دکتر سارع زرع پیما

ای یو دی و قراردادن آن در رحم

فهرست مطالب

آی یو دی وسیله ای است که درون حفره های رحمی قرار می‌گیرد و به واسطه این دستگاه کوچکی به شکل تی است در قسمت بالای حفره رحمی موجب جلوگیری از بارداری در خانم ها می شود به طور کلی دو نوع ای یو دی وجود دارد.

ای یو دی هورمونی ترشح ماده ‌ای به نام پروژسترون در رحم را به همراه دارد و پروژسترون مخاط را در دهانه رحم به وجود می‌آورند که غیر قابل نفوذ برای اسپرم است.

‏iud با آزاد کردن مانع لقا اسپرم و تخمک در رحم می گردد. فواید آی یودی مسی نسبت به روش های دیگر برای جلوگیری از بارداری بسیار بیش تر است.

خانم هایی که تمایل دارند روش جلوگیری از بارداری را استفاده کنند علاوه بر اینکه اثر طولانی مدت دارد برگشت پذیر هم می باشد ای یو دی مسی عوارض کمی نسبت به دیگر روش های جلوگیری از بارداری دارد.

درصد شکست آی یو دی مسی بسیار کمتر از روش ‌های آی یو دی هورمونی و روش‌ های دیگر از جلوگیری از بارداری است زمان پنج تا ده سال می توانید از آن استفاده کنید.

البته بستگی به این دارد که ای یو دی از چه نوعی باشد هر زمانی که تصمیم به باردار شدن داشته می توانید آن را خارج کنید و قابلیت باروری شما بر می گردد ای یو دی مسی دارو نیز باعث ضرر و زیان درازمدت به کبد اعضای داخلی بدن تامین شود و یک جسم کاملا خارجی به حساب می  آید.

مواد منع مصرف ای یو دی

خانم ‌هایی که در معرض بیماری اندوکاردیت قرار دارند.

خانم های که تازه ازدواج کردند و هنوز فرزند ندارند.

قرار دادن آی یو دی در درون رحم چگونه است

  1. در مورد نحوه گذاشتن ای یو دی سوالات برای شما به وجود می آید محل قرار دادن ای یو دی درون رحم به شرح زیر است:
  2. ابتدا پزشک معالج باید مطمئن شود که فرد باردار نیست.
  3. با معاینه باید مطمئن شود که فرد عفونت واژینال ندارد و در صورت وجود عفونت ابتدا باید عفونت درمان بشود.
  4. نمونه پاپ اسمیر از او گرفته میشود.
  5. ابتدا اسپکولوم درون رحم می‌گذارند برای جایگذاری ای یو دی باید روز های آخر پریود که دهانه رحم باز است این کار را انجام دهید زیرا جایگذاری آن آسان تر خواهد بود.
  6. ای یو دی به داخل رحم می رود و در جای مناسب است و وصل می شود این مراحل به سرعت انجام می‌شود و گذاشتن ای یو دی در عرض چند دقیقه به اتمام می ‌رسد.
  7. گذاشتن ای یو دی دردناک نیست و مثل دیگر مراحل معاینات زنان قابل اجرا است اگر چه بعد از قرار دادن ای یو دی ممکن است انقباضات رحمی و کرامپ ایجاد شود بهتر است در این موارد مسکن استفاده کنید.

عوارض آی یو دی

لکه بینی و خونریزی به صورت کم و قطره ای در بسیاری از خانم ها دیده می شود و درد های زیر شکمی خانم ها دیده خواهد شد که این عارضه با استفاده از مسکن به مرور زمان رفع می شود.

ممکن است مقدار خونریزی قاعدگی در چند سیکل اول بعد از قرار دادن ای یو دی افزایش پیدا کند که معمولا با دارو می‌توان آن را کم کرد و بعد چند سیکل معمولا مقدار خونریزی قابل قبول میشود ممکن است ترشحات واژینال بیشتر شود معمولا بعد از ۲۰ تا ۳۰ روز این ترشحات هم کم میشود.

از چه زمانی بعد از قرار دادن ای یو دی خاصیت جلوگیری از بارداری آن شروع میشود؟

عملکرد ای یو دی مسی بلافاصله بعد از قرار دادن قرار دادن آن در میان رحم شروع می شود اما نوع هورمونی و آن هر روز بعد از کارگزاری عملکرد آغاز خواهد شد البته اگر ای یو دی در دوران تخمک گذاری قرار داده شود باید با هر روز بعد از آن روش های دیگر پیشگیری از بارداری را انجام دهید.

آیا آی یو دی هنگام رابطه جنسی احساس می شود؟

ای یو دی داخل رحم کار گذاشته می‌شود و در زمان رابطه جنسی احساس نخواهد شد فقط نخی که به این ای یو دی متصل است داخل واژن قرار دارد که اگر در زمان رابطه جنسی سبب ناراحتی شما و همسرتان شد می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و نخ را کوتاه کنید.

آیا با وجود ای یو دی باز هم امکان بارداری وجود دارد؟

احتمال بارداری با وجود قرار دادن ای یو دی کم می‌شود و شما به طور منظم باید به پزشک مراجعه کنید تا با معاینات مناسب از قرار گرفتن ای یو دی در جایی مناسب است اطمینان حاصل کنید.

آیا ای یو دی خود به خود ممکن است خارج شود؟

خروج ای یو دی نادر است ولی باز هم غیر ممکن نیست. ممکن است خود فرد جا به جایی را احساس کند که بهتر است فورا به پزشک مراجعه کند و خودش برای بیرون آوردن آن اقدام نکند.

عوارض غیر شایع ای یو دی چیست؟

بیماری های التهاب لگنی این مورد معمولا در ۲۰ روز اول از قرار دادن ای یو دی مشاهده خواهد شد. دلیل اصلی آن تشخیص ندادن عفونت قبل از قرار دادن ای یو دی می‌باشد و با رعایت نکردن مسائلی فرد دچار عفونت شدید می‌شود و مکانی برای رشد باکتری ‌ها خواهد شد اگر این مورد تشخیص داده شد بیمار به بیمارستان مراجعه می کنند.

سوراخ شدن رحم هنگام کارگذاری آی یو دی

با علائم بالینی زمان اندازه گیری عمق رحم با ای یو دی که وسیله ای برای اندازه گیری عمق رحم است و یا کارگزاری ای یو دی اتفاق می‌افتد و معمولا با درد زیادی همراه است.

بدون علائم بالینی

در این مورد معمولاً فرد هیچ گونه نشانه ای ندارد و فقط در زمان معاینه طول نخ ای یو دی که در واژن است کوتاه می باشد اگر احتمال سوراخ شدن رحم توسط پزشک متخصص زنان و یا ماما تشخیص داده شود در صورت امکان دستگاه ای یو دی را خارج می کند و باید خیلی سریع به بیمارستان منتقل شوید.

خطرات گذاشتن ای یو دی

دیده نشدن نخ یا حس نشدن نخ در دستگاه تناسلی توسط فرد معاینه کننده نخ ای یو دی در فاصله دو و نیم سانتی متر از دهانه رحم قرار دارد اگر نخی دیده نشود باید بررسی ‌های بیشتر از جهات پاره شدن نخ حاملگی سوراخ شدن رحم و ای یو دی به حفره شکمی و حروف و خروج ای یو دی و سونوگرافی شکمی انجام شود و در صورت نیاز به بیمارستان ارجاع داده شود.

تاخیر در قاعدگی

در رابطه با تغییر در قاعدگی برای اطمینان از نتیجه بارداری درخواست تست حاملگی را باید مد نظر قرار داد

اگر پاسخ ازمایش بارداری همزمان با استفاده از ای یو دی مثبت شد باید حاملگی از نظر خارج از رحم بودن و یا داخل رحم بودن مورد ارزیابی قرار بگیرد شانس بارداری خارج رحم با استفاده از ای یو دی کم می شود اما در صورت وقوع حاملگی همزمان با استفاده از ای یو دی بارداری خارج رحم را هم باید مورد بررسی قرار داد.

حاملگی داخل رحمی

اگر در نیمه اول حاملگی هستید و نقش ای یو دی دیده نشده است باید به بیمارستان مراجعه کنید.

اگر بتوان نخ را ببنند سعی می‌کنند با کشیدن آن ای یو دی را خارج کنند در نیمه دوم حاملگی در هر صورت دیده شدن یا نشدن نخ باید بگوییم بعد از تشخیص اینکه حاملگی خارج از رحم است باید به بیمارستان مراجعه کنید و در صورت ادامه حاملگی با داشتن ای یو دی در ممکن از هر کدام از علائم خودشان را نشان دهند. مثل تب علامه مثل آنفلانزا درد شکمی و خونریزی.

اگر بارداری با داشتن ای یو دی تا پایان ادامه داشت وجود ای یو دی در رحم باعث نا هنجاری های جنینی نمی‌شود.

وجود نشانه ‌های مثل درد های شکمی در پایین شکم و ترشحات واژینال چرکی و بد بو و استفراغ تب و لرز حرکات درد در ناحیه دهانه رحم نشانه های احتمالی وجود التهابات لگنی می باشند.

اگر هر کدام از موارد مشکوک به بالا را دید می توانید سریعا به پزشک مراجعه کنید برخی از این نشانه ها مشکوک به سرطان دستگاه تناسلی هستند که باید توسط پزشک معاینه شود و ای یو دی سریعا خارج گردد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هشت =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»