دکتر سارع زرع پیما

بلوغ و یائسگی

فهرست مطالب

مطالعات جدید نشان می‌دهد که یائسگی زود هنگام می‌تواند باعث افزایش احتمال تعریق های شبانه و گرگرفتگی تا دهه های بعد از یائسگی شود.

محققان دانشگاه کویینزلند بیش از ۱۸ هزار خانم میانسال را مورد بررسی قرار دادند و سرپرست این تیم در این باره می‌گوید یافته ها نشان می دهد خانم ‌هایی که بلوغ شان از سن ۱۱ سالگی یا زودتر آغاز شده و ۵۰ درصد بیشتر با ریسک گرگرفتگی های مکرر و تعریق های شبانه در زمان یائسگی روبه‌رو می‌شود.

این گروه از خانم ‌ها با گروهی که بلوغشان از سن ۱۴ سالگی به بالا آغاز می‌شود مقایسه خواهد شد به گفته محققین بلوغ زود هنگام با مشکلات سلامت در سنین بالا مثل دیابت نوع دو بیماری قلبی عروقی ارتباط مستقیم دارد. چاقی نقش قابل توجهی در بروز بلوغ زودرس خواهد داشت خانم هایی که بلوغ زودرس دارند در میانسالی اضافه وزن می گیرند یا چاق می شوند این افراد میزان اضافه وزن شان دو برابر افراد است که در سن چهارده سالگی بهسن  بلوغ رسیدند و ریسک گرگرفتگی های افرادی که بلوغ زودرس داشتن بیشتر است.

یائسگی

یائسگی به صورت طبیعی در خانم ها رخ می ‌دهد در برخی افراد می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد برخی نشانه ‌های آن مثل خستگی افسردگی خشکی واژن گر گرفتگی و نزدیکی دردناک می تواند تاثیرات نامطلوبی بر زندگی و کیفیت آن بگذرد و درمان صحیح عوارض آن نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی افراد می‌گذارد در بدن تمامی خانم ها هورمون وجود دارد که بعد از رسیدن به سن بلوغ ماهیانه یک عدد تخمک را رها می‌کند و تمام عملکرد تخمک گذاری به واسطه تخمدان ها و تمام سیکل قاعدگی یائسگی می گویند.

البته این اتفاق صورت ناگهانی به وجود نمی‌آید معمولا از چندین سال قبل از به وجود آمدن یائسگی معمولا ۴ سال قبل نظم دوره‌های قاعدگی به هم می‌ریزد و برخی علائم تعریق شبانه خشکی واژن و گرگرفتگی دیده می‌شود به قطع کامل سیستم های قاعدگی به مدت یکسال یائسگی می گویند.

تغییر در نظم چرخه های قاعدگی بیش از وقوع یائسگی

به طور معمول قبل از اتفاق افتادن یائسگی نظم دوره‌ های قاعدگی تغییر خواهد داشت این تغییرات به صورت های زیر رخ می دهند فاصله بین دو قاعدگی ممکن است کاهش و افزایش داشته باشد مدت زمان خونریزی در هر چرخه ممکن است کم شود یک الی دو چرخه قاعدگی در سال به صورت کامل حذف می‌شود و لکه بینی مابین دو چرخه قاعدگی دیده می شود.

علائم یائسگی

از کار افتادن تخمدان ها در بدن سطح استروژن کاهش پیدا می‌کند و نشانه های یائسگی پدیدار خواهد شد همانطور که قبلا گفته شد در برخی افراد این علائم از چهار سال قبل آغاز می‌شوند و به توقف چرخه قاعدگی معروف است هرچند برخی از این علائم بسیار کم هستند یا در برخی از افراد هیچ گونه علایم وجود ندارد اما از مهم‌ترین و شایع‌ترین علائم یائسگی می توان به احساس گرگرفتگی و تعریق شبانه اختلالات خواب و خشکی واژن افسردگی اشاره کرد.

احساس گرگرفتگی در ۶۰ الی ۸۰ درصد از افراد بعد از یائسگی دیده خواهد شد و لذا شایع‌ ترین علامت یائسگی گرگرفتگی است به صورت دفعات بسیار زیاد درسر و صورت قفسه سینه و مابقی نواحی بدن دیده خواهد شد و طی ۲ الی ۴ دقیقه برطرف می شود بسیاری از موارد همراه با لرز و تعریق و احساس تپش قلب و اضطراب همراه استعداد های این حملات از یک الی دو بار در روز و هر ساعت یک مرتبه متغیر خواهد شد.

برخی افراد زمان خواب احساس گرما و سرمای شدید و تعریق فراوان دارند که منجر می‌شود لباس هایشان را عوض کنند یا از خواب بیدار شوند این اتفاق ممکن است چندین مرتبه درجه یک شب اتفاق بیفتد و مانع خواب موثر و کافی شود و با احساس خستگی و افسردگی در طول روز همراه باشد که به آن تعریق شبانه می گویند با این وجود تعریق شبانه هم ممکن است علائم شدید یائسگی در خانم ها به وجود بیاید که به آن اختلال خواب می گویند.

از دیگر علایم شایع آتروفی واژن یا خشکی واژن می باشد که با خارش درد و احساس ناراحتی در واژن و در زمان نزدیکی تشخیص می شود اختلال حافظه اختلال تمرکز افسردگی بی حوصله ای زیاد شدن خواب در طول روز زمینه ‌ساز دوره یائسگی است که با آن افسردگی یائسگی می گویند.

تشخیص و نشانه های یائسگی در افراد که رحم خود را برداشته اند چگونه است

در افرادی که رحم خود را از بدنشان خارج کردن پستان هایشان دست نخورده باقی مانده است یائسگی مثل سایر افراد را خواهد داد اما پاسخ به این سوال که علائم و نشانه های یائسگی در افرادی که رحم  را برداشتند و تخمدان را  را هم برداشتند به این گونه است که این افراد به دلیل نداشتن خونریزی تشخیص یائسگی در آن ها با توجه به کاهش سطح استروژن و گرگرفتگی و درد ‌های شبانه و افزایش وزن شان همراه خواهد بود که این ها در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی افزایش پیدا می ‌کند.

یائسگی از چند سالگی آغاز می شود

یائسگی معمولا از سنین ۴۵ تا ۵۵ سال متغیر خواهد بود و یکی از نگرانی‌ های هر خانم به حساب می‌آید به طور متوسط در سن ۵۱ سالگی رخ خواهد داد اگر علائم یائسگی در سنین قبل از ۴۰ سالگی شروع شود به ان یائسگی زودرس هم می گویند.

آیا انجام آزمایش های هورمونی برای تشخیص یائسگی ضرورت دارد

برخلاف تصور بیشتر افراد جواب این سوال این است که ضرورت ندارد به طور کلی اگر علائم یائسگی در زمان مقرر یعنی ۴۵ تا ۵۵ سال اتفاق بیفتد نیاز به انجام آزمایش های هورمونی نیست اما اگر قبل از سنین ۴۵ سال آغاز شود پزشک برای شما یک سری آزمایشات هورمونی تجویز می‌کند تا به یائسگی زودرس پی ببرد.

عوارض یائسگی

عوارض یائسگی معمولا با کم شدن سطح استروژن در بدن به وجود می آید از جمله عوارض شایع یائسگی می توان به موارد مثل پوکی استخوان آب ‌مروارید آتروفی واژن بی اختیاری ادرار بیماری های قلبی عروقی افسردگی و اختلالات خلقی کاهش متابولیسم و سوخت و ساز بدن و نزدیکی دردناک اشاره کرد.

امکان بارداری بعد از یائسگی وجود دارد

خیر بعد از یائسگی امکان ابتلا به بارداری وجود ندارد باید دقت شود که در چهار سال قبل از ابتلا به یائسگی نظم کلی چرخه قاعدگی به هم می‌ریزد امکان بارداری کم می‌شود تنها زمانی می‌توان استفاده از روش های جلوگیری از ابتلا به بارداری را کنار گذاشت که حداقل یک سال از طریق تمام خونریزی های قاعدگی تان دیگر پریود نشده باشید.

درمان علائم یائسگی

جهت درمان علائم یائسگی روش های زیادی است. از جمله این روش ها عبارتند از:

کنار گذاشتن سیگار زیر منجر به تشدید احساس گرگرفتگی می‌شود و پوشیدن لباس های خنک و عدم مصرف نوشیدنی های داغ مثل قهوه و چای می تواند در برطرف کردن میزان گرگرفتگی تان نقش داشته باشد.

از انواع لوبریکانت که در بازار وجود دارد به جهت از بین بردن خشکی واژن تا استفاده کنید.

خوابیدن منظم در یک ساعت مشخص بلند شدن در این ساعت از روز می‌تواند خوابتان را منظم کند حتی اگر احساس خواب‌آلودگی داشتید در آن نسبت به رختخواب بروید و تلاش کنند خوابتان ببرد.

عدم مصرف الکل و کافئین در کمک به درمان مشکلات خواب در یائسگی کمک می کند هورمون درمانی نقش مهمی در درمان برخی از علائم یائسگی مثل خشکی واژن افسردگی و گرگرفتگی دارد.

اگرچه به جهت داشتن عوارض فراوان در برخی از افراد ار مثل بیماران قلبی و سابقه داشتن سرطان سینه یا سکته مغزی استفاده از این هورمون ها تجویز نمی‌شود.

اما در خانم هایی که این مشکلات را ندارند می تواند به درمان کمک کند روش ‌های مختلف هورمون درمانی مثل استفاده از قرص های خوراکی ‏پچ پای پوستی و حلقه های واژینال برای پنج سال در افراد با سن کمتر از ۶۰ سال قابل استفاده می باشد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + بیست =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»