد

تقریبا تمام جنبه ‌های زندگی فرد که به بی اختیاری ادراری مبتلا شده است تحت تاثیر قرار می گیرد ارتباط این بیماران به ویژه فعالان جنسی به علت نگرانی از ریزش ادرار به شدت کم می ‌شود این افراد اغلب مسافرت هایشان را محدود می‌کند حتی نمی تواند مسافرت کوتاه بروند زیرا برای پیدا کردن سرویس بهداشتی در طول سفر دغدغه خواهند داشت.

شیوه غذا خوردن نوشیدن و حتی لباس پوشیدنشان تحت تاثیر قرار گرفته است اساسا این بیماران سعی می کنند همیشه لباس های تیره بپوشند و مصرف مایعات و غذا های آبکی میوه جات را تا حدودی کم کنند.

اختلال خواب یکی از عارضه آزاردهنده در این بیماری به حساب می ‌آید زیرا مجبور هستند شب ۲ تا ۳ بار با احساس شدید ادرار از خواب بیدار شوند و حتی در بعضی از موارد به علت ریزش ادرار مجبور می‌شوند و لباسشان را تعویض کنند و استحمام نمایند.

مورد بعدی این است که این بیماری روی کیفیت کار آن ها در محیط کار هم تاثیر خواهد داشت و یا تحت تاثیر نگرانی ‌هایی از ادرار و نیاز مکرر به سرویس بهداشتی نمی‌توانند آن طور که باید  در محیط کارشان فعالیت کنند برخی بیماران مسن که دچار بی اختیاری هستند این بیماری در کاهش کیفیت آن ها نقش بسزایی داشته است و حتی بیش تر از بیماری دیابت و التهاب مفاصل زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

عوامل خطرساز در به وجود آمدن بی اختیاری ادرار در خانم ها کدام هستند

افزایش سایز یکی از عوامل خطرساز در این زمینه است با ورود به سن یائسگی در خانم ها و کاهش سطح هورمون ‌های جنسی شان عضلات لگنی تاندون ها دچار شلی می‌شود که طبیعتا بروز بی اختیاری ادرار در آن ها افزایش می دهد همچنین در دهه ۷ و ۸ زندگی به علت تغییرات بافی در عضله مثانه اختلالات انقباضی در مثانه ایجاد می‌شود و بی اختیاری ادرار فوریتی دیده خواهد شد از سوی دیگر بیماری‌هایی در سنین پیری مثل دیابت فشار خون سکته قلبی سکته مغزی و اختلالات مغزی نارسایی های قلبی پارکینسون افزایش پیدا می‌ کند و به دنبال آن بی اختیاری ادرار هم دیده می‌شود.

به همین دلیل الزامی است که به استفاده از داروهای متعدد برای درمان بیماری‌ های شان بپردازند و شیوع بی اختیاری ادرار در آن ها افزایش پیدا می کند.

حاملگی در زمان حاملگی به ویژه با افزایش سن در دوره حاملگی احتمال بروز بی‌اختیاری به ویژه نوع بی اختیاری استرسی افزایش پیدا می ‌کند بعد از زایمان در سه ماه اول در سالی که ورزش های کف لگن انجام نشود می‌ تواند بی اختیاری ادرار ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش پیدا کند.

نوع زایمان

در مقایسه بین زایمان طبیعی و سزارین احتمال خطر کمتری برای به وجود آمدن بی اختیاری ادرار ایجاد می نمایند. البته در برخی از موارد زایمان طبیعی مشکل ساز نیست این عوامل شاید به مدت طولانی زمان زایمان های متعدد طبیعی و اینکه وزن بچه بیش تر از ۴ کیلوگرم باشد بستگی دارد در این خانم که یک بار حاملگی و زایمان را تجربه کرده است که به بی اختیاری ادرار نسبت به خانمی که هیچ گونه حاملگی نداشته است یک و نیم برابر بالا می رود البته با حاملگی ‌های بیشتر این ریسک بالا تر هم خواهد رفت.

درمان های هورمونی

مصرف قرص استروژن خوراکی یا بدون پروژسترون شیوع بی اختیاری ادرار را در یک خانم را افزایش می دهد ولی استفاده از استروژن موضعی به صورت واژینال اثری بر روی ادرار نخواهد داشت و باعث بهبود خشکی واژن و کاهش عفونت ادراری هم میشود.

چاقی

چاقی روی شدت همه بیماری ها تاثیر بیشتری می گذارد در واقع اگر شاخص توده بدنی بالا تر از ۳۰ باشد شیوع بی اختیاری ادرار هم دو برابر خواهد شد هر چقدر با کاهش وزن اثر بهبودی را در این مورد خواهید دید.

سیگار کشیدن

سیگار باعث بیماری های مزمن ریوی می‌شود در پی آن سرفه ‌های مکرر عفونت ریوی و در نهایت به افزایش بی اختیاری ادراری استرسی منجر می شود.

رژیم غذایی

رژیم غذایی رابطه مستقیمی با بی اختیاری ادرار دارد هر چقدر مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه را افزایش دهید بی اختیاری ادرار تشدید خواهد شد.

 

بیماری های طبی و دیابت

از مهم ترین بیماری‌ هایی هستند که با بی اختیاری ادرار رابطه مستقیم دارند یا به در هر دو نوع تیپ ۱ و ۲ باعث افزایش ادرار و در نهایت بی اختیاری ادرار می شود هرچند این بی اختیاری در تیپ ۲ به وضوح دیده میشود.

نگاهی به فیزیولوژی چرخه ذخیره ادرار در مثانه و چگونگی دفع آن

کنترل ادرار کاری مشترک میان سلول های عصبی و بافت های همبند وهورمونی می باشد و ساختمان آن را احاطه می کنند اختلال در ساختمان هرکدام باعث بی اختیاری ادرار می شود و می تواند عملکرد دستگاه ادرار را تحت تاثیر قرار بدهد در مرحله ذخیره ادرار مثانه کاملا پر می‌شود در واقع با پر شدن مثانه حجم آن افزایش پیدا می کند و فشار داخل مثانه افزایش قابل توجهی ایجاد نمی کند.

این ویژگی را تطابق عضلات مثانه و یا کمپلیانس مثانه هم می‌گویند یعنی افزایش حجم مثانه بدون افزایش درد لگن احساس نمی شود در مرحله تخلیه ادرار از مثانه شل می شوند و ادرار به راحت خارج می گردد. اگر دهانه مثانه بدون اختیار شل شود ولی دچار افتادگی شده به آن اختیاری ادرار می گویند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»