دکتر سارع زرع پیما

اقدامات لازم قبل از بارداری

فهرست مطالب

بارداری یکی از مهم ترین تصمیمات است که هر فرد می‌تواند در زندگیش بگیرد بارداری از باشکوه‌ ترین لحظاتی است که هر مادر احساس می‌ کند ولی از سوی دیگر با تغییراتی که در بدن به وجود می آید می تواند دشوار باشد.

اگر تصمیم به بارداری دارید و می خواهید فرزند سالم داشته باشید لازم است و از نظر جسمی و روحی یک سری از کار ها را انجام دهید اهمیت به سلامت خود تاثیر بسیار زیادی در یک بارداری بدون استرس و سالم دارد پس بهتر است قبل از بارداری آمادگی مواجه شدن با یک سری از تغییرات را داشته باشید در این مطلب قصد داریم شما را با ضروری ترین اقدامات پیش از بارداری آشنا کنیم و به شما پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را تا انتها مطالعه بفرمایید.

ضروری ترین اقدامات پیش از بارداری

ضروری ترین اقدامات پیش از بارداری
ضروری ترین اقدامات پیش از بارداری

از جمله مهم ترین کار هایی که باید قبل از بارداری انجام دهید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انجام معاینات لازم قبل از بارداری قبل از بارداری برای انجام معاینات لازم نزد پزشک متخصص زنان بروید تا ایشان شما را از لحاظ بدنی معاینه کند و انواع سوابق پزشکی خانوادگی وضعیت فعلی و دارو هایی که مصرف می کنید یا قبل از مصرف کرده‌اید را بررسی کند و طبق آن به شما بگوید که آیا این دارو ها خطرناک هستند یا خیر و جهت بررسی های قبل از بارداری حتی ممکن است یک آزمایش برای شما تجویز کند تا گروه خونی تان میزان خونتان کم خونی و قند خون میزان چربی تان را بررسی کند.

اگر مبتلا به تالاسمی هستید این وضعیت را کنترل کنید سیستم ایمنی شما را در برابر بیماری هایی مثل آبله مرغان هپاتیت به سرخچه توکسوپلاسموز هپاتیت نوع سیب ایمن نگه دارد این کار زمینه جلوگیری از بروز مشکلات را در زمان بارداری به وجود می ‌آورد در حالی که در برابر بیماری هایی مثل آبله مرغان سرخک و سرخچه ایمن نشده اید حداقل قبل از بارداری تا سه ماه پیش از آن می توانید این واکسن‌ها را دریافت نمایید و یکی دیگر از کار های قبل از بارداری که توسط پزشک متخصص انجام میشود.

انجام معاینات لگنی و تست پاپ اسمیر می باشد که توسط تست پاپ اسمیر تغییرات غیر طبیعی در دهانه رحم تا مورد بررسی قرار می ‌گیرد و متناسب با نتیجه تست پاپ اسمیر درمان آغاز می ‌شود اگر در صورت ابتلا به یکی از بیماری‌ هایی مثل دیابت فشار خون بالا  پزشک دارو های مربوطه را برایتان تجویز می‌ کند.

مصرف مکمل ها و ویتامین ها

مصرف مکمل ها و ویتامین ها
مصرف مکمل ها و ویتامین ها

مصرف مکمل هایی مصرف فولیک اسید می‌تواند یکی دیگر از اقدامات قبل از بارداری باشد برای پیشگیری از ناهنجاری های نوزاد مثل ناهنجاری های عصبی و نقص مادرزادی در سه‌ماهه‌ی اول بارداری یک سری از پیگیری‌ها انجام می‌شود و مثلا از اسید فولیک در سه ماه قبل از بارداری تا سه ماهه اول بارداری میتوانید استفاده کنید بهتر  است از مولتی ویتامین به نظر پزشک تجویز شود زیرا مصرف بیش از حد ویتامین آ می‌تواند موجب نقص مادرزادی در جنین شود مصرف ویتامین دی هم در کار های قبل از بارداری لحاظ می‌شود زیرا مصرف آن باعث جذب بهتر کلسیم و در نهایت بهبود وضعیت استخوان ها میشود.

بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان

در اقدامات قبل از بارداری اطمینان از سلامت لثه و دهان و دندان باید مشخص شود برای جلوگیری از به وجود آمدن یک سری از مشکلات حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید تغییرات هورمونی می تواند موجب حساسیت در دندان و لثه ها شود و اختلالات های دندانی را برایشان به وجود آورند رسیدگی به این امر ضروری است.

اجتناب از مصرف الکل و مواد مخدر در زمان قبل از بارداری

از دیگر اقداماتی که قبل از بارداری باید انجام دهید این است که اگر مواد مخدر مصرف می کنید آن را کنار بگذارید از نوشیدن الکل دوری کنید قبل از بارداری فرصت زمانی که عادت های بد را از بین ببرید مصرف الکل و سیگار باعث کاهش قدرت باروری خواهد شد و در نتیجه مصرف آن در میان زوجین می توانند به ناباروری دائمی تبدیل شود.

انجام ورزش برای کاهش وزن بدن در محدوده طبیعی

انجام ورزش برای کاهش وزن بدن در محدوده طبیعی
انجام ورزش برای کاهش وزن بدن در محدوده طبیعی

در حالی که وزن شما در حالت طبیعی قرار داشت بارداری راحت تری را می توانید تجربه کنید کم بودن یا نبودن شاخص توده بدنی می تواند مشکل ساز باشد در نتیجه با افزایش و کاهش وزن مناسب می‌توان این موضوع را مدیریت کنید از دیگر اقدامات قبل از بارداری انجام ورزش در حد تعادل است.

داشتن فعالیت های بدنی تاثیر بسیار زیادی در روند کاهش وزن می گذارد رشته ورزشی مناسب خودتان را پیدا کنید و چند وقت قبل از بارداری و درد زمان بارداری آن را انجام دهید ورزش های مناسب پیاده روی و یوگا می تواند به شما کمک کند البته همه این ورزش در زمان بارداری باید زیر نظر پزشک باشد.

داشتن رژیم غذایی سالم و مغذی

داشتن رژیم غذایی سالم و مغذی
داشتن رژیم غذایی سالم و مغذی

برای داشتن یک بارداری موفقیت آمیز و سالم می‌تواند یک رژیم غذایی متعادل و مغذی را داشته باشید مواد غذایی سرشار از فیبر پروتئین کلسیم را در برنامه غذایی تان قرار دهید و تغییرات لازم را در بهبود رژیم غذایی تان انجام دهید.

هنوز زمان آن نرسیده که میزان غذای مصرفی خود را افزایش دهید اما باید یکسری غذا های مغذی را وارد بدنتان کنید تا یک بارداری سالم را پیش رو داشته باشید سعی کنید به صورت روزانه دو فنجان میوه و سبزیجات غلات را در رژیم غذایی تان قرار دهید غذاهای سرشار از کلسیم و ویتامین سی را به رژیم تان اضافه کنید از لوبیا آجیل دانه های سویا مرغ و گوشت به وفور استفاده کنید.

اما میزان کافئین که مصرف می کنید می تواند در دوران بارداری برای جنین خطر آفرین باشد باید از مصرف زیاد کافئین خودداری کنید که تحقیقات از این حاکی است که مصرف زیاد کافئین می تواند منجر به سقط جنین و یا کم وزنی نوزاد شود به خانم های باردار توصیه می شود کافی را به ۲۰۰ میلی گرم در روز یا یک فنجان قهوه بسته به نوع آن محدود کنند که قصد باردار شدن دارند باید این نکات را رعایت کند.

انجام آزمایش های ژنتیک قبل از بارداری

در صورت  وجود سابقه بیماری ‌های ژنتیکی در میان خانواده تان یا خانواده همسرتان حتما باید آزمایشات ژنتیکی صورت گیرد انجام این آزمایشات قبل از بارداری برای اطمینان از سالم بودن جنین به شما بسیار کمک خواهد.

با توجه به سیکل قاعدگی و تعیین زمان تخمک گذاری

سیکل قاعدگی
سیکل قاعدگی

قطع کردن روش های جلوگیری از بارداری محاسبه دقیق زمان تخمک گذاری و عادت ماهیانه می تواند از مهم ترین اقدامات برای بارداری باشد بدین صورت که می‌تواند روزهای که در آن شانس باروری زنان بیشتر است تعیین کند و در آن موقع به رابطه جنسی و بارداری پردازید

حفظ و بهبود بهبود رابطه خود با همسر و خانواده

ارتباط خود را با همسر و خانواده تان و خانواده همسرتان بیشتر از قبل تقویت کنید چون با آمدن نوزاد به جمع خانواده یکسری تغییرات اجتناب ناپذیر در روابط افراد برای شما ایجاد خواهد شد و ممکن است بعد ها نیاز بیشتری به آن ها داشته باشید.

برنامه ریزی مالی برای تامین هزینه های نوزاد جدید

تولد نوزاد می تواند هزینه های زیادی را با خود به همراه می‌آورد و از قبل از بارداری باید به فکر تامین آینده نوزادتان باشد قبل از بارداری می توانید یک سری بودجه را به تهیه لوازم برای کودک اختصاص دهید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 13 =

بهترین متخصص زنان در اهواز

به طور کلی متخصص زنان و زایمان یکی از پزشکان است که در مسائل مرتبط با سیستم های تولید مثل خانم ها تخصص دارد پزشکان جداگانه در معالجه خانم ‌ها تخصص دارند قرن‌ ها ست که این متخصصان در امور

ادامه مطلب»
آیا عمل لابیاپلاستی بر میل جنسی خانم ها تاثیر می گذارد؟؟
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از شایع ترین جراحی های زنان در قسمت تناسلی شده است که به دلایل مختلفی از قبیل برطرف شدن عفونت های دائم و برای زیباتر شدن و بهبود در روابط جنسی انجام می‌گیرد. برخی از افراد فکر می‌کنند

ادامه مطلب»
زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»