دکتر سارع زرع پیما

افتادگی رحم

فهرست مطالب

افتادگی رحم از قسمت کانال داخلی واژن که در قسمت بالایی واژن قرار می گیرد. افتادگی به سه  نوع تقسیم بندی می شود. افتادگی درجه یک یعنی رحم قسمت داخلی جا به جا می‌شود.

افتادگی درجه دوم رحم در درون واژن جابجا شده است و مقداری از آن به بیرون افتاده است که اصطلاحا به آن فوندوس می ‌گویند افتادگی رحم درجه ۳ رحم کاملا از شکم خارج شده است.

در افتادگی درجه دوم رحم دهانه رحم از طریق داخل واژن به بیرون افتاده می‌شود و فوندوس در داخل لگن مناسب باقی می‌ ماند در افتادگی رحم درجه ۳ کامل از داخل شکم خارج می ‌شوند رحم خانم ها محل قرار گرفتن جنین و رشد آن است.

در داخل لگن و دقیقا در انتهای واژن قرار گرفته است و توسط عضلات در این ناحیه محافظت می‌ شود در صورتی که عضلات و لیگامان های این ناحیه دچار شل شدگی آسیب و ضعف شوند به این عارضه افتادگی رحم می گویند.

افتادگی رحم و مثانه یعنی برآمدگی و جابجایی رحم و سایر ارگان‌ های لگن به پایین و داخل مهبل باشد. عواملی که موجب افتادگی رحم در بانوان می شود عبارتند از کم تحرکی عدم فعالیت فعالیت ‌های سنگین زایمان ‌های طبیعی زیاد افزایش سن می باشد در این مقاله ما سعی داریم در رابطه با افتادگی رحم و مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

انواع نزول رحم

رحم به واسطه ماهیچه‌ ها و رباط های کف لگن در قسمت بالایی واژن نگه داشته می‌شود. افتادگی رحم را می‌توان به عنوان یک نقص دانست در قسمت نغوظ قرارداد افتادگی ناقص رحم تا حدی به داخل واژن جابجا شده اما بیرون نیست افتادگی کامل رحم یعنی قسمتی از رحم و دهانه واژن بیرون زده است این وضعیت بر اساس شدت آن درجه بندی می‌شود و نشان می دهد که رحم به چه اندازه پایین و برآورد شده است.

علائم ایجاد افتادگی رحم

اگر یک مورد خفیف افتادگی رحم ممکن است علایم واضح نداشته باشد با این حال هنگامی که بیشتر از موقعیت خود می‌ رسد  می‌تواند بر سایر اندام های لگنی مثل روده و مثانه فشار وارد کند. علائم ایجاد افتادگی رحم به شرح زیر است:

 • احساس سنگینی و فشار در لگن
 • درد در ناحیه لگن و شکم و کمر
 • درد هنگام رابطه جنسی بافت رحمی که از دهانه واژن خارج شده است
 • عفونت مثانه مکرر
 • یبوست
 • ترشحات غیر معمولی از واژن
 • مشکلات دفع ادرار از جمله از دست دادن غیر ارادی ادرار
 • نیاز به تکرار ادرار

 

دلایل بروز افتادگی رحم

عضلات کف لگن ممکن است به دلایل ضعیف شدن مثل بارداری بلند کردن مکرر اجسام سنگین سرفه مزمن سابقه جراحی لگنی زور زدن در هنگام دستشویی عوامل ژنتیکی منجر به ضعیف شدن بافت همبند.

عوامل مرتبط با زایمان از جمله ضربه زایمان یک نوزاد بزرگ، زایمان طبیعی افزایش سن به ویژه بعد از یائسگی زمانی که سطح استروژن در خون کاهش پیدا می‌کند از عوامل مهم در افتادگی رحم یا پرولاپس مثانه فرسودگی عضلات رحم است که بر اثر کم تحرکی ژنتیک می‌تواند تشدید یابد.

زمانی که این عضلات فرسوده و پاره می شوند مثانه و رحم یا هر دوی آن ها برامدگی در ناحیه واژن و لگن ایجاد می کند که در موارد زیر مواردی این عارضه بسیار خطرناک است اکثر خانم ها فکر می کنند که زایمان طبیعی مهم ترین دلیل افتادگی رحم است از این رو بسیاری از این موضوع می‌ترسد به دلیل مشکلات احتمالی آن تمایلی زایمان طبیعی ندارند در صورتی که لازم است درمان شود ممکن است علائم این عارضه در بانوان رخ ندهد؛ چرا که شرایط جسمانی هر خانم با دیگری متفاوت است.

لذا ممکن است خانمی بعد از چند مرتبه زایمان طبیعی سخت و مشکل دچار عوارض افتادگی رحم نشود اما خانم دیگری بعد از یک بار زایمان طبیعی به دلیل مشکلات داخلی بدنش با این موضوع رو به رو شود.

با این حال متخصصین باز هم تاکید دارند به انجام زایمان طبیعی بهتر است چرا که ضرورت ناشی از زایمان طبیعی به مراتب کمتر از زایمان سزارین است یکی دیگر از مشکلاتی که باعث بروز پدیده افتادگی رحم میشود خشکی واژن است.

خشکی واژن یکی دیگر از عواملی که موجب فرسودگی رحم میشود.

عوارض ناشی از افتادگی رحم و مثانه

افتادگی رحم موجب افتادگی مثانه می شود افتادگی مثانه می تواند بی اختیاری ادرار در فرد را تشریح کند بروز این مشکل در نهایت سبب عفونت های مختلفی در ناحیه واژن و رحم و لگن می شود لازم به ذکر است که بروز عفونت های ناحیه واژن و رحم بسیاری از مشکلات و بیماری ها هست.

از این رو توصیه می‌شود که در صورت مشاهده علائم مربوطه به افتادگی رحم حتما باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید قبل از اینکه درگیر درمان عوارض و مشکلاتی که در پی خواهد داشت گردید حتماً با یک پزشک صحبت کنید.

روش های پیشگیری از افتادگی رحم

انجام تمرینات کششی به نام کگل و تمرینات مربوط به تقویت عضلات لگن عدم بلند کردن اجسام سنگین که فشار زیادی بر ناحیه لگن و کمر وارد می کند اجتناب از وزنه ‌برداری ورزش به طور مرتب و صحیح حفظ تناسب اندام و وزن متناسب برای رژیم غذایی خوب درمان بیماری هایی مانند یبوست های مزمن.

روش تشخیص افتادگی رحم و مثانه به واسطه پزشک:

 • معاینات واژینال
 • معاینات لگنی
 • تست پاپ اسمیر
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن ت
 • ست ادرار
 • هیستوسالپنگوگرافی
 • بیوپسی آندومترو پیوگرافی

روش های درمان افتادگی رحم

تجویز دارو های استروژن توسط پزشک به منظور بازسازی و احیای بافت واژن لیزر درمانی  است که البته در مواردی که شدت این عارضه کم باشد جراحی و ترمیم افتادگی لگن به نام لاپاراسکوپی جراحی هیسترکتومی یکی از جراحی تنگی مشکل حاد شده باشد و راهی برای درمان آن نیز خارج کردن کامل رحم است.

در این حالت فرد دیگر قادر به بارداری نیست پساری وسیله‌ای است که پزشک در داخل واژن می کند دارو های مورد نیاز را به واسطه آن در این ناحیه داخل می‌کند تا از اندام های ناحیه پشتیبانی شود.

درمان خانگی برای افتادگی رحم

همان طور که می دانید عضلات کف لگن خود را با تمرینات ورزشی مثل کگل تقویت کنید این کار با سفت کردن عضلات لگن انجام می دهید به نحوی که انگار در حال متوقف کردن ادرار هستید.

این تمرین دیافراگم لگنی را قوی می کند و باعث حفاظت بیش تری از آن می‌شود از راهنمایی های پزشک استفاده کنید تا بهترین راه را برای تمرینات خانگی به شما پیشنهاد دهد.

دارو درمانی برای افتادگی رحم

کرم استروژن یا تخمک های شیاف و حلقه ‌ای که در واقع ایشان گذاشته می‌شود به بازیابی بافت ‌های واژن و قوای این قسمت کمک بسزایی می کند اما استروژن فقط برای خانم هایی که در دوران بعد از یائسگی هستند تجویز می‌شود.

جراحی درمانی برای افتادگی رحم

بر اساس سن و اگر دلتان بخواهد باردار شوید جراحی می‌تواند برای هم صورت بگیرد و تشخیص داده شده در موارد شدید و به شما با هیسترکتومی برداشته می‌شود هنگام جراحی می‌توانید افتادگی دیواره واژن مجاری ادرار و مثانه مقعد اصلاح شود  می‌تواند توسط جراح های باز شکمی یا از طریق ابزارهای کوچکی که وجود دارد جراحی صورت گیرد.

مراقبت های بعد از درمان افتادگی

پیگیری ‌های بعد از درمان افتادگی رحم توسط پزشک به شما آموزش داده می‌شود اگر جراحی داشت باید به توصیه پزشک یک سری کارها را انجام ندهید. تا 24ساعت حمام نروید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساره زرع پیما

پیج اینستاگرام دکتر ساره زرع پیما

کانال آپارات دکتر ساره زرع پیما

کانال نماشا دکتر ساره زرع پیما

———————————————————–

دکتر ساره زرع پیما

من دکتر ساره زرع پیما متخصص زنان و زایمان و نازایی هستم، تخصص های من در زمینه های بارداری، جراحی زیبایی زنان و بیماری های زنان است.
درمطب من که در اهواز واقع شده است خدمات بسیاری در این 3 زمینه ارائه میشود.
خدمات کلی ما عبارت اند: لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن، کربوکسی تراپی، درمان مشکلاتی همچون یاِسگی و اختلالات قائدگی، تخصص در زمینه زایمان سزارین و طبیعی و درمان بیماری هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان و… میباشد.

شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =

زایمان سزارین

همانطور که می دانید هیچ چیز همانند در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه انتظار او را کشیده است شیرین نخواهد بود. اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به این است که مراحل زایمان انجام شود امروزه

ادامه مطلب»
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اهواز یکی از موارد فیزیولوژیکی است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظم و مرتب در دوران بارداری خود می‌تواند یک زایمان طبیعی خوب داشته باشد اما درد زایمان طبیعی برای همه خانم

ادامه مطلب»
بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونتی است که از باکتری های منتقله از رابطه جنسی به وجود می آید. بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود مشکلات زیادی را به بار می اورد. و همه آقایان و خانم ها

ادامه مطلب»