دکتر سارع زرع پیما

اقدامات لازم حین بارداری

فهرست مطالب

دوران بارداری یکی از مهمترین دوره ها برای این کار به حساب می ‌آید سلامت مادر و جنین را تامین می‌ کند و سلامت مادر و جنین به این مرحله بستگی دارد باید سعی کند تا چکاپ دوره‌ ای را به موقع انجام دهند و مراجعه به متخصصین زنان و زایمان را فراموش نکند رعایت توصیه های پزشکی و مکانی در این دوره بسیار حائز اهمیت است و لازم است که با مراقبت و توصیه های ضروری در این دوره آشنایی کامل داشته باشید لذا برای آشنا شدن بیشتر سلامت خود و نوزادان پیشنهاد می کنیم  مطالب زیر را بخوانید.

خونریزی در دوران بارداری

خونریزی در زمان بارداری به صورت معمولی به دلیل زیاد اتفاق می ‌افتد طبیعی است زمانی که فرد در ماه ‌های اولیه یا همان زمانی اول بارداری است ممکن است دچار خونریزی شود دلیل آن کندگی جفت جنین جمع شدن خون و یا لانه گزینی است که البته در برخی از مواقع غیر طبیعی باشد و می تواند منجر به سقط شود.

لازم است بدانید گاهی اوقات با مصرف یک سری از دارو ها و کار ها می توانید جلوی سقط بچه را بگیرید و به بارداری ادامه داد به دلیل خونریزی در زمان بارداری می توان به بیماری ‌های دهانه رحم عفونت رحم بارداری خارج از رحم لانه گزینی و غیره اشاره کرد.

رنگ کردن مو در دوران بارداری

واکسن هایی که هر فرد در زمان بارداری می زند نقش بسزایی در سلامت نوزاد و خود فرد دارد بهترین زمان انجام واکسیناسیون در دوره‌ های قبل از بارداری است.

زیرا برخی از آن ها را نمی توان در بارداری تزریق کرد جالب است بدانید که واکسن ‌ها در زمان بارداری نباید تزریق شود که این واکسن ها عبارتند از سرخ سرخک سرخچه واکسن هپاتیت آبله مرغان واکسن فلج اطفال کسانی که بی خطر هستند و در زمان بارداری قابل دریافت هستند عبارتند از: هپاتیت بی آنفولانزا تمامی خانم های باردار باید توجه کنند درصورتی که به صورت کامل واکسیناسیون نشدن در زمان بارداری مخصوصاً در سه ماهه دوم و سوم خود را انجام دهند و آن را کامل نمایند.

محدودیت ورزش در دوران بارداری

تصور می شود که خانم ها در زمان بارداری هیچ گونه تحرک و فعالیت را ندارند در واقع باید بدانید که خانم ها در زمان بارداری باید فعالیت های ورزشی و تحرک بیشتری داشته باشند و ورزش های مخصوص در دوره بارداری برای خانم های باردار تجویز می‌شود که در آن ها کمتر از حالت کششی دارند جالب است بدانید تنها در مواردی خانم باردار باید تحت استراحت مطلق باشد  نمی تواند ورزش کند. که در این صورت پزشک متخصص زنان و زایمان تشخیص می‌دهد و به شرایط جسمانی فرد باردار بستگی دارد.

تغذیه صحیح در دوران بارداری

به طور معمول خیلی از افراد فکر می کنند که یک فرد باردار باید دو برابر یک فرد نرمال غذا بخورد واقعیت این است که این تصور اشتباه می باشد آنچه در تغذیه یک خانم باردار حائز اهمیت است استفاده از غذا های سالم می‌ب اشد تغذیه یک فرد باردار باید حاوی غذا هایی مثل موارد زیر باشد.

  • اسفناج
  • کلم بروکلی
  • گوجه فرنگی
  • موز
  • زرده تخم مرغ
  • مواد غذایی مثل گوشت حبوبات مواد غذایی کلسیم دار مثل لبنیات و ید دار

استفاده از تلفن همراه در زمان بارداری

تحقیقات نشان داده شد هیچ ممنوعیتی در استفاده از تلفن همراه وجود ندارد و به منظور پیشگیری از به وجود آمدن برخی از مشکلات برای نوزاد بهتر است در استفاده از آن مقداری رعایت کنید و مدام از تلفن همراه استفاده نکنید.

آلرژی در دوران بارداری

برخی از خانم ها در زمان بارداری ممکن است به موادی حساسیت آلرژی داشته باشند که این امر می‌تواند در آن ها خفیف یا شدید باشد بهترین راه برای آن یافتن موادی است که با حساسیت دارید و اینکه از آنها دوری کنید به منظور مقابله با آلرژی می توانید استراحت کنید از سرم ‌های نمکی استفاده کنید.

مراقبت های سه ماهه اول دوره بارداری

مراقبت های سه ماهی اول بسیار اهمیت دارد به طور کلی در طول دوره بارداری سه ماهه اول دوم و سوم اهمیت خاصی دارند مراقبتی سه ماه اول دوره بارداری از وقتی آغاز می‌شود که آزمایش شما مثبت میشود در این دوره بعد از مثبت شدن آزمایش باید به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا سونوگرافی انجام دهید و بررسی لازم را بر روی شما انجام دهد و مشخص شود بارداری تان معمولی است یا خارج از رحم می باشد.

زمانی که اطمینان پیدا کردید که بارداری داخل رحم است هفته هفتم بارداری باید حتما قلب جنین با سونوگرافی مورد بررسی قرار بگیرد در صورتی که قلب جنین دچار نقص بود یا هنوز تشکیل نشده بود باید اقدامات لازم جهت درمان را انجام دهیم در صورتی که قلب کامل شده بود آزمایش ‌های روتین بارداری توسط پزشک زنان برای شما تجویز می شود که این آزمایشات عبارتند از :

  • آزمایش تیروئید
  • آزمایش دیابت

آزمایش گروه خونی و تعداد آزمایش دیگر که همه آن ها را مرتب انجام دهید بعد از آن که این آزمایش در هفته دوازدهم بارداری سونوگرافی ان تی به جهت بررسی های دقیق تر انجام می شود.

در واقع سونوگرافی ان تی از پشت گردن جنین را مورد  بررسی قرار می‌دهند که مشخص می‌شود تا جنین مبتلا به آنومالی هست یا خیر.

از سونوگرافی و آزمایش غربالگری سه ماهه اول انجام می‌شود در واقع آزمایش غربالگری یک نوع آزمایش خون می باشد.

تغذیه در سه ماهه اول زمان بارداری

یکی از سوالاتی که در افراد باردار به وجود می آید این است که از چه تغذیه ای استفاده کنند باید بدانید که تمامی مواد غذایی را باید مصرف کنید و تنها مواد غذایی که ممنوع است مواد غذایی هست که به آن حساسیت دارد از مواد غذایی که باید از آن بپرهیزید که عبارتند از:

  • ماهی های بزرگ
  • تن ماهی و اقیانوسی

همچنین مواد غذایی که سرشار از ویتامین آ هستند مضر می باشد افرادی که حالت استفراغ و حالت تهوع دارند از مواد غذایی محرک و تند دوری کننده زیرا باعث تحریک دستگاه گوارش میشود و اسیباتی به دنبال دارد.

دارو های مصرفی در سه ‌ماهه‌ی اول بارداری

در طول دوره بارداری این دارو ها را طبق نظر پزشک معالج استفاده کند از جمله این داروها عبارتند از مکمل‌ها و فولیک اسید که البته باید بدانید از غذا هایی که حاوی ویتامین است مثل میوه و سبزیجات هم استفاده کنید.

مراقبت های سه ماهه دوم بارداری

در این دوره باید آزمایشات غربالگری انجام شود در زمان ۱۶ تا ۱۹ هفته بارداری باید همین آزمایشات انجام گرفته باشد در طول دوره بارداری باید طول دهانه رحم از همه نهاد ها بررسی قرار بگیرد در هفته هجده تا بیست و هفتم یک سونوگرافی آنومالی دیگر باید انجام شود اسکن کل جنین می تواند به تشخیص برخی از بیماری‌ ها کمک کند.

دارو های مصرفی در عرض ماهی دوران بارداری

از دارو هایی که در دوره بارداری باید مصرف شود قرص آهن و ویتامین است مصرف قرص فولیک اسید هفته بیستم باید ادامه داشته باشد و بعد از آن به دارو های دیگری احتیاج است.

مراقبت های سه ماهه سوم بارداری

برای بسیاری از افراد ماه سوم می تواند یک بارداری همراه با اضطراب باشد آغاز می‌شود و تا هفته چهلم ادامه دارد در طول این هفته فرد یک سری آزمایش انجام دهد که شامل آزمایش قند خون ادرار و کشت ادرار و تست کبدی می باشد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 6 =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»