دکتر سارع زرع پیما

بیماری های مقاربتی ایا راه درمان دارد؟

بیماری مقاربتی
فهرست مطالب

اصطلاح بیماری مقاربتی برای بیان وضعیت که از طریق تماس جنسی از یک شخص به شخص دیگری انتقال می ‌یابد. با داشتن رابطه جنسی بدون حفاظت از واژن و مقعد به دهان و دندان با فردی که بیماری مقاربتی دارد به این بیماری مبتلا نشوید یک بیماری مقاربتی ممکن است عفونت مقاربتی باشد.

این بدان معنا نیست که رابطه جنسی تنها راه انتقال بیماری های مقاربتی هستند و بسته به نوع خاص آن ها عفونت ممکن است از طریق سوزن های مشترک و حتی رابطه جنسی انتقال یابند.

علائم بیماری های مقاربتی در مردان

بیماری مقاربتی
بیماری مقاربتی

بدون ایجاد علائم می‌توان یک بیماری را دریافت کرده و برخی از بیماری های مقاربتی علامه باز تری دارند و از جمله این علائم عبارتند از:

 • درد یا ناراحتی در هنگام رابطه جنسی یا ادرار
 • زخم برجستگی و بثورات در ناحیه تناسلی مردان  بیضه‌ ها
 • ترشح یا خونریزی غیر معمول از آلت تناسلی مردان

علائم بیماری های مقاربتی در زنان

این بیماری علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند و در صورت بروز در خانم ها علائم ان عبارت اند از:

 • درد یا ناراحتی در زمان رابطه جنسی و ادرار
 • ترشح یا خونریزی غیر معمول از واژن
 • زخم برجستگی و بثورات در واژن مقعد باسن ران های دهان و اطراف آن

انواع بیماری های مقاربتی

انواع مختلفی از عفونت ‌ها می‌تواند از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا کند شایع ترین بیماری های مقاربتی به زن به شرح زیر است

کلامدیا از باکتری ها ساخته می شود بسیاری از افراد مبتلا به این باکتری علائم  قابل توجهی ندارند هنگام علائم ایجاد می‌شود اغلب شامل موارد زیر است.

درد یا ناراحتی در زمان رابطه جنسی و ادرار درد زیر شکم و ترشحات زرد و سبز از آلت تناسلی مرد یا واژن خانم ها در صورت عدم درمان این بیماری  می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • عفونت مجاری ادرار
 • غدد پروستات یا بیضه ها

بیماری التهاب لگن و ناباروری اگر خانم های باردار مبتلا به دیابت مبتلا شوند و درمان نشود می تواند در زمان تولد به کودک انتقال پیدا کند.

‏hpv یا ویروس پاپیلومای انسانی

‏hpv یا ویروس پاپیلومای انسانی
‏hpv یا ویروس پاپیلومای انسانی

پاپیلومای انسانی ویروسی است که می تواند از طریق تماس پوست با پوست یا رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند انواع مختلف ویروس های اچ پی وی وجود دارد که برخی از آن ها واقعا خطرناک هستند شایع‌ترین علامت hpv در دستگاه تناسلی دهان و گلو است برخی از روی ه‌های عفونت hpv منجر به سرطان در نواحی دهان دهانه رحم مقعد و آلت تناسلی مردان و بیضه می شود.

در حالی که بیش تر موارد اچ‌پی‌وی سرطانی نیستند اما برخی از سویه های آن را با من خطرناک است به گفته منابع معتبر بیشتر موارد سرطان مربوط به اچ پی وی در ایالات متحده توسط نوع ۱۶ و ۱۸ ایجاد می‌شود این دو گونه ۷۰ درصد از کل مواد سرطان دهانه رحم را تشکیل داده اند.

هیچ درمانی برای اچ پی وی نیست با این حال عفونت hpv قلب خود به خود از بین می ‌رود و هم چنین واکسنی برای محافظت در برابر خطرناک ‌ترین سویه آ نها در دسترس است در صورت ابتلا به hiv آزمایشات غربالگری های مناسب می‌تواند به پزشک کمک کند تا خطر ابتلا به عوارض آن را کنترل کند.

سفلیس

یک نوع عفونت باکتریایی است در مرحله اول اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اولین علامت که دارد این است که یک زخم گرد کوچک است به عنوان ترشح شناخته می‌شود که می‌تواند در دستگاه تناسلی مقعد و دهان به وجود بیاید این بدون درد است اما واقعا عفونی است علائم ان عبارت است از:  راش پوستی

 • خستگی
 • تب
 • سردرد
 • درد مفاصل
 • کاهش وزن ریزش مو

اگر درمان نشدن سفلیس در مرحله آخر می تواند به از دست دادن بینایی از دست دادن شنوایی از دست دادن حافظه بیماری ‌های روانی عفونت ‌های مغز و بیماری‌ های قلبی و در نهایت مرگ منجر شود.

در صورت گرفتگی به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود. با این حال عفونت سفید در نوزاد تازه متولد شده می تواند کشنده باشد به همین در غربالگری space برای خانم های باردار بسیار مهم است هر چه زودتر درمان شود آسیب کم تری وارد می‌ کند

‏hiv (ویروس اچ ای وی)

بیماری مقاربتی
بیماری مقاربتی

‏hiv می‌تواند به سیستم ایمنی فرد آسیب برساند و خطر ابتلا به ویروس ها و باکتری های دیگر و برخی از سرطان ها را در فرد افزایش دهد..

در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به مرحله سوم اجرایی می‌شود که به ایدز معروف است اما درمان امروزه بسیاری از افرادی که مبتلا به اچ آی وی هستند به ایدز مبتلا نمی‌شود در مراحل اولیه آسان است که علائم ایدز را با آنفولانزا اشتباه نگیرید می تواند شامل موارد زیر باشد:

تب لرز بدن درد و تورم غدد لنفاوی گلو درد سردرد حالت تهوع بثورات پوستی این علائم اولیه در طی یک ماه برطرف می‌شود.

هنوز هیچ درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد اما گزینه های درمانی برای کنترل آن در دسترس قرار گرفته اند درمان زودرس موثر آن می‌تواند افراد اچ آی وی را تا حدودی کنترل کند درمان مناسب می تواند شانس انتقال اچ آی وی به یک شریک جنسی را کم کند.

در حقیقت درمان می‌تواند به طور بالقوه میزان اچ آی وی را در بدن کاهش دهد و به سطوح غیر قابل شناسایی برساند بدون آزمایش معمول بسیاری از افراد مبتلا به اچ آی وی مبتلا متوجه ابتلا به آن نیستند ازمایش های مربوط به اجرایی کاملاً محرمانه و رایگان است که در تمامی شه رهای بزرگ وسیله است که انجام می‌شود.

سوزاک

سوزاک هم یکی دیگر از بیماری‌های مقاربتی است که از نوع باکتری می باشد بسیاری از افراد مبتلا به صورت هیچ گونه علامتی ندارند و در صورت وجود علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد.

ترشحات سفید زرد و سبز از آلت تناسلی و واژن درد یا ناراحتی در هنگام رابطه جنسی و ادرار تکرر ادرار بیش از حد معمول گلو درد خارش در اطراف دستگاه تناسلی در صورت عدم درمان سوزش آن فرد می ‌تواند مبتلا به عفونت های مجاری ادرار غدد پروستات بیضه ‌ها شود بیماری های التهابی لگن و ناباروری را در پی دارد.

ممکن است مادر در زمان زایمان نوزاد را به فرزندش منتقل کند و مشکلات جدی را برای سلامتی فرزند به وجود آورد و به همین دلیل بسیاری از پزشکان خانم های باردار را تشویق می کند تا قبل از زایمان یک سری آزمایشات این چنینی را انجام دهند.

شپش ناحیه تناسلی

شپش ناحیه تناسلی حشرات ریزی هستند که می‌توانند روی مو های اطراف ناحیه تناسلی ساکن شود آن ها مانند شپش های سر و بدن هستند از آن تغذیه می کنند از الان برای شپش تناسلی عبارتند از تحریک پذیری کمبود انرژی تبدیل درجه به پایین برجستگی کوچک صورتی و قرمز در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی خارش در اطراف دستگاه تناسلی  است.

این شپش ها تخمک های سفید ریز را در اطراف ریشه های مو های قسمت آلت تناسلی قرار دهند که با ذره بین قابل مشاهده است.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس
تریکومونیازیس

تریکومونیازیس با نام تریکومونا نیز شناخته می‌شود علت آن ارگانیسم کوچک تر یافته است که می تواند از طریق تماس دستگاه تناسلی از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند به گفته منابع معتبر کمتر از یک سوم افراد مبتلا به تک تریکومونیازیس هیچگونه علمی ندارد ولی اگر در برخی از افراد نشانه های وجود داشته باشد عبارتند از:

 • آلت تناسلی بد بو
 • تکرر ادرار درد یا ناراحتی در زمان رابطه جنسی و ادرار کردن
 • سوزش و خارش اطراف واژن یا آلت تناسلی در زنان

ترشحات با بوی نا مطبوع دیده می شود در صورت عدم درمان بیماری منجر به عفونت ‌های مجاری ادرار بیماری‌ های التهاب لگنی و ناباروری میشود.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»